UA
RU

Працювати не можна прокрастинувати: як не відкладати справи на потім?

Редагувати переклад

Як укладатись у терміни, не відволікаючись на картинки з котиками, дізнався Роман Щербаков.

як боротися з прокрастинацією

При розкопках Стародавнього Єгипту виявлено напис ієрогліфами, зроблений за 1 років до нашої ери: «Друже, перестань відкладати роботу». На жаль, сучасна людина в цьому плані мало відрізняється від будівельників пірамід, тому що часто використовує будь-яку можливість, аби лише відкласти найважливішу справу на потім.

Вам, напевно, знайома така ситуація. Ви приходите вранці в офіс, але перед тим, як відкрити пошту з купою термінових листів, вирішуєте для початку зарядитися бадьорістю у кавового автомата. Після капучіно можна і цигарку викурити - тим більше ви відчуваєте, що ще не до кінця прокинулися для плідної роботи. Повертаючись із курилки, ви зустрічаєте подругу з бухгалтерії, а це чудова можливість переказати їй у всіх деталях хорор-фільм, переглянутий учора ввечері.

Читайте також: Обхід блокування: як навчитися мислити нестандартно?

Посівши, нарешті, за робочий стіл, ви насамперед відкриваєте Фейсбук (все одно він завантажиться швидше, ніж пошта). Настрій сьогодні паршивий, тому перегляд позитивного відео з милими котиками точно не завадить. Де котики, там і собачки, папужки, білочки, а натрапивши випадково на відео з треклятими єнотами, можна сміливо викреслювати з життя півтори години мінімум. Коли ж ви все-таки вирішите, що ось він - той момент, коли пора вже взятися за роботу, - колеги покличуть вас на обід.

Психологи кажуть, що від прокрастинації (схильності відкладати важливі справи, які, накопичуючись, призводять до серйозних проблем у житті) страждає приблизно чверть всього населення планети. Прокрастинатори мучаться не тільки через накопичення тривоги з приводу дедлайну, що наближається, вони також частіше за інших застуджуються, хворіють на грип і відчувають різного роду незручності у зв'язку з неправильною роботою шлунково-кишкового тракту. Так, здавалося б, безневинна на ранніх етапах звичка поступово стає руйнівною рисою особистості людини. Прокрастинатори з багаторічним стажем навіть отримують деяке задоволення, влаштовуючи самі себе аврал в ніч перед жорстким дедлайном.

Читайте також: Як ужитися на роботі представникам різних поколінь

Але біда в тому, що, стаючи рисою особистості, прокрастинація поширюється не тільки на відповідальне завдання, а й на епохальні події в житті кожної людини: влаштування на роботу мрії, весілля, народження дітей і так далі.

Як каже американський мільярдер Уоррен Баффет:

Постійно відкладати пошуки хорошої роботи та просиджувати на тій, що тебе вбиває, – це все одно, що відкладати секс до пенсії.

Тому результат прокрастинації - це завжди глибокий страх: що якщо я відкладатиму все головне, що потрібно зробити, поки не помру, так і не зробивши цього?

як не відкладати справи на завтра

Британський персональний тренер і бізнес-наставник Фіона Харролд вважає, що прокрастинація – це риса, яка найчастіше зустрічається у відмінників та перфекціоністів: «Прокрестинатори встановлюють для себе високі стандарти, але рідко відчувають, що вони їм відповідають. Через це виникає страх складного завдання, а найлегший спосіб подолати його – прокрастинація. Але проблема в тому, що завдання не можна відкласти надовго: коли до дедлайну залишиться зовсім мало часу, людина все одно змушена буде взятися за її виконання, але при цьому почуватиметься набагато гірше».

Читайте також: Теорія doing less: п'ять правил успішних людей

Класичним прикладом прокрастинації відмінника та перфекціоніста є т.з. «синдром другого роману» – коли письменник після успіху якоїсь його книги відкладає і відкладає роботу над наступною, бо боїться, що вона буде прийнята гірше за попередню. Детально про цю проблему розповідає Елізабет Гілберт – автор бестселера «Їж, молись, кохай» – у своєму виступі на конференції TED з лекцією «Як приручити натхнення?»

Для ефективного та своєчасного виконання важливих завдань – коли термін ще не підтискає або коли певного терміну взагалі немає – Фіона Харролд радить самостійно встановлювати собі жорсткий дедлайн. Наприклад, бос каже, що вам потрібно зробити щось до кінця тижня, а ви самі ускладнюєте завдання: я це зроблю до середовища!

Тут виникає резонне питання: як змусити себе зробити щось до середовища, якщо не можеш нормально відпрацювати навіть на п'ятницю? "Спробуйте виконувати завдання протягом 15 хвилин, навіть якщо воно здається нестерпним", - говорить Харролд. Наприклад, багато людей хотіли б бігати підтюпцем щогодини кожен день, але, прокидаючись вранці, вони готові на все, аби не виходити на вулицю. Скажіть собі: я спробую робити це протягом 15 хвилин - і якщо біг, як і раніше, здаватиметься нестерпним, я плюну і піду додому. Фокус у тому, що через 15 хвилин ви вже втягнетесь і насолоджуватиметеся тренуванням.

Читайте також: Як змусити час на вас працювати?

Погодьтеся: 15 хвилин можна терпіти навіть найсумніше, складне або неприємне заняття. Пам'ятаєте, як це було з манною кашею у дитинстві? Здається, що ти ніколи не запхнеш у себе цілу тарілку безсмачної розмазні, яку приготувала дбайлива мама. Але апетит приходить під час їжі, і після кількох ложок дитина починає вминати кашу на автоматі, а через 5 хвилин тарілка абсолютно чиста – і вона спокійно йде гуляти.

Спробуйте використати правило 15 хвилин наступного разу, коли вам захочеться на роботі відкрити Фейсбук, замість взятися за виконання важливого завдання, – і ви самі переконаєтеся: це працює!

Фото: Gettyimages

Статті на тему