UA
RU

Всесвітньо невідома Петриківка

Редагувати переклад

Петриківський розпис — різновид народної малярства, що сформувався у селіщі Петриківка, хоча й був поширений на більшій території. Вважається, що він походить від традиції розмальовувати зовнішні стіни хат у селах. Найстаріші збережені историками зразки цього розпису датовані початком ХХ ст. 

Всесвітньо невідома Петриківка-Фото 1

У 1930-х роках у Петриківці відкрили школу декоративної малярства, де навчалося ціле покоління майстрів. Так Петриківський розпис перейшов від народного до сучасного мистецтва. 

2003 року Петриківський розпис включили до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. 

 

«Основою композиції є ритм. Ритмічно розміщені зелені листки, сині китиці винограду, бутоні, квіти. Цей ритм є ніщо інше як віддзеркалення циклічності життя, природи, космосу»,

— кажуть майстри.

Всесвітньо невідома Петриківка-Фото 2

«Петриківку» пізнано за кількома основними елементами розпису: цибульки, кучерявки, петушіння. Всі вони хоч і рослинні, але не мають точних аналогів у природі, що робить розпис трохи фантастичним. Також у «петриківці» зустрічаються тваринні та антропоморфні сюжети, хоча застосовувати їх чи ні — залежить від особистих уподобань майстрів.

Всесвітньо невідома Петриківка-Фото 3

Найперший та найпростіший інструмент, що застосовується для малювання «петриківки» — пальці. Особливо зручно пальцями вимальовувати грона калини. А від інструменту розпису, яким майстри пишаються через його унікальність, називається «котячка» — кисть із котячої шерсті, що береться з-під лапки або на шийці кицьки.

Всесвітньо невідома Петриківка-Фото 4

У самій Петриківці культурно-художній бекграунд відчутний всюди. Тут діє Центр народного мистецтва «Петриківка», де майстри створюють авторські художні вироби на різноманітних матеріалах. Також у Центрі проводять виставки, екскурсії та майстер-класи. Колекції цього розпису зберігаються у музеях Петриківки та інших міст України, а також у приватних колекціях.

 

Більше про історію петриківського розпису: у відео Ukraіner.

Нагадаємо, Ukraіner — волонтерський медіапроект, який у дослідницьких експедиціях відкриває справжню, несподівану, цікаву та автентичну Україну та презентує її у світі.

 

Автор - Ukraіner

Фото — Юрій Стефаняк

Статті на тему