UA
RU

Унікальні музичні жанри із Франції

Редагувати переклад

Унікальні жанри, що виникли у Франції, а потім підкорили планету, згадує наш музичний браузер Володимир Сиваш.

Джаз-мануш

Мануші, гілка західноєвропейських циган, завжди були гарні в музиці. Сто років тому паризькі мануші змішали специфічну техніку виконання та мелодико-гармонічні ходи з вальс-мюзетом, а згодом – і зі свінгом. Інакше джаз-мануш називається "джипсі-свінгом", або "циганським джазом". Провідний інструмент – гітара. Або навіть кілька гітар. Скрипки, акордеон також у справі. Свобода джазу, експресія циган та чуттєвість французів – все в одному флаконі захоплюючого жанру. Його вибух припав на 20-30 роки минулого століття, коли фундамент жанру закладали віртуози Джанго Рейнхардт і брати Ферре. Пізніше мануш розвивався як у рамках джазу (згадаймо скрипаля Стефана Граппеллі та гітариста Бірелі Лагрена), так і в межах поточного фолк-попу.

maxresdefault
Усі улюблені ZAZ дуже небайдужі до стилю джаз-мануш.

Вальс-мюзет

Спочатку мюзет - це старовинний інструмент на зразок волинки. Він дав назву однойменному танцю, який у XVIII-XIX столітті став основним на громадських балах у Парижі. До кінця XIX століття розвага перекочувала до барів та кафе: бал-мюзет обернувся вільним музичним уособленням строкатих вулиць, змішавшись з іншими європейськими жанрами, зокрема віденським вальсом. Приблизно у той самий період мюзет-волинку замінив акордеон, й у першому десятилітті ХХ століття сформувався вальс-мюзет. Кружлення, романтичний настрій, м'які акордеонні схлипи відтворюють у звуках шарм Парижа. Найпростіший і найяскравіший сучасний приклад – вальси Яна Тьєрсена, включаючи саундтрек до фільму «Амелі».

703267
Ян Тьєрсен затребуваний як автор саундтреків. Найвідоміші - до "Гуд бай, Ленін!", "Амелі".

Musique concrete

У середині 40-х інженер-акустик П'єр Шеффер отримав доступ до тоді рідкісних магнітофонних програвачів, переважно німецьких трофейних. На плівку він фіксував звуки з навколишнього середовища, потім уповільнював-пришвидшував записи, пускав у зворотному напрямку, різав-клеїв. З фрагментів, що вийшли, він створював аудіоколажі різної інтенсивності та забарвлення. Свої досліди П'єр назвав «Конкретною музикою». Пізніше до подібних експериментів приєдналися інші французи - П'єр Анрі, П'єр Бульоз, Олів'є Мессіан. Цей жанр дуже вплинув на ембієнт, нойз, індастріал.

67990326
Перший альбом Symphonie pour un homme seul П'єр Анрі випустив у 1950 році у співпраці з П'єром Шеффером.

Статті на тему