Організм посилає сигнали у різний спосіб, а ми вчимося їх правильно трактувати.
Втома супроводжує нас протягом усього життя, але існує кілька її видів. Існує приємна втома, наприклад, тренування; є звичайна втома від виснажливого робочого дня, а є хронічна втома, коли не встигла прокинутися, а вже втомилася. На останній тип варто звернути особливу увагу, адже є тривожним знаком. Ми розібралися, чому так відбувається і як можна позбавитися цього неприємного відчуття.
Неважливо, це вигоряння на роботі або в материнстві, а може, в особистому житті, через нього ви можете відчувати постійну втому. ВООЗ визнає вигоряння як захворювання, визначаючи його як синдром, що виникає в результаті хронічного стресу на чи робочому місці в іншій сфері. Вигоряння розвивається повільно і пов’язане зі зниженням мотивації, нестачею енергії, зменшенням рівня працездатності та поганим сном.
рішення: Спробуйте делегувати частину своїх завдань, робіть перерви в роботі для відпочинку, дотримуйтесь режиму сну і знайдіть собі хобі до душі.
Нездорова їжа, нерегулярні прийоми їжі можуть викликати втому, адже стара приказка говорить “ти – те, що ти їси”. Наприклад, рафіновані вуглеводи – ті, що містяться у випічці, білій пасті та пластівцях для сніданку – викликають швидке підвищення рівня цукру в крові, а коли він різко падає, ви можете відчувати постійне почуття втоми. Нестача білка також може вплинути на ваш енергетичний рівень.
Рішення: Слідкуйте за своїм раціоном і не пропускайте їди, щоб у вас завжди була енергія для роботи.
Бездіяльність може повністю виснажити запаси енергії. Сидячий спосіб життя негативно позначається як сну і викликає більшу втому, ніж зазвичай, тому важливо включити вправи у свій розпорядок дня.
Рішення: Робіть зарядку вранці, хоча б 10 присідань або відновіть свій абонемент до зали. Піднімайтеся пішки сходами, а не використовуйте ліфт – навіть це допоможе трохи зарядити вас енергією.
Частою причиною хронічної втоми є нестача вітамінів в організмі. Такі нутрієнти, як вітамін D, магній, залізо, вітамін В12 та калій відіграють важливу роль у формуванні рівня енергії, тому їх брак може відображатися у вигляді втоми.
Рішення: Здайте аналіз на вітаміни і мінерали, щоб визначити чого саме вам не вистачає і з результатами зверніться до свого лікаря – він зможе прописати необхідний і правильний вітамінний курс.
Стрес є потужним каталізатором хронічної втоми. Він діє організм у комплексі, тому впливає і якість сну, на апетит, і психологічний стан.
Рішення: Постаратися викорінити причину стресу або знайти відповідний спосіб розслабитися. Можливо, вам підійде плавання у басейні, сеанс масажу або медитація.
Порушення сну, наприклад, параліч сну, лунатизм і апное уві сні, впливають на нашу продуктивність протягом дня. Якщо проблеми зі сном виникають регулярно і заважають повсякденному життю, варто відразу звернутися до лікаря, оскільки він може мати серйозніший характер.
Рішення: Терапевт допоможе вам поставити правильний діагноз та виписати лікування від порушень сну.
Читайте також: Що таке “догляд за сном” і чим він може нам допомогти
Фіброміалгія – це хронічне захворювання, що характеризується скелетно-м’язовим болем у всьому тілі. Ця недуга спричиняє постійний біль у м’язах, стомлюваність, а також іноді може бути туманне мислення та психологічні розлади.
Рішення: Зверніться до лікаря.
Часто втому пов’язують з харчовою непереносимістю, наприклад, чутливістю до глютену, молочних продуктів або м’яса.
Рішення: Почніть вести щоденник харчування і стежте за своїм станом здоров’я. Також спробуйте виключити з раціону алергени та продукти-подразники, щоб розуміти, що саме призводить до такого стану.
Стежте за своїм здоров’ям і будьте здорові!