UA
RU

Євродонбас: у Великій Британії та Німеччині відбудуться перші покази документального фільму про європейське наслідки українського Донбасу

Редагувати переклад

Документальний фільм “Євродонбас” розпочинає покази за кордоном.

Це документальний фільм-розслідування, який має намір розвінчати радянські міфи та розказати, що понад 100 років тому Донбас був невіддільною складовою європейської економіки.

Євродонбас: у Великій Британії та Німеччині відбудуться перші покази документального фільму про європейське наслідки українського Донбасу-Фото 1

6 жовтня у рамках міжнародного кінофестивалю Kharkiv MeetDocs відбулася прем'єра документального фільму “Євродонбас” режисера Корнія Грицюка. Показ пройшов успішно, фільм викликав значні дискусії та питання у глядачів, адже історія європейських промисловців майже невідома в Україні, але доводити, що Донбас не є частиною “російського світу”.

Команда фільму отримала чисельні запрошення від європейських країн із пропозиціями показати стрічку. Режисер фільму Корній Грицюк онлайн долучиться до показів у Великій Британії, а потім вирушить до Німеччини.

21 жовтня в Ebbw Vale Institute, в Уельсі, відбулас британська прем'єра фільму. Регіон Уельс – батьківщина засновника Донецька – Джона Г'юза. 25 жовтня заплановано показ фільму у Шотландії, в університеті Сент-Ендрюса у рамках the Byre World series. Після показів фільму заплановано секцію питань та відповідей з командою стрічки у складі продюсера та режисера та дискусію за участю організаторів прем'єри фільму у Британії та глядачів. Зокрема, Вікторії Донован, яка є лекторкою університету Сент-Ендрюса та науковою консультанткою фільму. 

Для нас надзвичайно важливо показати фільм у Європі, хоча ми й робили його для українського глядача і сюжет фільму побудов на тому, як насаджували громадянам Радянського союзу міфі та стереотипи щодо Донбасу. Але саме зараз той час, коли ми розриваємо свої зв'язки з імперією і повертаємось до Західного світу. Покази фільму саме у Великобританії та Німеччині важливі тим, що ці країни безпосередньо брали участь в індустріалізації Донбасу, у розвитку цього регіону в XIX столітті. І це дуже класно нагадати європейцям про таку сторінку нашої спільної історії. 100 років тому європейці не змогли відстояти своїх інтересів, капіталів і навіть людей перед комуністичною навалою. Саме зараз відбувається новий виток історії, коли у нас і у них є шанс відстояти демократичну європейську Україну. Тому, ми сподіваємося, що фільм і дискусії навколо нього в Європі будуть помітними і привернути увагу людей, а медіа допоможуть стимулювати економічну, військову, інституційну допомогу Україні,

— каже режиссер Корній Грицюк.

У рамках 32-го Фестивалю східноєвропейського кіно у Котбусі, що триватиме 8-13 листопада, відбудеться показ фільму “Євродонбас”. Також, в рамках фестивалю, режиссер Корній Грицюк, братиме участь у дискусії «SlowTalk» на тему, «Суррент український кіно між war reflections and democratisation processes» («Сучасне українське кіно між відображеннями війни та процесами демократизації»). З огляду на російське вторгнення фестиваль фокусується на українській культурі та кіно, що є невіддільними частинами культурного ландшафту Європи.

Виробництво фільму здійснила ТОВ 435 ФІЛМС за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

 

Про фільм

На жаль, в Україні все ще маловідомим фактом є те, що наприкінці XIX століття Донбас був осередком бельгійських, німецьких, французьких, британських та американських поселень, а іноземні підприємці будували на цій землі міста та підприємства. Після революції 1917 року та приходу радянської влади в іноземців відібрали заводи, та пам'ять про них була знищена.

Команда фільму віднайшла та анімувала низку унікальних, проте маловідомих архівних матеріалів ХІХ століття, які показують побут європейців на Донбасі. Експерти, історики та місцеві жителі у фільмі розповідають про минуле регіону, яке старанно знищувала та викривляла радянська влада, стираючи з пам'яті людей імена таких європейських підприємців як Джон Г'юз, Ернест Сольве, Генріх Лауде.

У документальному фільмі «Євродонбас» показано іноземне спадщину Маріуполя, Лисичанська, Дружківки, селища Нью-Йорк, які, на жаль, вже не можливо побачити такими, як у фільмі, бо вскоре після зйомок майже всі відзняті об'єкти європейської спадщини були знищені російськими військами.

Статті на тему