UA
RU

Увійти до IT: як влаштуватися на роботу після курсів?

Редагувати переклад
Мрієте увійти до IT, щоб нарешті мати стабільну роботу та гідну зарплату? Найпростіший спосіб – записатися на курси програмістів чи тестувальників. Але чи відчинять курси перед вами двері у заповітну IT-казку? На це питання у статті відповідає Ольга Клесман, Head of HR IT-компанії PozitiFF та експерт кар'єрного порталу Happy Monday
.
Увійти в IT: як влаштуватися на роботу після курсів?

Слово «айтішник» викликає стійку асоціацію з високою зарплатою та стабільністю. І це саме те, чого хоче кожен претендент у наш турбулентний час.

Попит народжує пропозицію. І як гриби після хорошого дощу, з'являються нові курси програмістів, дизайнерів, тестувальників, проектних менеджерів. Здається, провчився 2–3 місяці — і привіт нове щасливе майбутнє та цікава робота. Але не все так просто, як розповідають у рекламі.

Що дають курси

Часто, зваживши свої сили і не забувши складні роки навчання у школі та вузі, ми дивимося у бік «легких» спеціальностей. Наприклад, PM (Project Manager) і QA Engineer (тестування програмного забезпечення) здаються доступними кожному. Здавалося б, що там складного: перевіряй помилки чи керуй людьми у проектах. 

Може, навіть не йти на курси, то візьмуть? Не сподівайтесь. Без курсів однозначно не приймуть працювати. Навіть «за блатом». 

Курси дають:

  •       обов'язковий мінімум термінології;
  •       розуміння основних процесів та принципів роботи;
  •       базову документацію;
  •       вимоги до фахівця.

Читай також: Рекордсмени "Оскара": Знаменитості, які здобули найбільше почесних нагород

Крім того, на курсах ви зможете оцінити, чи цікава майбутня робота. Якщо під час навчання стало зрозуміло, що це не ваше, краще пошукати себе в чомусь іншому, не втрачаючи дорогоцінного часу.

Увійти в IT: як влаштуватися на роботу після курсів?

Що на вас чекає після курсів 

Як же зустрічає ринок праці нових фахівців? На жаль, насторожено і не надто дружелюбно. Конкурс на вакансію для фахівців Junior починається від 50 осіб на місце. Такого повороту ви не могли передбачити. 

Похмурості додають реалії у вигляді ейджизмунаприклад. Ви скаржитесь, що ваше резюме погано переглядають, тому що вам 40 років? На ринку праці в IT-сфері вікові обмеження можуть бути ще жорсткішими. 

Справа в тому, що основна частина команди, як правило, набагато молодша. І чим старший претендент, тим більше терпіння йому знадобиться, щоб довести роботодавцю, що він гнучкий, активний, здатний сприймати багато інформації і не приносити свій статут до чужого монастиря. 

Ще одна серйозна перешкода на шляху до IT-вершин: англійська мова. Поки у вас не буде впевненого Intermediate, шанси "увійти до IT" вкрай малі. Ви можете заперечити: «Невже всі айтішники так добре знають англійську? Я особисто знаю 3 (5, 7 або підставте будь-яке число) програмістів, які майже не говорять англійською, але ж працюють!». 

Воля ваша, можете не вірити. Без високого рівня знання іноземної мови кар'єру в IT можуть зробити лише експерти у будь-якій затребуваній галузі. Наприклад, Senior Developer – програміст з комерційним досвідом роботи не менше 5 років. Але, як правило, англійська та програмування йдуть «рука об руку». Вся технічна документація та термінологія — лише англійською. Тому будь-який програміст знає мову на рівні хоч би Pre-Intermediate. 

Увійти в IT: як влаштуватися на роботу після курсів?

Сподіваюся, переконала, що без англійської ніяк. Які б ви курси для старту в IT не вибрали, паралельно варто відновлювати чи вивчати заново мову. Підійдуть будь-які курси, репетитори, самостійне навчання, онлайн-сервіси. Аби дійти потрібного результату в намічений термін. 

Якщо на поточному місці роботи англійську ви не застосовували в роботі, бажано підкріпити знання про проходження тестування сертифікатом. Такий сертифікат стане в нагоді як для резюме, так і для профілю в соцмережах, наприклад, Linkedin. 

Читай також: Чоловік каже: актор студії "Квартал 95" Євген Кошовий

Хороше знання англійської дасть вам конкурентну перевагу. Адже ви пам'ятаєте про конкурс не менше 50 осіб на місце? У деяких компаніях конкурс на стартові позиції у кілька разів вищий.

Що робити, якщо без досвіду не беруть на роботу

І ось бажання є, попит на ринку є, сертифікати про проходження курсів на руках є, але без досвіду роботи не хочуть брати. Як подолати розрив між теоретичними знаннями та практикою? Невже все було марно: прагнення змінити сферу, навчання на курсах, стільки витрачених часу, грошей та зусиль? 

Не дарма! Якщо ви змогли вивчити стільки нової інформації та не втратили інтерес до професії, обов'язково рухайтеся вперед! Буде непросто, але крок за кроком ви обов'язково подолаєте цей бар'єр. 

Якщо не вдається досягти мети прямолінійно, спробуйте трохи змінити напрямок пошуку. Чи не взяли відразу в компанію мрії? Огляньтеся, де ще потрібні такі специ. 

Увійти в IT: як влаштуватися на роботу після курсів?

Це може бути, наприклад: 

Державні структури

Ви, напевно, пропускаєте вакансії від них, тому що запропонована зарплата не йде в жодне порівняння з оплатою праці в IT-компаніях. Але давайте подивимося на ситуацію з іншого боку: держава не має можливості виділити кошти на ринкові зарплати, але є потреба у фахівцях. 

Спробуйте побачити можливості там, де бачать інші проблеми!

Соціальні та волонтерські проекти

"Комерційний досвід" - це термін, що позначає роботу над реальним проектом, а не оцінка успішності бізнесу. Проект може взагалі не приносити прибутки, а вирішувати якісь проблеми суспільства. Але робота у соціальному чи волонтерському проекті враховується саме як реальний досвід у вашому резюме. 

Зробіть світ кращим!

 Фріланс

Також можна пробувати себе у фрілансі. Я раджу стартувати одразу на міжнародних майданчиках, наприклад, Upwork. Там прозорі та надійні схеми роботи та взаєморозрахунків між замовником та виконавцем. Звичайно, робота фрілансера не всім сподобається. 

Не спробувавши – не впізнаєш.

Пропрацювавши хоча б один рік у новому для себе напрямку, ви набудете значної цінності на ринку праці як фахівець. Вам більше довірятимуть, тому що ви вже не теоретик, а практик, який «помацав цю роботу руками», зіткнувся з першими робочими проблемами і знайшов перші ефективні рішення. Ви все ще Junior за IT-шною шкалою, але вже Junior Strong (або Junior+). 

Пошук роботи для спеціаліста рівня Junior Strong - це зовсім інша історія. Бажаю вам не лише «увійти в IT», а й «дорасти» до Senior!

Статті на тему