UA
RU

Стійкий розвиток та дизайн інтер'єру: разом чи замість

Редагувати переклад
Ще на початку 90-х питання сталого розвитку не було злободенною темою. Сьогодні це не тільки у всіх на слуху, а й на порядку денному архітекторів, дизайнерів, виробників меблів та постачальників оздоблювальних матеріалів. 

дизайнер

То як створити житловий простір, максимально екологічний по відношенню до людей і природи? Марина Ковчежнюк, стиліст інтер'єрів та засновниця компанії CO.DE complectation & design створила практичний гайд з еко дизайну, щоб у всьому крок за кроком розібратися. 

Стійкий розвиток та дизайн інтер'єру: разом або натомість.

Екодизайн стереотипно асоціюється з використанням натуральних матеріалів у будівництві та оздобленні приміщень, але його справжній сенс набагато глибший. Це якась філософія, спрямовану на захист довкілля та повернення до витоків. Отже, якщо ви всерйоз вирішили зробити свій будинок «зеленим», орієнтуйтесь на такі дизайнерські принципи.

Енергоефективність

Один із головних каталізаторів змін клімату – непомірне споживання електроенергії. У квартирі ви можете скоротити обсяги електроенергії на обігрів, освітлення будинку, роботу побутових приладів. Використання сонячних панелей і вітрогенераторів поки сприймається як екзотика, але якщо в приватному будинку є можливість піти таким шляхом - це чудово.

Оскільки більшість тепла з приміщення «випаровується» через вікна, без якісних віконних конструкцій з гарною термоізоляцією не обійтися. Штори та портьєри також стримують холодне вуличне повітря та палючі сонячні промені. Світловідбивні плівки на скло, жалюзі, блекаути та рулонні штори дозволяють контролювати температуру всередині кімнат, не вдаючись до кондиціонера.

Стійкий розвиток та дизайн інтер'єру: разом або натомість.

Підлогові килими є чудовим утеплювачем, не кажучи про те, що вони створюють відчуття тепла та затишку. Згідно з дослідженнями, вони утримують до 10% тепла у приміщенні. Настінні килими теж здатні виконувати таку роль, тим більше, що мода на них повертається!

Щоб скоротити витрати електроенергії на освітлення, не забувайте про LED та люмінесцентні лампи. Але є і маленька дизайнерська хитрість. Вибирайте світлі відтінки для стін та меблів – вони відображають більше природного світла. Дзеркала, глянсові фасади меблів та інші світловідбивні поверхні також збільшують освітленість приміщення, знижуючи залежність від ламп.

Якщо ж ви серйозно стурбовані енергоефективністю вашого будинку, зверніть увагу на «зелені гаджети» - системи дистанційного контролю за рівнем обігріву та освітлення. А ще на датчики руху для світильників, регулятори підігріву підлоги та інші технічні новинки.

Стійкий розвиток та дизайн інтер'єру: разом або натомість.

Eco-friendly продукти

Відразу обмовимося: абсолютно «зелених» продуктів немає; але є ті, що мають виразні «зелені» характеристики. Тому для інтер'єру вибирайте вироби та матеріали з меншим впливом на навколишнє середовище і, звичайно, нешкідливі для здоров'я. Природні, нетоксичні та гіпоалергенні матеріали (дерево, камінь, мармур, бетон, глина, кераміка, метали, ротанг, шерсть, льон тощо) є тут фаворитами. І вони як ніколи у тренді!

Однак і до них варто ставитись відповідально. Віддавайте перевагу швидко відновлюваним матеріалам (наприклад, бамбуку), здобуті безпечним для навколишнього середовища способом. Про походження продуктів можна судити з «зеленим» маркуванням. Наприклад, етикетка FSC на виробах із дерева гарантує: деревина для них була заготовлена ​​екологічно раціонально.

При покупці витратних матеріалів зупиніться на тих, які не містять формальдегідів та інших шкідливих речовин. Наприклад, американські акрилові фарби Benjamin Moore відомі відсутністю у їхньому складі летких органічних речовин, ртуті та свинцю. А ще характерний хімічний запах.

Стійкий розвиток та дизайн інтер'єру: разом або натомість.

Мінімалізм та скорочення відходів

Дорогоцінні ресурси планети обмежені. Бездумні споживчі підходи «виберу модний продукт, а при нагоді заміню на трендовіший» або «знайду подешевше, щоб не шкода було викидати» себе зживають. Їм на зміну приходить мантра попередніх поколінь: «Купуйте з розумом, купуйте менше, купуйте один раз». При облаштуванні житла це особливо актуально.

Найміцніші та довговічніші речі, як правило, найекологічніші. Предмети інтер'єру з натуральних матеріалів є десятиліттями. А деякі чи не вічні (згадайте давньогрецькі мармурові статуї). Тоді як пластикові меблі та аксесуари швидко набридають або виявляються одноразовими. Щоправда, лише в плані використання — вони розкладаються століттями.

Читай також: Названо ім'я нового “Міс Всесвіту 2021” 

Стійкий розвиток та дизайн інтер'єру: разом або натомість.

