UA
RU

Випадіння волосся після COVID-19: Що робити?

Редагувати переклад

Цей матеріал для всіх, хто перехворів на коронавірусну інфекцію і зараз намагається боротися з випадінням волосся. Знайте, ви не самі! Що робити, куди звернутися, чим користуватися для збереження густоти волосся? На ці питання відповідають кращі експерти МС у галузі краси та здоров'я.

Випадіння волосся після COVID-19: Що робити?-Фото 1

Чому після COVID-19 волосся випадає?

Випадіння волосся входить до п'ятірки найпоширеніших симптомів, що виникають після перенесеної коронавірусної інфекції. Воно зустрічається приблизно у 25% пацієнтів, які хворіли на COVID-19.
«У більшості випадків мова йде про так зване телогенове випадіння волосся (Telogen effluvium). Воно з'являється приблизно через два-три місяці після впливу критичного фактора, у нашому випадку – коронавірусної інфекції. Причинами виникнення такої трихологічної проблеми є лихоманка (33%), психологічний стрес (30%) та системні захворювання (23%)», – розповідає Ольга Віталіївна Перепадя, провідний спеціаліст клініки превентивної anti-aging медицини PoliSmed.

Що у цей момент відбувається у волосяному фолікулі?

Як відомо, наші волосся постійно проходитимуть три стадії розвитку: анаген – фаза активного росту, катаген – стадія відпочинку та телоген – фаза регресу волосяного фолікула. Всіми цими циклічними процесами керує біологічний час, який вирішує, коли має закінчуватися фаза анагена, а коли настане етап випадіння волосся (телоген). Молекулярна основа, на якій базується робота біологічних годинників усередині волосяного фолікула, на сьогодні залишається невідомою, однак ми знаємо, що фолікулі дуже сприйнятливі до різних метаболічних і гормональних змін.

Випадіння волосся після COVID-19: Що робити?-Фото 2

«Коли наш організм бореться з інфекцією (або іншим стресовим фактором), відбувається перерозподіл енергетичних ресурсів. У середньому волосся людини відростає на 0,3 мм щодня – абсолютно непомітна для нас цифра, яка потребує колосальних витрат для нашого організму. Тому під час коронавірусної інфекції наш мудрий організм робить осознаний вибір не на користь волосся, а спрямовує всі необхідні резерви на боротьбу зі збудником, – пояснює Ольга Віталіївна. – Внаслідок кровопостачання у волосяних фолікулах зменшується, вони отримують менше питних речовин та мікроелементів, порушується локальна гормональна регуляція. Це призводить до передчасного припинення фази анагену та подальшого дифузного випадіння волосся за кілька місяців після критичного події. Ще один механізм, який сприяє телогеновому випадінню волосся, – це лихоманка, під час якої запальні цитокіни призводять до апоптозу (запрограмованої смерті) кератиноцитів волосяного фолікула, ініціюючи тим самим настання телогена».

Залежить ли випадіння від тяжкості перенесеного захворювання?

На сьогодні немає достовірних даних, які доводили б пряму взаємозв'язок між ступенем тяжкості перенесеного COVID-19 і алопеції.

«У деяких випадках навіть після реанімації у людини все добре з об'ємом волосся. В інших – із симптомів лише втрата смаку та нюху, а через півтора-два місяці починається або загострюється андрогенетична, або дифузна, алопеція. Тому, на щастя чи на жаль, але взаємозв'язку між важкістю хвороби і випадінням немає», – розповідає лікар-дерматовенеролог, косметолог, основниця клініки Averina Clinic Владлена Аверіна.

Випадіння волосся після COVID-19: Що робити?-Фото 3

Проте тригерним фактором для випадіння може стати не тільки вирус, але й психоемоційний стресс, пов'язаний із локдауном, самоізоляцією, втратою роботи, заботою про здоров'я близьких та іншими об'єктивними та суб'єктивними переживаннями, стверджує Ольга Перепадя. «Різні міжнародні case reports повідомляють, що інтенсивне телогенове випадіння може зустрічатися у пацієнтів, які абсолютно безсимптомно перенесли COVID-19, але при цьому у певний проміжок часу відчували значний психологічний стресс», – каже Ольга Віталіївна.

Однак варто брати до уваги, що важкий перебіг коронавірусної інфекції пов'язаний із розвитком системних запальних та аутоімунних процесів, а також прийомом низки медикаментів, які можуть посилювати ступінь випадіння волосся.

Чи можна вжити превентивних заходів проти випадіння волосся вже під час хвороби?

«Це може прозвучати банально, але найліпша профілактика – це тримати собі в руках, підбадьорити під час хвороби про свій психологічний стан, стежити за вживанням достатньої кількісті рідини та нутрієнтів і, при необхідності, своєчасно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою», – радить лікар Перепадя .

Звичайно, це не гарантує стовідсотковий захист від ризику випадіння, але полегшить контроль над самою хворобою і зменшити рівень стресу, що призводить до гормональних та метаболічних змін у нашому тілі.

Читай також: Додати до закладок: 14 найочікуваніших серіалів 2022 року 

«Ті препарати, які назначаються під час хвороби на ковід – цинк, витамини D, С, Омега-3 кислоти – певною мірою і є профілактикою випадіння. Можна використовувати спеціальні зміцнювальні шампуні, ампулі, якщо перебіг захворювання легкий і ви контролюєте його», – рекомендує лікар Аверіна.

