UA
RU

Буллінг на роботі: як розрізнити і що робити

Редагувати переклад
Ви думали, що дражнилки та знущання залишилися в школі? Як би не так!
Булінг на роботі: як розрізнити і що робити.

Є кілька ознак того, що ви стали офісною жертвою, про які ви можете не здогадуватися чи здогадуватися дуже неясно. І не думайте, що якщо ви вже у дорослому віці, буллінг не перетвориться на проблему. 

Вас ігнорують

Ви – людина-невидимка на роботі. Якщо зустріч перенеслася, то ви про це дізнаєтесь останнім; якщо співробітники збираються в п'ятницю в паб - ви зрозумієте це тільки фото в Instagram; якщо запитують думку щодо важливого питання — не бійтеся, бо ваші думки взагалі нікому не цікаві. Ви почуватиметеся ізгоєм і проводимете весь час в ізоляції від колективу. А якщо й спробуєте висловити свою думку, то не чекайте нічого більше за ігнор, у гіршому випадку — глузування. 

На вас кричать

Якщо нас вас крикнув колега, але тут же вибачився, мовляв, накипіло, це одне, але якщо на вас постійно підвищують голос це зовсім інше. Коли вас принижують, та ще й голосно, і публічно, єдине, що ви відчуваєте, — це власна нікчемність. Навіть якщо на початку ви агресивні і готові дати відсіч або утихомирені та налаштовані шукати шляхи вирішення, все закінчиться однаково — соромом. 

Вас завантажують роботою

Ви не користуєтеся авторитетом у колег та начальства, то чому б не змусити вас зробити найскладніші завдання в найкоротші терміни? Прострочені дедлайни, великий обсяг роботи, складні завдання - це все залишають для вас. А до цього ще варто додати вороже настроєне оточення. Чому б і ні, адже ви тут ніхто й кликати вас ніяк!

Читайте також: НЕ ТАКА, ЯК ВСЕ: ЯК СТАТИ ГАРНИМ КОЛЕГОЮ І НАПАРНИКОМ

Вас постійно критикують

І ця критика нічим не обґрунтована, інколи ж навіть смішна. "Ти не поставила крапку в кінці пропозиції", "Навіщо ти написала десять ідей, я ж просив всього п'ять?", "Це, звичайно, все вірно, але я б зробив по-іншому" і т.д. Замість того, щоб подякувати вам за добре виконану роботу і заохочувати робити більше, вони принижують вас як професіонала і змушують почуватися дилетантом, ледарем і слабкою ланкою в команді. 

У вас крадуть ідеї

Цілком закономірно, що ваше слово в цій фірмі нічого не означає, тому довести начальнику, що вашу ідею поцупив колега буде дуже непросто. Навіть якщо він вам і повірить, це не матиме жодних наслідків: «злодій» залишиться безкарним, а ви, за те, що зіпсували босові настрій, ще отримаєте наганяй. Хіба не прикро, що ви сиділи ночі безперервно, спілкувалися з експертами, експериментували з різними варіантами, а хтось інший просто привласнив результат ваших праць?

Інші ознаки буллінгу на роботі:

  • вас обзивають і третюють;
  • вас сексуально домагаються;
  • нікому не цікаво ваш розвиток і просування кар'єрними сходами;
  • ваші слова піддаються сумніву;
  • про вас ходять безсторонні чутки;
  • ви отримуєте прямі небезпеки. 

Читайте також: ЯК ПОКРАЩИТИ ВІДНОСИНИ З КОЛЕГАМИ: ПРОСТІ ПОРАДИ

Що робити?

Насамперед перестаньте звинувачувати себе в тому, що опинилися в такому стані. Душевні муки та докори сумління ще більше зменшать вашу самооцінку, а ваші колеги обов'язково скористаються цим. 

  1. Записуйте всі конкретні випадки буллінгу. Робіть це якомога детальніше: дати, імена, повідомлення, аудіо- та відеозаписи. Збирайте досьє на своїх кривдників.
  2. Обговоріть ситуацію з HR або начальником, якщо вони не беруть участь у цькуванні. Можливо, їх авторитет сприятиме вирішенню ситуації.
  3. Зверніться по допомогу до професіонала. Це може бути ментор, коуч, психолог. Фахівець підкаже, як гарно вийти із делікатної ситуації.
  4. Іноді краще залишити все, як і піти. Якщо атмосфера в колективі нездорова, і ви не бачите для себе перспектив на цій роботі – звільняйтесь без роздумів!

Статті на тему