Спецпроекты now:

Як навчитися говорити переконливо і не боятися публічних виступів - 162x46 Як навчитися говорити переконливо і не боятися публічних виступів - 162x46
Суспільство

Гнути свою лінію:Як навчитися говорити переконливо і не боятися публічних виступів

Якщо на вас чекають відповідальні переговори або виступ, без переконливої промови не обійтися.

Кадр із серіалу “Ранкове шоу”

Всім нам іноді доводиться переконувати когось або виступати перед публікою, чи то захист диплому, чи то представлення ідеї проекту керівництву або дискусія з друзями.

Щоразу перед відповідальною промовою складно спати, а коли настає піковий момент, починають пітніти руки, серцебиття прискорюється і з голови тікає заготовлений текст. Щоб звучати максимально інформативно та переконливо, варто бути готовим по всіх фронтах.

Читайте також: В чем ходить на работу: идеи из Instagram

 

1. Дикція

Від того, наскільки правильно і красиво ви будете говорити, залежить ефект від усього виступу. Швидко сказані слова не переконають начальника, що ваша ідея вартісна, тому продумайте промову заздалегідь і проведіть роботу над помилками.

Спробуйте надиктувати промову на диктофон, а потім прослухайте запис самостійно і разом з друзями або родичами. Зберіть всі зауваження та починайте над ними працювати.

Перед виступом зробіть кілька вправ для розігріву, “поцокайте” язиком, розімніть щелепу, скажіть кілька скоромовок. Детальніше про подібну розминку можна дізнатися в спеціальних відео.

Кадр із серіалу “Шаленці”

2. Слова-паразити

Занадто велика кількість вставних слів відволікає від змісту виступу й починає неабияк діяти на нерви слухачам. У стресові моменти варто бути готовим до того, що думка буде губитися, а язик стане ніби ватним, тому незручних “ееее” і “аааа” не уникнути. Якщо ви усвідомлюєте, що починаєте забувати підготовлений текст або розгубилися, краще зовсім замовкнути, а потім впевнено і твердим голосом продовжити. Удайте, ніби пауза була навмисною і в цей момент ви щось обмірковували.

Читайте також: 5 TED-лекций об успехе и продуктивности

3. Темп мови

Запам’ятайте: ваш виступ — це не скоромовка. Головне завдання — не випалити його на одному диханні й скоріше «відстрілятися», а розповісти все дохідливо й обґрунтовано. Починайте повільно, а потім дивіться на реакцію аудиторії. Якщо відчуєте, що слухачі втомилися, додайте в голос емоцій і не бійтеся жартувати, але тільки доречно. Проведіть весь виступ в одному темпі. 

Кадр із серіалу “Новини”

4. Жести та міміка

Они тоже играют немаловажную роль в восприятии выступления. Даже свои эмоции, как и текст, лучше отрепетировать заранее. Контролировать мимику непосредственно в момент выступления будет сложнее из-за стресса, 

Читайте також: Как произвести хорошее первое впечатление

5. Правильный тон розповіді

Навіть якщо ваша доповідь стосується надважливих речей на зразок показників роботи або найменувань продукції, які компанії потрібно закупити у постачальників, в ньому завжди знайдеться місце для відступу. Розбавте свій виступ прикладами або навіть жартівливими слайдами. Такі прийоми добре перемикають увагу аудиторії і дозволяють знову фокусуватися на проблемі.

Кадр із серіалу “Династія”

6. Допоміжні засоби

Однієї лише переконливої промови, хорошої дикції та чарівності недостатньо, щоб виступ вважався успішним. Не варто забувати й про візуальні засоби вираження інформації.

Презентація з графіками, фото й невеликою кількістю тексту буде тільки посилювати вашу промову. Якщо формат дозволяє, можна роздати слухачам роздруковані матеріали або показати макети проекту, над яким ви працюєте.

Читайте також: Выше, быстрее, сильнее: как заставить мозг работать эффективнее

7. Підготовка 

Тільки досвідчені ведучі, актори й оратори можуть дозволити собі невелику імпровізацію й виступ без листка з текстом, але навіть вони вважають за краще ретельну підготовку, а новачкові й поготів не варто сподіватися на вдалий випадок.

Підготуйтеся до виступу, як до шкільної контрольної або розповіді вірша напам’ять: спочатку напишіть план мови, потім сам текст, потім прочитайте його вголос, а потім покладіть собі повторюйте до тих пір, поки не запам’ятаєте.

Якщо вчити слово в слово, то при зупинці та стресовому виступі можна дуже розгубитися, тому головне — запам’ятати план тексту й хід думок.

Кадр із серіалу “Жирним шрифтом”

8. Зовнішній вигляд

Одяг теж може бути красномовним, тому не варто недооцінювати цей елемент. Залежно від формату виступу та його мети, наряд буде відрізнятися, але елементарні правила охайності ніхто не скасовував: вимите волосся, акуратний макіяж, манікюр і попрасований одяг допоможуть відчувати свою впевненість.

Читайте також: Игра с цветом: как носить яркий костюм в офис

10. Територія 

Перед публічним виступом варто подбати не тільки про презентацію, зовнішній вигляд і, зрозуміло, свою промову, але й місце, де все буде проходити. Залежно від приміщення вам знадобитися по-різному працювати з голосом і аудиторією, а якщо не знати заздалегідь всіх деталей планування, можна розгубитися у найбільш незручний момент.

Напередодні виступу подивіться приміщення, де будете виступати, оцініть його розміри та зрозумійте, як будете рухатися. Можливо, доведеться говорити в мікрофон або навпаки — говорити в дуже маленькому приміщенні впритул до слухачів.

Кадр із фільму “Стажер”

11. Техніка 

Техніка має властивість підводити тоді, коли все повинно бути ідеально, але з цим нічого не поробиш. Уникнути всіх конфузів неможливо, але подбати про те, щоб ноутбук працював, а презентація була продемонстрована без збоїв, дуже просто.

Читайте також: 6 научных лайфхаков, которые помогут сфокусироваться на работе

12. Усі умови

Коли в організм викидається адреналін, усі почуття загострені, руки тремтять і обов’язково захочеться то пити, то їсти, то сходити до туалету, то повторити текст, то подивитися, наскільки все добре з макіяжем. Тому краще зробити все це заздалегідь, щоб не думати весь виступ про спрагу або про те, чи не осипалася туш.

Кадр із серіалу “Піарниця”

Крім того, фахівці радять якомога ретельніше підбирати слова, які ви збираєтеся використовувати під час виступу. На цей рахунок у нас теж є декілька рекомендацій:

  • Частіше використовуйте сполучник «і», уникаючи «але». Він перекреслює все, що було сказано раніше.
  • Уникайте різкого «ні». Намагайтеся говорити якомога м’якше. Використовуйте конструкції «не так» або «не зараз».
  • Приберіть зі свого лексикону слова «тільки» і «просто». Замініть їх на «це моя думка» або «у мене є така ідея». Те ж варто зробити і зі словами «взагалі-то» і «власне».
  • Відмовтеся від прямих заперечень. Вони завжди сприймаються з негативним відтінком. Замість «ідея дійсно непогана» краще сказати так: «це правда хороша ідея».
Понравилась статья? Оцените:
1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (3 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Loading...