Випадіння волосся після COVID-19: Що робити?-Фото 4

Що робити, якщо ви помітили надмірне випадіння?

«Звісно, ​​своєчасне звернення до фахівця допоможе вберегти якомога більше волосся. Якщо ви помітили, що залишаєте волосся всюди – на грібінці, на подушці, на одязі і це трапляється не тільки під час розчісування, – не зволікайте. Адже чим швидше фахівець визначить причину випадіння, тим скоріше визначити терапію, – попереджає доктор Аверіна. – З проблемою випідання краще звернутися до трихолога. Він визнає лабораторне обстеження, огляне шкіру голови дерматоскопом, зробить трихограму, щоб визначити, який тип випадіння наразі присутній. Андрогенетична алопеція – за чоловічим типом, коли волосся випадає переважно на лобовій і тім'яній ділянці голови. Причина такого – гормональні порушення, які загострюються через перенесення вирусу. Або дифузна алопеція, тобто випадіння по всій шкірі голови. Здебільшого її причина – інтоксикація організму під час хвороби. З огляду на ситуацію лікар визнає лікування».

Як зрозуміти – чи треба йти до лікаря, а чи можна обійтися домашнім доглядом?

«Якщо проблеми з волоссям після ковиду обмежуються тільки погіршенням його зовнішнього стану – сухістю, тьмяністю, ламкістю, тоді добре підібраний домашній догляд або процедури у свого майстра в салоні покращувати ситуацію. Якщо ж ви помітили, що волосся випадає значно більше, ніж зазвичай, – це привод зробити обстеження організму і з'ясувати причину. Лікар зможе поставити діагноз, заспокоїти вас, відповісти на всі питання, які вас турбують, пояснити подальшу тактику дій. Крім цього, плановий чек-ап після перенесеного COVID-19 виявить наявність супутніх факторів, що замедлюють процес відновлення волосся, – пояснює лікар Ольга Перепадя. – Наприклад, сюди можна віднести зниження рівня залізу та феритину, дефіцит витамину D та деяких мікроелементів, а також ендокринні порушення з боку щитоподібної залози та інших органів внутрішньої секреції. Таким чином, для досягнення оптимального результату в процес відновлення після коронавірусної інфекції може бути залучена ціла мультидисциплінарна команда, яка допоможе повернути не лише красу та якість вашого волосся, але і здоров'я організму в цілому».

Випадіння волосся після COVID-19: Що робити?-Фото 5

Що робити із зовнішнім станом волосся, який значно погіршився після хвороби – сухістю, ламкістю, тьмяністю?

Насправді стан волосся погіршується вже під час хвороби на тлі прийому великої кількості лікувальних препаратів, антибіотиків і порушення постачання питних речовин до волосяних фолікулів. Тому вже під час хвороби ми видим, як волосся швидко стає сухим, тьмяним. Якщо проблема тільки в погіршенні стану, допоможуть салонні процедури та якісний домашній догляд.
«Дійсно, після перенесеного ковіду якість волосся погіршується, і до мене почали частіше звертатися за відновлювальними процедурами, – зазначить Марія Машкіна, майстер по волоссю, колорист салону Zen Academy.

Що може допомогти у цій ситуації? Будь-які так звані заповнюючі процедури. Вони проводяться на основі препаратів, що заповнюють порожнечу всередині волосся, розгладжують і відновлюють кутикулу. Це теплі обгортання на основі олійок або протеїнів, які працюють у кутикулярній кулі волосини, не порушуючи її внутрішньої структури. Вещества вводяться у волосся за допомогою тепла, відновлюють ліпідні зв'язки між лусочками кутикулі, повертають волоссю пружність, еластичність і блиск. Але (увага!) не за допомогою запаювання кутикулі гарячою праскою-випрямлячем! Також ситуацію можуть погіршити кератинові процедури, що змінюють саму структуру волосся, руйнують дисульфідний зв'язок між амінокислотами волосини, наприклад, біовипрямлення або кератинове розгладження. Останніх двох варіантів слід уникати, якщо волосся і так постраждало».

Випадіння волосся після COVID-19: Що робити?-Фото 6

Стригти чи не стригти? Чи можна зберегти тривалість і відновити пошкоджене волосся?

На жаль, якщо волосся сильно пошкоджене, кутикула зруйнована, а кортекс (внутрішній шар волосини) оголений і беззахисний, воно не підлягає відновленню. Цю частину волосся краще зістригти і дати відрості тій, яку ще можна відновити за допомогою салонного та домашнього догляду, рекомендує Марія. Якщо об'єм зачіски дуже пострадав від випадіння, теж не варто зберігати довжину. Краще спрямувати зусилля на відрощування нового здорового волосся. Ваш майстер запропонує вам відновлювальні засоби, які змиваються (шампуні, кондиціонери, маски), і ті, які не треба змивати (сироватки, олійки, флюїди для кінчиків) з дієвим лікувальним складом. Вони допоможуть повернути та підтримати доглянутий зовнішній вигляд локонів.

Через якусь годину після лікування зачіска відновлює свій об'єм?

У середньому телогенове випадіння після перенесеного COVID-19 становить три-шість місяців, попереджає лікар Ольга Перепадя. Цей процес обмежений (self-limited) і зворотній, тому вже за кілька місяців після усунення тригера відзначається повторний ріст волосся. Проте значне відновлення зростання в деяких випадках може тривати до 12-18 місяців.

Статті на тему