Edit page title Інтерв'ю з жінками-медиками, яких було звільнено з російського плена
Edit meta description Прочитавши цю статтю ви дізнаєтеся про - якісно, ​​дохідливо та цікаво. І що найголовніше – експертно – Марі Клер Україна.

Close edit interface
UA
RU

Інтерв'ю з жінками-медиками, яких було звільнено з російського плена

Редагувати переклад
Нещодавно в одному з російських телеграм каналів було опубліковано фотографії 82 медичних співробітників, які потрапили в полон. Більшість з цих жінок є співробітниками 555-го військового госпіталю Маріуполя - лікарі, медичні сестри, які за всіма міжнародними законами не є комбатантами. Вони були захоплені в полон, бо виконували свій обов'язок – рятувати життя, до останнього позбавлялися з пораненими.

Інтерв'ю з жінками-медиками, яких було звільнено з російського плена-Фото 1

На сьогодні минуло понад 110 днів, як їх тримають у полоні. Андрію Кривцову(родичу одного з полонених) вдалося поспілкуватися з двома жінками, які були у полоні, та їм пощастило – їх обміняли. Зважаючи на безпеку жінок, ми не вказуємо їх імена та прізвища. Цією публікацією ми прагнемо привернути увагу до воєнного злочину, вчиненого Росією проти українських медиків. Також просимо владні структури, які дотичні до обміну полоненими сприяти звільненню медиків.

Ви працювали у 555-му шпіталі міста Маріуполь, розкажіть докладніше, що трапилося з 24 лютого по 12 квітня?

До середини березня шпиталь працював у штатному режимі. У різні міські лікарні були відряджені лікарсько-сестринські бригади для забезпечення швидкого надання повноцінної медичної дороги. До того ж кількість поранених та травмованих була вже такою великою, що можливості госпіталю цьому не відповідали. Коли на територію шпиталю потрапили снаряд ворогів, усіх швидко евакуювали до резервних баз у бункерах на заводі. Так весь особовий склад госпіталю було поділено на дві групи. (Прим. — Завод Ілліча та Азовсталь).

Розкажіть про обставини, коли вас захопили до плену?

Це сталося 12 квітня. Ми підпорядковувалися 36-ій бригаді (бо госпіталь не мав жодної зброї на обліку). Ні в кого з персоналу не було автомату чи пістолету, йдеться і про медичний, і про немедичний персонал. Ми не могли самі по собі оборонятися від ворога. Коли 36 бригада вже не могла вести оборону своїх позицій, то ми опинилися в скрутній ситуації. Можливості вийти з оточення не було, до того ж у бункерах залишалося дуже багато поранених – так ми потрапили в полон.

Що сталося після того, як вас захопили?

Спочатку нас доправили біля смт. Сартана, де залишили в ангарі. Особливо я спала на бетонній підлозі, трохи рятувавши одномісний каремат, який я ділила на двох із іншою жінкою-офіцером, прикомандованою до нашої частини. (Прим. — Шпіталь вважається окремою військовою частиною.) У вікнах було вибите скло, дні тоді були дуже холодні, дощило, тож легко уявити, наскільки було холодно в тих ангарах. Через дві доби нас перевезли до Оленівки. Умови перебування були: дуже мала камера, розрахована на двох — насправді нас там було 13. Туалет у камері несправний, але у нормальний нас не виводили. Кормили тричі на день. За кількістю їжі мені особисто вистачало, давали багато хліба – це рятувало. Питної води давали 3 літри щодня. Їжу давали у грязному посуді, було зрозуміло що хтось із них до нас уже з нього їв. Ніякої душі, жодних умов для підтримання елементарної гігієни тіла не було. Яскраво запам'ятала, що вночі дуже гучно вмикали на все будівлю музыку, через що ми не могли спати. На 5-й день перебування в Оленівці нас організовано вивезли до Таганрогу. Водій автобусу казав, що це останній етап перед обміном. Намагалися вірити у найкраще. Коли потрапили до Таганрогу, я для себе зрозуміла, що у ДНР нам ще норм було, оскільки ставлення росіян до нас було як до тварин.

полонені медики

Коли ви потрапили до СІЗО у Таганрозі – чи брали у вас особисту інформацію, відбитки пальців, ДНК?

У пункті прийому нас повністю переодягли, нічого з особистих промов нам не було дозволено брати з собою. Дві хвилини дали на дуже холодний душ, забрали прядку волосся, відрізок нігтя, відбитки пальців. За кілька днів знову знімали відбитки пальців, брали слину, вносили до якоїсь електронної бази. Умови перебування у СІЗО були кращі ніж у Оленівці. У шкіряного своє ліжко, більш комфортний туалет. Перші дні було холодно, потім нам бачили бушлати. На ліжках сидіти не дозволялося, іноді навіть ганяли, щоби ми і на лавках не сиділи. Доводилося цілий день проводити на ногах.

Розкажіть про умови перебування у самому СІЗО.

Нас розвели по камерах по 2-6 людей біля кожної. Ліжок вистачало на всіх. Кормили тричі на день, їжа була чудової якості і в недостатній кількості. Іноді на вечерю давали тільки скислу кашу. Раз на тиждень пускали біля гарячого душу. У камері був рукомийник. Давали мило, зубну пасту, щітки, туалетну папір, засоби жіночої гігієни.

О 6-й — підйом, о 22-ій — відбій. Бували дні, коли на розсуд наглядачів нам оголошували відбій десь о 23-24:00.

Нашу камеру — жодного разу не вивели на прогулянку, тобто всю цю годину ми сиділи закриті біля 4-х стін.

Чи дозволяли вам дзвонити, писати листи рідним? Згідно з Женевською Конвенцією полонені мають право на спілкування із зовнішнім світом.

Ні, не дозволяли.

Чи були допити, чи ще якісь слідчі дії?

Звичайно, слідчий комітет РФ, та ще й люди, представниками якої структури допитували нас.

Чи чинився моральний тиск на полонених?

Так, нам постійно казали: «Зеленський оголошував вас зрадниками, вас ніхто не чекає і ніхто не буде обмінбвати», «Коли ви приїдете в Україну, вас там посадять, вб'ють», «України вже майже нема, вам легше дочекатися, коли буде всюди Росія», «Наша сторона готова хоч зараз вас відправити, але Україна гальмує процес». Примушували вивчати російський гімн, герб, прапор РФ, ганебний вірш «Вибачте нас рідні росіяни» та інше.

Чи був до вас доступ якихось організацій – ООН, ОБСЄ, Міжнародний комітет Червоного Хреста?

Ні.

Читайте також: «АРХІВ ВІЙНИ»: ЗБИРАЄМО СВІДЧЕННЯ РОСІЙСЬКОЇ АГРЕСІЇ В УКРАЇНІ

Статті на тему