В академічному театрі на Печерську можна буде подивитись виставу «Я, війна і пластикова граната»
21-22 жовтня у Київському академічному театрі на Печерську прем'єра — вистава «Я, війна та пластикова граната» за п'єсою Ніни Захоженко. Проект реалізується за підтримки Goethe-Institute в Україні.
П'єса «Я, війна та пластикова граната» написана від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року та вийшла у фінал міжнародного драматургічного конкурсу «Аврора» (м. Бідгощ, Польща), результати якого будуть оголошені 29 жовтня. 4 із 7 текстів увійшли до Антологія-24 від Parade-fest.
Сценічні читання п'єси відбулися у Києві, Леві, Ужгороді, Празі. Окремі новели були поставлені у Харкові та Амстердамі. У Театрі на Печерську вперше будуть інсценізовані майже всі новели.
Жодна з цих новелів не є документальною у прямому сенсі. Наприклад, у першій новелі я відштовхувалася від свого досвіду та досвіду моїх найближчих знайомих сімейних пар у Львові. Тому мені було найлегше його написати, бо я була прямо в цій ситуації. Хоча я не хотіла б щоб героїв асоціювали зі мною та моїм чоловіком, це все ж таки художня побудова,
— каже авторка п'єси Ніна Захоженко.
“Багато цих новел відштовхувався від новин, від фейсбук-історій. Наприклад, від історій про Харківське метро. Про те, як люди живуть у ньому, не виходячи зовні. У тому числі діти, які починають деградувати. Мене все турбувало, чому їх не вивозити. Можна ж евакуюватись. І я почала досліджувати цей психологічний феномен прихистку. Коли ти ніби знайшов безпечне місце і вже не хочеш його покидати. Хоча у тебе є купа варіантів. Ти психологічно замикаєшся. Про дідуся (новела “Корінний” — прим.ред.) теж із новин. Час від часу під час війни в Україні гинули люди, які стали жертвами Голокосту. І від Голокост вони пережили, а цю війну — ні.
"Я, війна та пластикова граната" - це вистава-антологія. Герої вистави — наші співвітчизники, які по-своєму намагаються адаптуватись до нової, воєнної реальності.
«На всіх нас випливає війна. І авторка взяла епізоди про людей, які безпосередньо не беруть участь у війні, але реагують на неї по-різному. Все це — каплиці духу народу, духу нації, духу супротиву. Він не лише у прямому здійсненні, не тільки на фронті. Для всіх людей. Це важливо тут», — говорити керівник постановки, директор-художній керівник Театру на Печерську Олександр Крижанівський. - «Надіяюся, що цю виставу зможуть побачити в країнах Європи, які нам співчувають. Тому що цей контакт на рівні театру, на рівні емоцій залишається у людині, і людина більше розуміє, що відбувається насправді».
Кожен із героїв вистави поставлень перед вибором: поїхати чи залишитися, боротися чи переховуватись, рятувати собі чи допомогти ближньому. Це історії з «тилу»: з глибин харківського метро, з блокпостів спальних районів столиці, з окупованих передмість, з телеграм-чатів та розмов із померлими. Це історії про любов і ревнощі, про турботу і безпомічність, про розгубленість і надію на те, що «в цьому новому світі, в якому ми опинилися, теж можна грати у футбол, їсти персики і посміхатися».
Чому важливо говорити про переживання війни у театрі? По-перше, це діє терапевтично, бо коли ти переживаєш якусь ситуацію, вона тобі полишає і тобі стає легше. А по-іншому — багато речей осмислюються. Тобто, ти це відчуваєш, але осмислити, сформулювати не можеш. І знов-таки функція театру в тому, аби цю річ сформулювати. Сформулювати не просто як слова, а як емоційний образ. Тоді людина розуміє, що з нею відбулося і колективний досвід стає власним.
Прем'єра вистави відбудеться 21 жовтня о 18:00 та 22 жовтня о 17:00 на сцені Київського академічного театру на Печерську (адреса: вул. Немировича-Данченка, 5, ст.м. “Печерська”).
Читайте також:
Керівник постановки – директор-художній керівник Театру на Печерську, заслужений артист України Олександр Крижанівський. Режисер вистави — актор, режиссер, заслужений артист України Ігор Рубашкін. У виставі задіяні актори Григорій БАКЛАНОВ, Ігор РУБАШКІН, Ольга ЦІЦІЛІНСЬКА, Юрій ВУТЯНОВ, Руслан СОКОЛЬНИК, Кароліна МРУГА, Ганна РОМАНОВА, Григорій НАУМОВ.
Фото: Крістіна Урсуляк