UA
RU

Український режиссер Андрій Жолдак поставивши Ібсена у Румунії

На сцені румунського драматичного театру при повному аншлазі відбулася прем'єра нової вистави режисера Андрія Жолдака за п'єсою Генріка Ібсена «Жінка з моря». На початку минулого сторіччя Ібсен був одним з найкращих письменників-психологів, у питаннях розуміння жіночого духу та прагнення цього духу до волі, які залишаються актуальними і наразі.

  

Андрій Жолдак 2
 

«Моя Еліда жива і сьогодні, я часто зустрічаю її в різних містах і країнах, до яких мандрівую, — розповідає Андрій Жолдак. — Вона перебуває у стані титанічних змін. Як і у випадку з відображенням фігури у воді, коли вітер дує на воду, відображення тремтить і змінює свої пропорції. Ця Еліда знає про Колиму та Аушвіц, вона знає, що Бог пішов та готується до бігства від усіх нас у те місце, де, як казала Соня з чеховського
«Дяді Вані»: Ми почуємо ангелів, побачимо все небо в алмазах»

Це друге, після постановки «Росмерсхольму» (2017), звернення режисера до творчості великого норвезького драматурга, де також поєднуються реалізм та символізм. «Коли Андрій стикається з ненаситною жагою нескінченності, що виросла серед води і зазнала фіаско на берегах пересічного фіорду, з Еліди — головної героїні «Жінки з моря», він мобілізує ресурси театру, щоб матеріалізувати її «необхідність в іншому місці», — відмічає критик Джордж Бану – Для нього ж найголовнішою життєвою необхідністю є потреба у театрі».

«Унікальність Жолдака в тому, що у своїх постановах він підходитиме до авторського тексту не з точки зору системного аналізу, а поміщає його в новий вимір, який забезпечує відгук у душі глядача будь-якого віку та національності, — відмітив Олег Кохан. – І я впевнений, що скоро це відчують і українські глядачі». Нагадаємо, що під час свого майстер-класу в Києві Андрій Жолдак зазначив, що зараз перебуває в процесі переговорів і сподівається врешті-решт поставити виставу на Батьківщині, в Україні.

Андрій Жолдак

П'єса «Жінка з моря» була написана у 1888 році у Німеччині, а її прем'єра відбулася у театрі «Християнія» 12 лютого 1889 року. Знаходячись під загрозою запутаного любовного роману, головна героїня — Еліда, з недовірою ставиться до того, що людство змушене жити на суші. Вона влюблена в океан, зачарована його безмежністю та демонічною енергією, у якій відчуває вираження сил життя. Цей характер моря втілюється в її колишньому хлопці, Незнайомці, який має на неї майже гіпнотичний вплив.

Андрій Жолдак 3

Андрій Жолдак, театральний та оперний режиссер українського походження, народився у Києві, навчався театральній режисурі у Москві у класі професора Анатолія Васильєва. Ставивши театральні та оперні спектаклі в Україні, Франції, Росії, Румунії, Німеччині, Швейцарії, Фінляндії, Швеції, Македонії, Бельгії, Польщі, Чорногорії. Його лекції «Актор майбутнього» та «Квантовий театр», а також спеціальні майстер-класи з акторської майстерності проводились у Бразилії, Японії, Італії, Іспанії. Власник премії ЮНЕСКО в галузі театрального мистецтва у 2004 році та премії «Золота маска» за найкращу оперу та режисур, за постановку опери Чайковського «Євгеній Онегін» (2014) та найкращий ансамбль «Три сестри» Чехова (2016). Його постановка опери Чайковського «Чародійка» у Ліонській опері була визнана найкращою виставою 2019 року на премії German Oper!-Awards та номінована на премію Oper! World Awards 2020 у категорії «Краща постановка». Останньою постановкою став «Замок Синьої Бороді» Бартока у Ліонському оперному театрі навесні 2021 року.

Фото надала пресслужба

Читайте також: ШАЛЕНІ 90-ТИ У НОВОМУ ТРЕЙЛЕРІ ФІЛЬМУ «Я, “ПОБЄДА” І БЕРЛІН» 

Статті на тему