UA
RU

Як навчитися говорити переконливо та не боятися публічних виступів

Редагувати переклад
Якщо вас чекають відповідальні переговори або виступ, без переконливої ​​мови не обійтися.
Як навчитися говорити переконливо і не боятися публічних виступів.

Кадр із серіалу «Ранкове шоу»

Усім нам іноді доводиться переконувати когось чи виступати перед публікою, чи то захист диплома, представлення ідеї проекту керівництву чи дискусія з друзями. 

Щоразу перед відповідальною промовою складно спати, а коли настає піковий момент, починають потіти руки, серцебиття прискорюється і з голови тікає заготовлений текст. Щоб звучати максимально інформативно та переконливо, варто бути готовим по всіх напрямках. 

Читайте також: В чому ходити на роботу: ідеї з Instagram

 

1. Дикція

Від того, наскільки правильно і красиво ви говоритимете, залежить ефект всього виступу. Зім'яті слова не переконають начальника, що ваша ідея стоїть, тому відрепетируйте заздалегідь і проведіть роботу над помилками.

Спробуйте надиктувати свою промову на диктофон, а потім прослухайте запис самостійно та разом із друзями чи родичами. Зберіть усі зауваження та починайте над ними працювати.

Перед виступом зробіть кілька вправ для розігріву, поцокайте язиком, розімніть щелепу, промовте кілька скоромовок. Докладніше про подібну розминку можна дізнатися у спеціальних відео

Як навчитися говорити переконливо і не боятися публічних виступів.

Кадр із серіалу «Божевільні»

2. Слова-паразити

Занадто велика кількість вставних слів відволікає від змісту виступу і починає неабияк діяти на нерви слухачам. У стресові моменти варто бути готовим до того, що думка буде губитися, а мова буде схожа на ватяний, тому незручних «ЕЕЕ» і «ААА» не уникнути. Якщо ви усвідомлюєте, що починаєте забувати підготовлений текст або розгубилися, краще зовсім замовкнути на півхвилини, а потім впевнено і твердим голосом продовжити. Зробіть вигляд, ніби пауза була навмисною і в цей момент ви щось обмірковували. 

Читайте також: 5 TED-лекцій про успіх та продуктивність

3. Темп мови

Запам'ятайте: ваш виступ це не скоромовка. Головне завдання — не випалити його на одному подиху і якнайшвидше «відстрілятися», а розповісти все дохідливо та обґрунтовано. Починайте повільно і неквапливо, а помітку дивіться на реакцію аудиторії. Якщо відчуєте, що слухачі втомилися, додайте в голос емоцій і не бійтеся жартувати, але доречно. Проведіть весь виступ в одному темпі 

Як навчитися говорити переконливо і не боятися публічних виступів.

Кадр із серіалу «Новини»

4. Жести та міміка

Вони теж відіграють важливу роль у сприйнятті виступу. Навіть свої емоції, як і текст, краще відрепетирувати заздалегідь. Контролювати міміку безпосередньо в момент виступу буде складніше через стрес, 

Читайте також: Як справити гарне перше враження

5. Правильний тон оповіді

Навіть якщо ваша доповідь стосується дуже важливих речей на кшталт показників роботи чи найменувань продукції, які компанії потрібно закупити у постачальників, у ньому завжди знайдеться місце для відступу. Розбавте свій виступ прикладами або навіть жартівливими слайдами. Такі прийоми добре переключають увагу аудиторії та дозволяють знову фокусуватися на проблемі.

Як навчитися говорити переконливо і не боятися публічних виступів.

Кадр із серіалу «Династія»

6. Допоміжні засоби

Однієї лише переконливої ​​мови, гарної дикції та чарівності недостатньо, щоб виступ вважався успішним. Не варто забувати і про візуальні засоби вираження інформації.

Презентація з графіками, фото та невеликою кількістю тексту лише посилюватиме вашу мову. Якщо формат дозволяє, можна роздати слухачам роздруковані матеріали або показати макети проекту над яким ви працюєте. 

Читайте також: Вище, швидше, сильніше: як змусити мозок працювати ефективніше

7. Підготовка 

Тільки досвідчені ведучі, актори та оратори можуть дозволити собі невелику імпровізацію та виступ без аркуша з текстом, але навіть вони віддають перевагу ретельній підготовці, а новачкові і поготів не варто сподіватися на вдалий випадок. 

Підготуйтеся до виступу, як до шкільної контрольної або розповіді вірша напам'ять: спочатку напишіть план мови, потім сам текст, потім прочитайте його вголос, а потім відкладіть і повторюйте, доки не запам'ятайте. 

Якщо вивчати слово в слово, то при запинці та стресовому виступі можна дуже розгубитися, тому головне – запам'ятати план тексту та перебіг думок. 

Як навчитися говорити переконливо і не боятися публічних виступів.

Кадр із серіалу «Жирним шрифтом»

8. Зовнішній вигляд

Одяг теж може бути промовистим, тому не варто недооцінювати цей елемент. Залежно від формату виступу та його мети, вбрання відрізнятиметься, але елементарні правила охайності ніхто не скасовував: вимите волосся, акуратний макіяж, манікюр та погладжений одяг допоможуть відчувати свою впевненість. 

Читайте також: Гра з кольором: як носити яскравий костюм в офіс

10. Територія 

Перед публічним виступом варто подбати не лише про презентацію, зовнішній вигляд і, зрозуміло, свою мову, а й місце, де все проходитиме. Залежно від приміщення вам знадобиться по-різному працювати з голосом та аудиторією, а якщо не знати заздалегідь всіх деталей планування, можна розгубитись у невідповідний момент.

Напередодні виступу подивіться приміщення, де виступатимете, оцініть його розміри та зрозумійте, як рухатиметеся. Можливо, доведеться говорити в мікрофон чи навпаки — говорити в дуже маленькому приміщенні до слухачів. 

Як навчитися говорити переконливо і не боятися публічних виступів.

Кадр із фільму «Стажер»

11. техніка 

Техніка має властивість підводити тоді, коли все має бути ідеальним, але з цим нічого не поробиш. Уникнути всіх конфузів неможливо, але подбати про те, щоб ноутбук працював, а презентацію було показано без збоїв, дуже просто. 

Читайте також: 6 наукових лайфхаків, які допоможуть сфокусуватися на роботі

12. Усі умови 

Коли в організм викидається адреналін, всі почуття загострені, руки тремтять і обов'язково захочеться то пити, тобто сходити в туалет, то повторити текст, то подивитися, наскільки все добре з макіяжем. Тому краще зробити все це заздалегідь, щоб не думати всі виступи про спрагу або про те, чи не обсипалася туш. 

Як навчитися говорити переконливо і не боятися публічних виступів.

Кадр із серіалу «Піарниця»

Крім того, фахівці радять якнайретельніше підбирати слова, які ви збираєтеся використовувати під час виступу. Щодо цього у нас теж є кілька рекомендацій:

  • Частіше використовуйте союз «І», уникаючи «Але». Цей союз перекреслює все, що було сказано раніше.
  • Уникайте різкого «Немає». Намагайтеся говорити якомога м'якше. Використовуйте конструкції "не так" або "не зараз".
  • Заберіть зі свого лексикону слова «тільки» и «просто». Замініть їх на "це моя думка" або «у мене є така ідея». Те саме варто зробити і зі словами "взагалі то" и «власне»
  • відмовтеся від прямих заперечень. Вони завжди сприймаються із негативним відтінком. Замість «ідея справді непогана» краще сказати так: "це правда хороша ідея".

Статті на тему