Після інтерв’ю з нашим експертом Анастасією Білоус все стає просто та зрозуміло!
Анастасія Білоус – топ-менеджер у сфері управління, розвитку та просування бізнесу. За 10+ років роботи, Анастасія допомогла заснувати та успішно вивести на ринок понад 35 сервісів, платформ та інструментів для різних індустрій, таких як dating, social media, wearables, medicine та marketing instruments. Понад 10 проектів під її керівництвом як СОО TN Labs, Noosphere Ventures виросли у багатомільйонні прибуткові компанії.
Більшість людей, напевно, асоціюють Штучний інтелект із чимось космічним та нереальним. При цьому підприємці все частіше вживають це словосполучення у звичайному житті. І тут виникає дисонанс: якщо йдеться про літаючі тарілки та роботи, чому про це говорять на побутовому рівні?
1). Наші асоціації збудовані на фільмах. Повстання роботів, поневолення світу машинами та знищення всього живого — стандартний сценарій фантастичних голлівудських картин, чи не так?
2). Ми не розуміємо, наскільки це велика тема. Штучний інтелект починається з вашого калькулятора в телефоні і закінчується на всіх фантастичних сценаріях, які поки існують на етапі ідеї. Не варто звужувати це поняття.
3). Ми не усвідомлюємо, що використовуємо Штучний інтелект у повсякденному житті. Джон Маккарті, який у 1956 році вигадав термін «artificial intelligent» передбачав, що як тільки ці технології почнуть працювати на високому рівні, люди перестануть їх усвідомлювати і ставляться до Штучного інтелекту як даності. Так і вийшло!
Це три причини, через які ми з вами спантеличені, і ніхто не повинен комплектувати, що не розібрався в питанні – ці помилки є майже у кожного, більшою чи меншою мірою.
Перестаньте думати про роботи, це лише контейнер для штучного інтелекту.
Контейнер може бути у вигляді людського тіла, або існувати взагалі без тіла, це не має значення. Штучний інтелект – це мозок, комп’ютер, що знаходиться всередині.
Яскравий приклад цього – голосовий помічник Siri на Apple пристроях. У неї немає тіла, ніякий робот не був винайдений, проте вона залишається варіантом штучного інтелекту.
Ще одна популярна тема для обговорення – робот Софія. Це людиноподібний робот, який був розроблений гонконзькою компанією та виглядає як жінка. Ви повинні розуміти, що це лялька, яка навчена виконувати певний набір рухів і не більше. Вона не вчиться на своєму досвіді, а робить те, чого її навчили. Це дуже базова версія штучного інтелекту. І світ вона не поневолить!
1). Artificial narrow intelligence, слабкий штучний інтелект.
Це вже існуючий вид, він спеціалізується на одній сфері. Наприклад, вміє грати у шахи чи перекладати тексти, але нічого більше. Ваш калькулятор стане будильником, це треба розуміти.
2). Artificial general intelligence, сильний штучний інтелект.
Це комп’ютер, який може виконувати ті самі інтелектуальні завдання, як і людина. Він має здатність вирішувати проблеми, аналізувати, планувати, мислити абстрактно, генерувати комплексні ідеї, швидко вчитися. Це наступний етап розвитку, який у майбутньому. Зараз створюються алгоритми, програми, які можуть тією чи іншою мірою виконувати ці функції, але ще немає жодної машини, жодного такого мозку, який міг би зробити все повною мірою.
3). Artificial super intelligence, супер штучний інтелект.
Якось має з’явитися штучний інтелект, який буде набагато здатнішим, ніж людина. Йому будуть доступні не лише знання, креатив, навчання, а й соціальні здібності — можливість адаптуватися під різних людей, під настрій, ті чи інші соціальні обставини. Поки що немає нічого, що вказує на можливість появи таких технологій, але багато хто думає, що теоретично ми можемо до цього дійти.
Найпоширеніший міф – це те, що super intelligence виникне до 2100 року. Не знаю чому, але ця цифра витає у повітрі.
Приваблива риса штучного інтелекту – те, що може симулювати людський мозок, але приймати раціональніші, холоднокровні рішення, виключаючи людський чинник. У результаті ризики від ухвалених ним рішень набагато нижчі. Це допомагає створювати дуже багато позитивного, наприклад, покращувати безпеку на робочих місцях, ефективно стежити за викидами в довкілля, якісніше забезпечувати логістику на підприємстві, підвищувати продуктивність співробітників, покращувати якість виробленого продукту тощо.
Але тут криються ризики: штучний інтелект – це комп’ютерна програма, алгоритм, що пишеться людиною. Відповідно, людина випадково, або навмисне, може припуститися помилки, підготувавши цей алгоритм не так, як очікувалося. Але коли компанія це розуміє та враховує, стежить за всіма процесами, то частка ймовірності негативних наслідків дуже невелика.
На мою думку, найближчим часом у нас можуть виникнути нові проблеми.
Ми знаємо про те, як хакери зламують чужі комп’ютери та телефони, публікують особисті фото та відео власників. Наприклад, таке регулярно відбувається зі знаменитостями. Звичайно, це страшно неприємно, але не несе у собі загрози життю, скоріше моральну, соціальну, фінансову загрозу.
А тепер уявіть, що ви їдете до машини, яка має елементи штучного інтелекту. Хтось зламує її і може керувати вашою машиною – закинути її в стовп, траву, скинути з дороги тощо. Щоб у найближчому майбутньому унеможливити такі неприємності, нам необхідно постійно вивчати безпеку штучного інтелекту.
На сьогоднішній день завдати шкоди за допомогою штучного інтелекту не так легко, тому що вона використовується в досить простих рішеннях: пошук в інтернеті, онлайн-переклад, калькулятор на телефоні. Якщо щось із цього буде зламана, наше життя не зупиниться. Але варто подумати про найближче майбутнє – машини на автоуправлінні, автопілотники, літаки тощо. Ризики будуть вже набагато вищими, коли мова піде про життя людини.