UA
RU

УКультура”: розпочала роботу інноваційна освітня платформа про українську культуру

Редагувати переклад

 Проект, створений професорками Київо-Могилянської академії, покликаний стати сучасною альтернативою підручникам для студентів та всіх охочих вивчати культуру України зручним способом.

УКультура”: розпочала роботу інноваційна освітня платформа про українську культуру-Фото 1

"Культура" – це інноваційний освітній портал, що має на меті поширення знань про українську культуру від професійних дослідників та дослідниць. Лозунг проекту – «з любов'ю, без шароварщини та кліше».

Платформа надає безкоштовний доступ до відеолекцій, відеоінтерв'ю та бібліотеки. У захопливих та змістовних лекціях та інтерв'ю провідних знаток та знань української культури розкриваються найрізноманітніші аспекти її історії та сучасності. Лекції з історії української культури, що розміщені на платформі, на даний момент є єдиним в Україні курсом у цифровому форматі, який відповідає загальній програмі та вимогам МОНУ та може використовуватись як альтернативний підручник для вищих навчальних закладів. 

У відеолекціях, інтерв'ю, статтях, вміщених на платформі, провідні українські та закордонні археологи, економісти, історики, культурологи, митці, критики та багато інших фахівців діляться знаннями та досвідом, перетворюючи інформацію в сенси. Сайт “УКультура” щотижня оновлюється та презентує нові концептуальні розмови на різні теми про українську культуру.

УКультура”: розпочала роботу інноваційна освітня платформа про українську культуру-Фото 2

Проект "УКультура" був заснований професоркою НаАУКМА Ларисою Довгою, а незмінним консультантом та науковим редактором проекту є професорка НаУКМА, всесвітньо відома історикиня Наталія Яковенко.

“УКультура” розповідає про українську культуру не через перелік дат, імен та фактів, а через історію про людей. Про що вони мріяли, яким був їхній побут, якими цінностями вони керувалися, що їх набридало. І головне, шукає відповідь на питання – як ці історії впливають на нас і визначають наше сьогодення”, – розповідає Наталія Яковенко.

Портал “УКультура” створений як для викладачів, які шукають актуальні матеріали та методи викладання, так і для студентів, які утомилися від нудних підручників та сумнівних матеріалів у мережі, для фахівців у сфері культури, які прагнуть ділитися досвідом та знаннями, врешті-решт для всіх, хто хоче познайомитися з українською культурою та пізнати її глибше.

На платформі вже викладено 16 лекцій та 17 інтерв'ю, в яких охоплена різна проблематика: Ярослав Володарець-Урбанович розповідає про ювелірні вироби антів, Аґнєшка Ґронек – про українську художню культуру доби Ренесансу, Олексій Сокирко – про подорожі в контексті української культури Максим Яременко – про життя та звичаї українських студентів ранньомодерного періоду, Наталія Яковенко про «політичне хуліганство» як спосіб проти радянській системі, Світлана Стоян – про засади функціонування артринку, а Юлія Федів про те, що таке культурний менеджмент і для чого це Україні.

“Культурою є цінності, закарбовані у свідомості спільноти, є те, що людство створило продуктивне та креативное. Проект “УКультура” присвячений саме нашим здобуткам, тому, що відбувалося в Україні, тому, що тут з'явилося, тому, чим ми можемо поділитися з людством, як своїми важливими надбаннями”, – описує проект засновниця “УКультури” професорка НаУКМА Лариса Довга.

УКультура”: розпочала роботу інноваційна освітня платформа про українську культуру-Фото 3

Освітній проект “УКультура” був створений на гроші приватних благодійників. Його автори вважають, що у скрутну для держави годину бюджетні гроші краще спрямовувати на українське військо для перемоги.

Проект підтриманий низкою фондів: Міжнародним благодійним фондом відродження Київсько-Могилянської академії, Українським Інститутом, Фондом відродження та фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, завдяки чому вдалося запустити польськомовну сторінку платформи, а орієнтовану не тільки на українську аудиторію. ознайомити з українською культурою іноземців.

«Також наша команда дякує за підтримку проекту української компанії Dovgiy Family Office, які повірили у нас з перших днів існування проекту, продовжують підтримувати УКультуру і сьогодні», — додає Лариса Михайлівна.

Крім того, проект має велике соціальне значення, адже в ньому врахований аспект інклюзивності – портал містить матеріали у трьох форматах: початковий – це «Дивитися» – містить відеолекції; «Слухати» – для тих хто не бачить, до якого додано начитані диктором тексти, які у відеоформаті представлено у вигляді слайдів, а також «Читати» – для тих, хто не чує.

Читайте також: «Чорнобильська цивілізація: УКОРІНЕНІ 2.0»: виставка, яка незалишає байдужим

Для інформування іноземної аудиторії про Україну та її культуру, а також з метою боротьби з антиукраїнською пропагандою у світі автори проекту перекладають матеріали на інші мови. Вони вважають, що надзвичайно важливо, щоб іноземці знали про Україну не лише через війну, а й через те, що українці є носіями давньої та самобутньої культури. Осенью 2023 року було заявлено про вихід проекту на польську аудиторію – здійснено переклад та озвучення всіх лекцій польською мовою. До запуску також готується й англійська версія сайту.

Статті на тему