UA
RU

Екстрена допомога: як підтримати людину, яка у депресивному стані

Редагувати переклад

Як зарадити близького людини та не погіршити її стан.

Війна несе не лише фізичні збитки, а й моральні. Люди, які пережили всі стадії страху, відновлюються по-своєму. Хтось може взяти собі в руки і рухатися далі, а комусь це дається важче і виникає депресивний стан.

Екстрена допомога: як підтримати людину, яка у депресивному стані-Фото 1

Питання ментального здоров'я в останній годині стало надзвичайно актуальним і, навіть, у довоєнний час ми приділяли йому більше уваги, ніж зазвичай. Зараз це стало головним об'єктом турботи, тому варто знати як допомогти не тільки собі, а й своїм близьким. У нашому матеріалі розповідаємо як підтримати людину, якщо вона перебуває у депресії.

Розпізнаємо депресивний стан у близької людини

Не всі відчувають депресію однаково і симптоми можуть відрізнятись. Якщо ваш друг страждає від депресії, ви можете спостерігати наступні симптоми:

 

  • здається більш засмученим, ніж зазвичай;
  • виглядає більш песимістичними, ніж зазвичай;
  • виражає безнадію щодо свого майбутнього;
  • говорити про почуття провини, порожнечі чи нікчемності;
  • виявляє менше зацікавлені у проведенні години разом або у спілкуванні;
  • став надзвичайно дратівливим та рухається менше;
  • здається млявим та перестає доглядати за собою;
  • має проблеми зі сном або спит набагато більше, ніж раніше;
  • ставши забудькуватим або має проблеми з концентрацією та прийняттям рішення щодо харчування;
  • говорити про смерть чи самогубство.

Як допомогти

Почніть з розмови

Спробуйте розговорити свого близького, щоб вона вголос сказала, що її турбує, описала свої емоції. Почніть із себе, розкажіть, що ви відчуваєте чи відчували, як справлялися з негативними емоціями, поділитися своїм досвідом.

Можна формулювати питання таким чином: “Здається, в останній годині тобі було важко. Що з тобою?”, “Останні кілька разів, коли ми бачилися, ти здавалася трохи пригніченою. Тобі щось турбувати?”.

Завжди пам'ятайте, що людина може розповісти про свій стан, але не потребує наразі жодних порад. Віднестись до цього з розумінням. При спілкуванні використовуйте метод активного слухача:

  1. ставте запитання, щоб отримати більше інформації, замість того, щоб робити власні припущення щодо стану людини. 
  2. Підтверджуйте свої почуття емоційними фразами: “Це звучити моторошно. Мені прикро це чути.» 

Разом знайдіть кваліфікованого фахівця

Людина може й не знати, що в нього депресія, або до кого, якому можна звернутися з цією проблемою. Навіть якщо ви розумієте, що терапія може допомогти, шукати терапевта і записатися на прийом може бути складно. Якщо людина здається зацікавленою в консультуванні, запропонуйте йому обрати відповідного спеціаліста. Також ви можете зробити список промов, які можна обговорити на першому сеансі.

Підтримка на кожному етапі терапії

Якщо вам вдалося вмовити розпочати курс терапії, то варто підтримувати людину на кожному її етапі. Якщо близька людина хоче припинити лікування, намагайтеся обережно переконати її в цьому не робити цього. Наприклад, нагадати, що минулі сеанси приносили користь і згадати всі яскраві моменти та досягнення, що сталися за період лікування.

Читайте також: «Травма того, хто вижив»: як її трансформувати у ресурсність та ефективність

Не забувайте про себе

Коли допомагаєш комусь – хочеться поринути у це з головою і свою життя поставити на інший план. Так не має бути! Піклуйтесь про когось і про себе відповідально, щоб потім вас не рятували з депресивного стану. Встановіть межі, коли ви можете допомогти людині, а коли будете приділяти час собі і обов'язково пояснити своє рішення вашому близькому людині.

Екстрена допомога: як підтримати людину, яка у депресивному стані-Фото 2

Запропонуйте допомогу у повсякденних справах 

При депресії повсякденна рутина може здаватися непідйомною. Такі речі, як прання, похід за покупками або оплата рахунків можуть накопичуватися і потім буде важко все це розбирати. У депресивному стані людина може потребувати допомоги, але не зможе конкретно сформулювати, яка саме їй потрібна.

Тож цікавтеся самостійно, проявляйте ініціативу. Замість того, щоб сказати: «Дай мені знати, якщо я можу щось зробити», скажіть: «З чим тобі сьогодні найбільше потрібна допомога?».

Будьте терплячими

Депресія зазвичай покращується під час лікування, але це може бути повільним процесом, який передбачає певні проби та помилки. Можливо, доведеться спробувати кілька різних підходів консультування або ліків, перш ніж знайдеться той, хто допоможе. Навіть успішне лікування не завжди означає, що депресія зникає повністю.

Залишайтесь на зв'язку

Постійно дзвоніть чи пишіть людині, яка у депресії. Звичайне повідомлення: "Як ти?" може покращити стан і подарувати віру у життя.

Бережіть собі та своїх близьких!

Фото: unsplash.com

Статті на тему