Чим відправляти на смітник «немодні», але цілком функціональні речі, зробіть інакше — спробуйте знайти креативні способи вдихнути в них нове життя. Так, наприклад, роблять парижани, а вже вони розуміються на стильних інтер'єрах. Чому б не поміняти оббивку та ніжки у свого старого дивана? Чи не відреставрувати комод, який дістався у спадок? Адже вони, напевно, можуть похвалитися якіснішою деревиною, ніж у більшості сучасних моделей. Здорово допоможе і рукоділля: зі старого одягу можна пошити модне клаптикове покривало або сплести килимок на балкон. А ще сміливо обставляйте свій будинок антикварними чи винтажними речами. Дайте їм другий шанс. Це стильно, ефектно та з повагою до навколишнього середовища.

Як альтернативу природним, можна використовувати вироби, виготовлені з перероблених матеріалів. Деякі заводи вже зробили це своєю фішкою. Італійська Aquafil пропонує підлогові покриття зі 100% відновленого нейлону, що отримується зі старих рибальських мереж. Британська Jennifer Manners розробила спеціальну люксову серію килимів, що випускається в Індії на основі перероблених пластикових пляшок. 4 тис. штук йде на килим розміром 2х3 м. Італійська Mogg виробляє дизайнерські креденси та консолі з термообробленої макулатури. Побачивши ці предмети меблів, ви навряд чи здогадаєтеся, з чого вони зроблені. Американська Bonded Logic пропонує eco-friendly ізоляційні матеріали, використовуючи як сировину стару джинсову тканину. І таких етичних речень дедалі більше.

Стійкий розвиток та дизайн інтер'єру: разом або натомість.

Довговічність та багатофункціональність

Одне із завдань стійкого дизайну — створювати міцні та непідвладні часу простору, щоб не виникало бажання кожні кілька років робити ремонт. Щоб матеріали та продукти не викидалися надто часто, враховуйте термін служби. Особливо тих, що схильні до сильного зносу, наприклад, підлогових покриттів.

Звичайно, люди дорослішають і хочуть, щоб простір адаптувався до їхніх потреб. Тому створення гнучких інтер'єрів - один із ключів до довговічності. Тому екодизайн вітає дитячі меблеві трансформери; перегородки, які можна рухати для швидкого перепланування; багатофункціональні предмети, які є доречними і вдома, і на дачі; модульні підлоги, що дозволяють легко замінювати окремі деталі тощо.

Стійкий розвиток та дизайн інтер'єру: разом або натомість.

Здорове середовище

Щоб створити екологічний житловий простір, подбайте про якість повітря, вентиляцію, освітлення та акустику. Згідно з дослідженнями Агентства захисту навколишнього середовища США, забруднення повітря всередині приміщення є однією з п'яти головних загроз здоров'ю. Винуватці - пил та токсини, які виділяє деякі меблі та оздоблювальні матеріали.

У вашому будинку має дихатися легко та вільно! Для покращення якості повітря важливо, щоб воно вільно циркулювало і залишатися свіжим. Головні дизайнерські поради: уникайте захаращеності, полюбіть килими та кімнатні рослини. З безліччю мотлоху як пилозбірника все очевидно. Із рослинами цікавіше. Доведено, що діють як природні повітряні фільтри. Такі властивості мають різновиди папоротей, фінікова пальма, спатифіллум, філодендрон, хлорофітум, драцена, сансев'єрія, алое, плющ, антуріум, фікус каучуконосний, хамедорея, сциндапсус. Килими, всупереч поширеній думці, також покращують якість повітря, вловлюючи леткі частинки пилу і утримуючи доти, доки вони не потраплять у пилосос. Також килими – поряд з якісними вікнами та звукопоглинаючими оздоблювальними матеріалами – знижують рівень шуму та вібрації.

Денне світло не менш важливе для психологічного здоров'я: воно знижує стрес і підвищує працездатність. Наприклад, вікно у ванній – взагалі особливий шик, не кажучи вже про економію електроенергії.

Стійкий розвиток та дизайн інтер'єру: разом або натомість.

Взагалі, природні елементи в житловому приміщенні мають заспокійливий вплив. Тому екодизайн йде пліч-о-пліч з екостилем, причому грань між цими поняттями настільки тонка, що їх часто змішують. В останньому використовуються матеріали, декоративні елементи та палітра кольорів, які налаштовують на медитацію, споглядання, релакс. Але це окрема тема.

замість висновків

Отже, "зелений" дизайн. Для когось це лише модне слово, а для когось вже спосіб мислення. Як же перейти від першого до другого? Найкращий спосіб - відмовитися від бездумного споживання, віддавати перевагу якості кількості, класику - трендовості, а функціональність - вишукувань. І щоразу, роблячи ремонт або купуючи щось нове для дому, ставити питання: «Чи допомагаю я при цьому планеті або роблю тільки гірше?»

Фото надані виробником меблів CARL HANSEN & SON.

Марина Ковчежнюк 

https://www.instagram.com/m.kovchezhnyuk/

CO.DE

https://www.instagram.com/code.interior/

https://www.co-de.com.ua/ru/alternative/

 

Статті на тему