UA
RU

Чи то ще буде: 13 відкриттів майбутнього

Редагувати переклад
Поки ми п'ємо ранкову каву, робимо селфі та збираємося на роботу, у світі науки відбуваються революції. Майбутнє із фантастичних романів набагато ближче, ніж здається. Читайте про відкриття, які змінять наш побут, і не тільки.

Чи ще буде: 13 відкриттів майбутнього-Фото 1

КОПІРАЙТ

Роздрукувати нові руки-ноги на 3D-принтері – раніше таке здавалося неможливим, але у природі завжди були істоти, здатні відновлювати втрачені органи: ящірка – хвіст, аксолотль – відрубані лапки. СЕКРЕТ РЕГЕНЕРАЦІЇ КРОЄТЬСЯ У СТВОЛОВИХ КЛІТКАХ, ЯКІ МОЖУТЬ ПЕРЕТВОРЮВАТИСЯ У КЛІТИНИ БУДЬ-ЯКИХ ОРГАНІВ. Головне – заздалегідь здати біоматеріал у спеціальний банк, тому що з віком кількість цих клітин значно зменшується (у ембріона – одна стовбурова клітина на десять тисяч звичайних, у старого – одна на вісім мільйонів). Законсервувавши клітини (за 47 тисяч євро), залишиться лише чекати, коли регенеративна медицина навчиться їх використати.

СИЛИЙ ДУМКИ

Сім років тому бразилець П'єрпаоло Петрузієлло потрапив в аварію на мотоциклі, після чого йому ампутували ліву руку. Інженери Пізанської вищої школи Святої Анни створили для постраждалого роботизований протез, яким можна управляти силою думки – через електроди, вживлені в нерви кукси. Петрузієлло цілий місяць марно намагався змусити «руку» поворухнутися і врешті-решт зумів тріумфально стиснути її в кулак. Згодом він навчився виконувати цілу низку базових операцій.

ВІСИТ У ПОВІТРІ

У майбутньому подивитися фільм чи попрацювати на комп'ютері можна буде без екрана. Російські вчені представили Displair – пристрій, який проектує мультимедійний 3D-контент на тонкий потік холодного повітря з найдрібнішими частинками води. Проте голограми – це лише частина візуалізації майбутнього. Зараз активно розробляються технології, які дозволять виводити інформацію на сітківку ока, або ще неймовірніше - прямо в мозок.

ДИВИСЬ В ОЧІ

Діабетом страждає 9% Дорослого населення ПЛАНЕТИ. Кожному з цих людей щодня доводиться проколювати шкіру на пальці, щоб виміряти рівень цукру в крові (до п'яти разів на день при тяжкій формі захворювання). Фармацевтичний гігант Novartis спільно з Google вирішили знайти альтернативне рішення: розробити «розумну» контактну лінзу з чіпом, який зможе безболісно та автоматично зчитувати інформацію зі слізної рідини ока та передавати її в телефон носія цього девайсу щомиті. Якщо все складеться вдало, лінзи можуть надійти у продаж вже за чотири роки.

Чи ще буде: 13 відкриттів майбутнього-Фото 2

ЛЕГКА ЗАБУТНІСТЬ

Сюжет фільму «Вічне сяйво чистого розуму» можна буде випробувати на собі: співробітники технологічного інституту Массачусетського вивчали ген Tet1, відповідальний за погані спогади. Вони стимулювали його у мишей, після чого гризуни без побоювання входили в клітину, де їх напередодні вдарило струмом. Зараз вчені шукають способи активації гена Tet1, щоб можна було легко викреслити травматичний для психіки досвід. Як тільки вони досягнуть успіху, психотерапевтам, на жаль, доведеться шукати собі нову роботу.

Б'ЄМО НА ТОЧКУ

Поки що наука так і не знайшла ідеальних ліків від раку. Найбільш популярна хіміотерапія, але вона працює за принципом атомної бомби, знищуючи як хворі, а й здорові клітини. Однак недавно група вчених під керівництвом професора Дунлей Фань з інженерної школи імені Кокрелла при Техаському університеті створила наномотор на 15 годин роботи, розмір якого не перевищує одного мікрометра. Це означає що У МАЙБУТНЬОМУ ЛІКАРІ МОЖУТЬ ДОСТАВЛЯТИ ЛІКАРСЬКУ «ОТРУТ» ПРЯМО В РАКОВІ КЛІТИНИ, НЕ ОТРУЙЮЮЧИ ПРИ ЦЬОМУ ЗДОРОВІ ТКАНИНИ НАВКОЛІ.

