UA
RU

5 небанальних засад розвитку кар'єри

Редагувати переклад
Разом із кар'єрним порталом Happy Monday
 ми підготували серію матеріалів, присвячених різним робочим та професійним аспектам. Сьогодні поговоримо з founder та CEO Happy Monday Анною Мазур про те, як обрати роботу мрії. 
5 небанальних принципів розвитку кар'єри-Фото 1

Ганна Мазур

Під час пошуку роботи нас часто хвилює, як скласти резюме та успішно пройти співбесіду. Хоча насамперед варто замислитися, як взагалі зробити свій вибір серед усього різноманіття напрямків і знайти ту саму, по-справжньому улюблену роботу.

Перш ніж почати надсилати десятки листів із резюме, варто зробити паузу, прислухатися до себе та «вивчити місцевість». Ось ключові принципи, які допоможуть вам під час пошуку роботи.

Читайте також: ЯК ПОБУТИСЯ ВІД СТРАХУ ПОЧАТИ СВОЮ СПРАВИ. КАЖЕ ПСИХОЛОГ

5 небанальних принципів розвитку кар'єри-Фото 2

1. Вибирайте спосіб життя, а не професію

У дитинстві нам усім питали: «Ким ти хочеш бути, коли виростеш?». Передбачалася конкретна відповідь: космонавтом, вченим, співачкою… Але світ професій сьогодні зовсім не такий простий та однозначний. Той, хто 30 років тому відповів, що хоче бути художником, сьогодні, можливо, працює веб-дизайнером, ілюстратором, гейм-дизайнером, каліграфом, графічним дизайнером, UX-дизайнером.  

Навіть вирішити собі: «Хочу бути дизайнером» — ще означає визначитися. Навіть у рамках однієї професії, наприклад, ілюстратора, можна зовсім по-різному облаштувати своє професійне життя. Можна бути ілюстратором в агентстві і створювати сотні ілюстрацій на місяць для різних клієнтів. Можна присвячувати себе одному проекту та, наприклад, місяць ілюструвати одну дитячу книгу у видавництві. А можна працювати на фрілансі та самостійно вибирати завдання та їх кількість. І те, що визначає нашу зайнятість – рутина, колеги, завдання, графік – у всіх трьох ілюстраторів будуть абсолютно різними.  

Важливо визначитися з уподобаннями щодо стилю життя та уявити, яким має бути ваш робочий день: з ким ви хочете спілкуватися, які завдання вирішувати, де проводити час. Відповіді на ці питання допоможуть чіткіше зрозуміти, чим ви хочете займатися. Тому не варто намагатися одразу визначитися із професією. Можливо, «ваша» — та, про яку ви поки що навіть не чули.

Читайте також: ВИГОРАННЯ НА РОБОТІ: ЯК ЙОГО РОЗІЗНАТИ І ЩО РОБИТИ

5 небанальних принципів розвитку кар'єри-Фото 3

2. Вибирайте проблему, яку вам подобається вирішувати

Робота – це насамперед вирішення проблем чи створення чогось нового. Тому дайте відповідь, які проблеми викликають у вас інтерес. Згадайте, за якими порадами до вас звертаються друзі та близькі, бо відчувають, що саме в цьому ви можете допомогти. 

На будь-якій роботі будуть складнощі, але якщо від чогось ваші очі спалахують і хочеться швидше приступити до вирішення цього завдання – це вірна ознака, що ви на своєму шляху. Робота має бути складною, але при цьому цікавою. 

5 небанальних принципів розвитку кар'єри-Фото 4

3. Вибирайте те, що вам цікаво

Ви могли чути, що робити те, що любиш, - дурний і несерйозний підхід. "Роботу працювати треба, а не любити" - говорила моя шкільна вчителька. Але часи змінилися, і сьогодні це була б дуже погана кар'єрна рада. Буквально щодня зникають старі та з'являються нові професії. І якщо ви регулярно не оновлюєте свої знання у сфері, то через 3-4 роки стаєте абсолютно неконкурентоспроможними на ринку праці. 

Тому інтерес до сфери та бажання постійно в ній розвиватися — це не щось додаткове та другорядне. Виявляти цікавість і горіти своєю справою – це обов'язкова умова професійного розвитку на сучасному світі. «Кров, важка праця, сльози та піт» можна залишити в минулому. Вибирайте саме те, що вам цікаво, і ту сферу, в яку будете з непереборним бажанням заглиблюватись наступні 3-5 років.

Читайте також: ПРАВИЛЬНИЙ ВИБІР: ЯКА ПРОФЕСІЯ ПІДІДЕ ВАШОМУ ЗНАКУ ЗОДІАКУ

5 небанальних принципів розвитку кар'єри-Фото 5

4. Не плануйте далі, ніж на 5 років

Повернемося до запитання: "Ким ти хочеш бути, коли виростеш?" Навряд чи наші батьки очікували почути щось на зразок: «Дизайнером, адміністратором, менеджером проектів, продавцем, SMM-щиком, івент-менеджером. А коли виповниться 25, то ще подумаю». 

Часи, коли можна було вибрати професію на все життя, минули. За останніми підрахунками, сучасна людина протягом життя змінить близько десяти професій. Чи не місць роботи, а професій. Тому замість «Що робити зі своїм життям?» запитайте себе: «Що робити найближчі кілька років?».

Оптимальний обрій планування - 2-5 років. Далі загадувати не варто: згідно з дослідженнями, складно спрогнозувати, яким буде наше життя через такий великий проміжок часу. Краще уявляти своє життя на найближчі 2-3 роки, а після виходу на новий рівень планувати наступні 2-3. Це убереже вас від зайвої фрустрації (адже вибрати професію на 50 років уперед - ще та відповідальність) і дозволить більш гнучко та керовано будувати кар'єру.  

5 небанальних принципів розвитку кар'єри-Фото 6

5. Дайте собі час

Пошук роботи – це також робота. Сісти в позу лотоса і в ту ж мить усвідомити, куди ви хочете рухатися, на жаль, неможливо. Процес знайомства з собою та своїми пріоритетами, вивчення ринку, збирання зворотного зв'язку, вибір напрямку та навіть банальна підготовка резюме потребують часу. І буде краще, якщо ви зможете його забезпечити. 

З усіх боків нас оточують горезвісні гасла — Just do it, Ти зможеш, Не варто зволікати. Але кар'єра – важлива частина життя, і вона потребує виваженого підходу. Емоційні та швидкі рішення, найімовірніше, будуть поганими рішеннями. Часто нам хочеться кинути все і поїхати кудись. Найкращим рішенням у такому разі буде відпустка, а не звільнення.  

За статистикою, активний пошук роботи в середньому займає близько 3 місяців, і це якщо ви знаєте, чого хочете. А якщо ви наважилися на зміну професії – від півроку. Підготовчий етап можна і потрібно починати, поки ви ще працюєте - визначте свої сильні сторони, зберіть відгуки та зворотний зв'язок про свою роботу у колег та партнерів, вивчіть ринок. Якщо ж вирішите звільнятися, то в ідеалі слід забезпечити себе фінансовою подушкою безпеки. Це потрібно, щоб не довелося погоджуватися на першу роботу для забезпечення своїх базових потреб.

Головна порада проста: Для початку прислухайтеся до себе і лише потім придивляйтеся до вакансій. І якщо ви вже намалювали в голові картинку своєї ідеальної роботи, то далі тільки діяти. 

Статті на тему