Відсунувши руками важку полотняну штору і зробивши пару несміливих кроків у першій із дев’яти залів виставки, присвяченої фільму Параджанова в «Мистецькому Арсеналі», одразу ж розумієш, що потрапив у особливий, скрупульозно відбудований кураторами світ фільму, що з’явився на світ трохи більше п’ятдесяти років тому. Про вплив «Тіней забутих предків» на роботи світових кінематографістів наполегливо нагадує один із кураторів та автор ідеї виставки, кінокритик Андрій Алфьоров. Він разом із галеристом Павлом Гудімовим, кінокомпанією FILM.UA та командою з приблизно ста осіб, за підтримки Благодійного фонду Бориса Ложкіна, дев’ять місяців готував вражаючу експозицію, яка для багатьох відвідувачів стане унікальним візуальним, музичним, розумовим досвідом – настільки яскраво вираженим, що часом він здається фізичним, тактильним.
Напевно, потрібно спокійно поставитися до того факту, що далеко не всі глядачі бачили фільм Сергія Параджанова або змогли його повністю подивитися. Важливо інше – розуміти, що один творчий експеримент групи художників у певній точці у просторі-часі здатний стати своєрідним тригером, який дає старт цілому ланцюзі натхнень та подій. Сьогоднішня ланка цієї зв’язки – мультимедійна експозиція, в якій її творці намагалися максимально розкрити різні аспекти зйомки, пов’язали їх із подіями того часу та специфікою сприйняття молодших поколінь. Гуцульські артефакти, костюми з кіностудії, фотографії на всю стіну з реальним і вигаданим знімальною командою «Тіней» гуцульським весільним обрядом, свідоцтва учасників зйомки, записані на відео, зворушливі розкадрування стрічки, створені рукою самого Параджанова і схожі швидше на зрілого творця, оммажі режисерів (українця Ігоря Подольчака та росіянина Кирила Серебренникова) та багато іншого – все акуратно розсортовано по залах та підпорядковане зрозумілій логіці.
Якщо розбирати виставку на складові, мене, мабуть, найбільше вразила робота, виконана композитором Святославом Луневим: у якийсь момент захотілося поринути у музику окремо, відгородившись від візуальних вражень. Спритним ходом стали паралелі, які творці виставки провели, вишикувавши тимчасову лінійку «що відбувалося у світі в момент, коли знімався фільм». Цей прийом допомагає глядачеві вийти за жорсткі рамки радянських 60-х та прийняти посил виставки, описаний вище: значення «Тіней забутих предків» у культурному світовому контексті. Інша чудова ідея – зібрати сучасних ілюстраторів, які створять комікси за мотивами зйомок та легенд, що оточували творчий процес команди Параджанова. Що приємно, книгу коміксів можна окремо купити в магазині «Мистецького Арсеналу» – взагалі, до створення каталогів та сувенірної продукції Алфьоров, Гудімов та компанія поставилися з великою увагою та любов’ю.
Окрім мультимедійності, виставковий проект «Тіні забутих предків» має ще один безперечний плюс: він мобільний. До 10 квітня його можуть подивитися мешканці та гості Києва (заплановано також низку лекцій, круглих столів, кураторських екскурсій), а з 27 червня по 30 липня він вирушить до Львова. У планах організаторів – показати свого Параджанова в Європі та Америці. Не пропустіть, інакше доведеться вирушити в подорож за «Предки».
Що: «Тіні забутих предків: Виставка»
Де: «Мистецький арсенал»
Коли: до 10 квітня
Сайт: tiniproject.com.ua