МІЧЕНА КАРТА

У 2000 році розшифровка ДНК коштувала мільйон доларів, а сьогодні компанія Illumina пропонує охочим дізнатися про свій геном всього за $ 50 тисяч. Це наштовхує на думку, що незабаром людям при народженні будуть видавати персональну карту ДНК, за допомогою якої можна буде дізнатися ймовірність того, що, наприклад, у 50 років вони захворіють на рак, а ще через три роки помруть від серцевого нападу. Чітке розуміння ризиків допоможе підготуватися до біди та, якщо це дозволить медицина, вилікувати хворобу на ранніх стадіях розвитку.

ЗМИЛ РАКЕТОЮ

Британська компанія Reaction Engines Limited працює над створенням повітряного лайнера Skylon, який візьме на борт 300 пасажирів, підніметься на висоту 26 км і за допомогою двох реактивних двигунів перевищить швидкість звуку вп'ятеро, що дозволить опинитися у будь-якій точці світу максимум за чотири години. Цікаво, що кисень в салон подаватиметься зі спеціальних баків, а зліт і посадку Skylon зможе здійснювати на звичайних літакових смугах. Випробування заплановані вже на 2019 рік, але ГОТОВИЙ ЛАЙНЕР КОШТУЄ НЕ МЕНШЕ МІЛЬЯРДА ДОЛАРІВ, так що квитки навряд чи вдасться купити задешево.

ДОБРЕ УВІТАВСЯ

Американський учений Сі Патрік Данн ПРАЦЮЄ НАД СТВОРЕННЯМ ПЛАСТИНИ, ЯКА ЗМІСТВАТИме СУТОЧНУ ДОЗУ ВСІХ ЖИВИЛЬНИХ РЕЧОВИН. Її можна буде приклеїти на шкіру, після чого мікрочіп оцінить масштаб голоду людини та забезпечить організм усіма необхідними елементами. Харчовий пластир може стати в нагоді, в першу чергу, для солдатів у зонах активних бойових дій, коли забезпечувати триразове харчування вкрай складно. Орієнтовно технологія стане доступною у 2025 році.

Чи ще буде: 13 відкриттів майбутнього-Фото 3

М'ЯСО З ПРОБИРАННЯ

У 1930 році Вінстон Черчілль сказав: «Через 50 років ми не вирощуватимемо курчата, щоб їсти тільки грудки або крильця, а вирощуватимемо ці частини окремо у відповідному середовищі». Ідея політика виявилася вірною, він лише трохи схибив у часі. Два роки тому в Лондоні презентували перший гамбургер із котлетою зі штучного м'яса, вирощеного голландським ученим Марком Постом у пробірці зі стовбурових клітин корови. На думку дегустаторів, котлета вийшла сухуватою, та й витрати на експеримент, який фінансував Сергій Брін із Google, виглядали фантастичними – близько $385 тисяч. І все ж таки технологію вважають перспективною.

БАТЬКІВСЬКІ ЗБОРИ

Стандартні уявлення про сім'ю, можливо, в найближчому майбутньому зазнають серйозних змін: В ОДНІ ДИТИНИ ЗМОЖЕ БУТИ КІЛЬКА РІДНИХ БАТЬКІВ І МАТЕРІВ. Наприклад, якщо у жінки серйозний дефект мітохондріальної ДНК, вона зможе завести здорову дитину за допомогою ДНК-донора – іншої жінки. Ця процедура подібна до технології штучного запліднення, і на початку лютого Палата громад британського парламенту проголосувала за легалізацію подібної генної терапії. Якщо лорди закон схвалять, він набуде чинності у жовтні.

ВЕЛИКА ЄМНІСТЬ

Каліфорнійська компанія CalBattery розробила новий електрод із кремнію та графену для літій-іонних акумуляторів. Завдяки цьому винаходу вартість батареї знижується на 70%, а її електрична ємність збільшується майже втричі. Якщо нові акумулятори перейдуть у стадію виробництва, вони створять справжню революцію у розвитку електромобілів майбутнього.

Безпілотник

Чотири роки тому гугломобіль проїхав без шофера 1 км і потрапив у ДТП лише раз, коли звичайна машина збила його на світлофорі. Система безпілотного управління працює, аналізуючи інформацію від Google Street View, відеокамер, датчика на даху та радарів на передньому та задньому бамперах. Живому водієві гугломобіль поступається лише під час зливи, коли його система не може відрізнити фігуру людини від стовпа. Інженери Google упевнені, що у майбутньому їх розробки суттєво зменшать кількість аварій на дорогах. Що ж, таксисти як клас вимруть?

Статті на тему