UA
RU

Як українські художники фіксують війну в Україні

24 лютого російські війська розпочали повномасштабне вторгнення в Україну. Триває 40 день війни рф проти незалежної країни. Українські художники не залишаються осторонь - відтворюють воєнні події тут і зараз, показуючи світові жорстоку реальність: зруйновані міста, покинуті будинки, біль та втрату. Поки ЗСУ та тероборона відстоюють міста, українські митці тримають оружня на культурному фронті. Для деяких з них події повторюються, наче страшний сон, адже “російський світ” прийшов “рятувати” українців не вперше. Досліджує журналістка Дар'я Савченко.
Сергій Захаров 2

Автор картини: Сергій Захаров

Поліна Кузнєцова 

Поліна Кузнєцова, художниця з Харкова, писала “Мій крик” після 19 днів перебування під обстрілами, спостерігаючи, як руйнуються її рідні вулиці, як мати тримає стіну будинку, доки сусідні будинки зносять градами. 

Перші 19 днів війни я з дітьми та друзями жила біля бомбосховища.

«Там було багато чого гарного: згуртованість, взаємодопомога, дбайливе ставлення один до одного. Спершу з міста поїхали мої старші. На дев'ятнадцятий день війни місто залишила я з дітьми. Мабуть, це було найстрашніше, що зі мною сталося. Момент відриву від міста, прощання мого сина з його дівчиною у Львові”, – згадує Поліна Кузнєцова. 

Вона виїхала у Таллінн, де її зустрівши старий друг. 

Він вислухав, що я хочу залишити йому своїх дітей і бігти назад до свого улюбленого міста, стати волонтером, прибирати вулиці, переживати це горе разом зі своїми друзями та зі своїми вулицями, боротися…

Вислухавши і купивши мені фарб і полотен”, – згадує Поліна.

“Мій крик” вирвався вже у Таллінна, на 3 день розлуки з рідним містом, проте помітити мирне небо над містом, відчути безпеку все ще не вдається, додає художниця.

Поліна Кузнєцова

 

Сергій Захаров 

У своїх роботах воєнної години Сергій Захаров показує реальний результат “визвольної військової спецоперації”: спустошені дитячі майданчики, зруйновані міста, де раніше лунало життя, а зараз — лише звуки вибухів, сирен і між ними — тиша. Це – війна. І для Сергія вона однозначно триває з 2014 року — тоді він живий у Донецьку. Ще в ті часи йому довелося пережити допит і катування російськими оккупантами. Свій досвід виживання у полоні художник описав раніше у графічному романі “Дірка”. Сьогоднішня війна також знаходить вихід у роботах Сергія Захарова. Такими стали Escape, “Вибачте за тимчасові незручності”, “Повітряна тривога” та інші.

Сергій Захаров 3

Сергій Захаров 4

Сергій Захаров

 

Алевтіна Кахідзе

Художниця та перформерка Алевтина Кахідзе народилася і жила у Донецькій області, у місті Жданівка, доки не переїхала у Київ у 1991 році. У її роботах завжди є відповідь на той чи інший соціальний феномен. Місткіня також відома своїми роботами про війну. У 2014 році Кахідзе створює проект “Клубника Андріївна”, який присвячений її матері. В малюнках і текстах вона розповідає про буденну життя своєї мами в самопроголошеній «ДНР». Цей проект переривається трагічною смертю Клубніки Андріївни на блокпості 16 січня 2019 року. Але рефлексія на тему війни продовжується — зараз Алевтина Кахідзе створює малюнки, фокусуючись на внутрішніх переживаннях, думках та станах під час війни. Переглянути роботи можна на сторінках художниці у соціальних мережах.

Алевтіна Кахідзе

 

Давид Чічкан

Художник-анархіст Давид Чічкан також не стоїть осторонь війни. Свою роботу “Леся Українка та Тарас Шевченко» він продавши за 150 доларів, які відправити на користь ЗСУ та анархіської тероборони. Художник пише, що захоплюється ЗСУ і продовжує створювати нові роботи для продажу, щоби можна було робити пожертвування.

Давид Чічкан

 

Катерина Лісовенко

Київська художниця створила серію з 4 робіт “Вони можуть повторити”. Картини опубліковані у хронологічному порядку — від війни росії проти України у 2022 році до війни у ​​Чечні у 1994-1996 роках. Всі картини в серії однакові. Відрізняється лише назва війни і рік.

  1. Зґвалтована та вбита жінка та її вбита дитина в Україні, 2022 р.
  2. Зґвалтована та вбита жінка та її вбита дитина в Україні, 2014 р.
  3. Зґвалтована та вбита жінка та її вбита дитина у Джорджії, 2008 р.
  4. Зґвалтована та вбита жінка та її вбита дитина у Чечні, 1994-1996 рр.

Катерина Лісовенко

 

Євген Барабан

Український художник Євген Барабан говоритиме про війну через пост-іронію. Він і до повномасштабного вторгнення регулярно у своїх роботах засуджував “російський світ”, а зараз особливо активно веде бій на культурному фронті. На своїй сторінці у Facebook Євген пише:

"На протязі всього свого творчого шляху продовжував серію робіт, якою засуджував режими СРСР і Росії. І мене завжди всі дзьобали і намагалися переконати, що росія – це брат, а ссср – батько. І ось хочеться звернутися: «Агов, російський мужик і російська баба, виходьте зустрічати, російський світ приїхав! путін – це кожен окремий росіянин»

Євген Барабан

Євген Барабан 2

Автор: Дар'я Савченко

#ВсеБудеУкраїна!

Статті на тему