UA
RU

Як припинити все контролювати?

Редагувати переклад

Зазвичай успішні люди пишаються вмінням брати на себе відповідальність і ніколи не втрачати контролю над ситуацією. Але такий перфекціонізм має зворотний бік: крім просування кар'єрними сходами, він повільно руйнує людину зсередини.

секрет успіху

Учені з Бредфордського університету виявили, що контрол-фрики більше схильні до безсоння, прискореного серцебиття, підвищеного тиску та хронічної втоми. Але, хоч прагнення тотального контролю і виглядає, як психічне захворювання, багато хто впевнений, що без нього досягти успіху в сучасному світі просто неможливо. Контролювати всі деталі корисно в маленькому бізнесі, де людина працює сама на себе, але коли справа розростається, необхідно делегувати відповідальність іншим людям, адже чим більше організація, тим важче відстежувати кожен процес, відповідати на кожен лист і бути присутнім на кожній зустрічі.

Читайте також: Як керувати своїми емоціями?

Страх невдачі чи чогось непередбачуваного – ось головна причина, чому деякі люди прагнуть контролювати все. Крім того, може бути і так, що людина, яка наводить ретельний порядок навколо себе, насправді бореться зі своїм внутрішнім хаосом. Домогосподарки знають це краще за всіх: зробиш генеральне прибирання, вимиєш підлогу, випраєш брудні речі, переставиш по-новому меблі, щоб було більше вільного місця, - а потім сядеш, витріш піт з лоба і раптом виявиш, що впорядкований і очищений простір кімнати якимсь. то вплинув і на те, що всередині тебе все «розклалося по поличках».

контрол-фрики

У помірних дозах контроль за перебігом життя – явище позитивне. Він стає проблемою у двох випадках: коли через перфекціонізм людини страждають оточуючі і коли контроль стає надмірним, наприклад, набуває форми неврозу нав'язливих станів (або т.з. обсесивно-компульсивного розладу). У першому випадку втомлені від вічних причіпок люди починають уникати контролера, щиро не розуміючи, навіщо йому потрібно стояти в них над душею і стежити, щоб якась дрібниця була виконана з хірургічною точністю. Контрол-фрик вважає, що тільки йому відомо, як найкраще виконати завдання, за яке відповідає інша людина. Доходить до маразму: він знає не тільки, як краще підготувати місячний звіт самому собі, але і як зварити каву краще, ніж секретарка, вимити підлогу чистіше, ніж прибиральниця, і закрити ввечері офіс на ключ надійніше, ніж це міг би зробити будь-який інший співробітник. . Звісно ж, такий контролер почувається вкрай некомфортно у ситуаціях, на які ніяк не може вплинути. Наприклад, перебуваючи на борту літака, він змушений довірити свою безпеку пілоту та членам екіпажу, тому аерофобія – часта ознака закінченого контрол-фрику.

Читайте також: Чому ми часто буємо невпевнені у собі?

Якщо в першому випадку перфекціоніст ще може отримати струс і самостійно змінитись, коли побачить, що друзі та колеги від нього відвернулися, а кохана людина пішла до того, хто не відстежує кожен її крок, то такий розлад психіки, як невроз нав'язливих станів, вимагає обов'язкового. лікування у спеціаліста. Тому що обсесивно-компульсивний розлад тільки починається з регулярних перевірок світла, газу та праски перед виходом із будинку. А закінчується воно тим, що людина – уже одягнена і готова йти на роботу – витрачає не менше години на ретельну ревізію домашнього господарства, яке вона залишає без нагляду на наступні 8 годин. Звичайно, береженого Бог береже, але тому, що ви не один, а 15 разів підійдете подивитися, чи вимкнена праска з розетки, вона не стане більш вимкненою. Плюс час, що звільнився, і енергію можна буде витратити на якісь важливіші справи, ніж боротьбу з безглуздою тривогою.

Отже, якщо ви відчуваєте, що не стільки насолоджуєтеся життям, скільки контролюєте його, то спробуйте це змінити. Спочатку спитайте себе: що саме вам дає надконтроль? Як часто навіть те, що ви контролювали, все одно давало небажаний вам результат? І чи не є ваш контроль ілюзією (адже до кінця можна бути впевненим лише у неминучій смерті)? Серйозні та глибокі роздуми над цими питаннями допоможуть вам переглянути ставлення до власного перфекціонізму та трохи відпустити віжки. Якщо ви відчуваєте, що тривога з приводу недосконалості світу роз'їдає вас зсередини, займіться заспокійливими практиками. Йога, цигун, біг підтюпцем або звичайна медитація вранці та ввечері – все це допоможе вам налагодити душевну гармонію, а також навчитися відпускати багато несуттєвих проблем та налагоджувати з оточуючими людьми довірчі стосунки, приймаючи інших такими, якими вони є. А ще перегляньте в сотий раз «Фореста Гампа» – чудовий фільм про те, як можна жити повним життям, довірившись світові та просто пливучи за течією. Адже, як правильно вчила Фореста його мати: "Життя нагадує коробку шоколадних цукерок - ніколи не знаєш, яка начинка тобі попадеться..."

Фото: Gettyimages

Статті на тему