UA
  RU

  Як редакція Marie Claire Маланку святкувала

  Редагувати переклад

  Після новорічних канікул, які хтось провів у Києві, хтось у Європі, ми зустрілися в експедиції до Чернівців, щоб дослідити таке унікальне та автентичне українське явище, як Маланка. 

  Як редакція Marie Claire Маланку святкувала-Фото 1

  Маланка, це свято Нового року згідно григоріанського календаря, яке найчастіше називають Старий Новий рік. Україна перейшла на юліанський календар у 1918 році. Таким чином радянська влада хотіла відокремити християнську традіацію від улюблених свят населення — Різдва та Нового року. Тому 31 грудня за сучасним стилем набуло більше політичних та радянських ознак, а традиційний Новий Рік за старим стилем зберігав автентичні, народні ознаки в селах, вопреки утиску радянської влади. 

  Як редакція Marie Claire Маланку святкувала-Фото 2

  Красноїльська Маланка 

  Ми рушаємо в експедицію з Києва, попереду 8 годин у дорозі та перша Красноїльська Маланка у нашій житті. Красноїльська — це село на кордоні з Румунією, де 90% населення корені румуні. Потрапляємо через безліч блокпостів до центру селища майже вночі, лишаємо авто, беремо фотоапарати та рушаємо на пошуки маланкарів. Дуже швидко натрапляємо на групу ряжених людей та починаємо слідувати за ними неосвітленими вулицями та подвір'ями. 

  Як редакція Marie Claire Маланку святкувала-Фото 3

  Головні учасники дійства – це неодружені парубки та чоловіки у костюмах ведмедів, циган, повій, дідів та матерів-одиначок. Маленькі дівчата зображають циганок та царівен. 

  Ми потрапляємо у вихор подій, де кожен хоче тобі вдарити, бо такі звичаї (іноді, це досить принизливо), де всі п'ють оковиту та співають пісні румунською, які схожі на ритуальні наспіви. 

  Як редакція Marie Claire Маланку святкувала-Фото 4

  Враження невимовні, ніби ти став свідком чогось таємничого, незрозумілого та навіть язичницького. Напевно, це через герметичність традиції регіону, через те, що ми не були свідками нічого подібного в межах нашої країни. Та можливість доторкнутися, зафільмувати чи запам'ятати це – неоцінена. 

   

  Як редакція Marie Claire Маланку святкувала-Фото 5

  Вашківецька Маланка 

  Наступного ранку ми вирушаємо до міста у Чернівецькій області – Вашківці. І тут уже зовсім інша атмосфера. Маланка набуває більш веселого та хмільного градусу. Ніхто не вимагає грошей на блокпостах, а зупиняють, щоби привітати та побажати щастя. Маланкарі дружньо посміхаються та запрошують до танців. Вбрання дещо більш світські, але різноманітні та цікаві. Тут можна зустріти хтиву медсестру, орків, вікінгів, клоунів та личників, які запрошують до своїх кораблів, вантажівок, автомобілів, прикрашених на традиційний манір. 

  Як редакція Marie Claire Маланку святкувала-Фото 6

  Потрапляючи на Вашківецьку Маланку неможливо стоять осторонь дійства, необхідно поєднатися з ним, стати частиною події або просто весело танцювати, та не відмовлятися від оковітої. 

  Як редакція Marie Claire Маланку святкувала-Фото 7

  Бо головний сенс Маланки — це весело зустріти рік прийдешній, відлякати нечисту силу та святкувати життя. 

  Ми впоралися! 

  Як редакція Marie Claire Маланку святкувала-Фото 8

  Після двох Маланок, коли фестиваль починався, саме на вулиці де ми зупинилися — у Чернігові, ми вирушили до Києва: ділилися враженнями та фото з надзвичайного, українського свята сучасності. 

   

  Фото: Ліза Приходько