UA
RU

Як ефективно спланувати бюджет: правило 50/30/20

Редагувати переклад
Ефективних методик планування бюджету багато, але не всі можуть підійти саме вам.

Як ефективно спланувати бюджет: правило 50/30/20-Фото 1

Планування бюджету, чи то сімейного, чи персонального, — це основна будь-яка успішна людина. Часто хочеться зробити імпульсивну покупку, випити каву в улюбленому закладі перед роботою, вдало скупитися в сезон знижок, але будь-який фінансовий консультант скаже, що марнотратство та неправильно спланований бюджет ще не привели нікого до успіху. Американський сенатор Елізабет Уоррен у книзі «Все ваше добробут: головний грошовий план на все життя» розповіла про правило 50/30/20, яке підійде для будь-якого бюджету та допоможе правильно розподілити фінанси.

Метод Елізабет Уоррен — проста та доступна можливість зрозуміти, на що ви витрачаєте гроші, переглянути всю систему планування бюджету та почати заощаджувати без шкоди для своїх потреб. Правило 50/30/20 передбачає розподіл усіх грошей на три основні категорії.

Читайте також: 5 корисних програм для управління фінансами

 

Крок перший: розрахуйте, скільки грошей потрібно на нагальні потреби

Головна графа у будь-якому бюджеті — обов'язкові потреби. Вони входять гроші за оренду квартири, комунальні послуги, продукти харчування, машину, оплату садка, школи тощо. Згідно з методом Елізабет Уоррен, сума, яку ви витрачаєте на ці речі, має становити 50% вашого доходу. Але важливо правильно відрізняти обов'язкові потреби від непотрібних речей. Тобто це те, за що ви в жодному разі не можете не заплатити.

Як ефективно спланувати бюджет: правило 50/30/20-Фото 2

Крок другий: обмежте свої бажання

На бажання, такі як похід у ресторан, покупка кави по дорозі на роботу, зустріч з подругою на келих вина, покупка речей для вашого хобі, передплата на Netflix, варто витрачати 30% від бюджету. Не обов'язково постійно жити в режимі відмов та економії, але варто правильно розставляти пріоритети і не витрачати гроші даремно. Переосмислення бюджету — чудова нагода задуматися про всі витрати, які ви щодня робите.

Читайте також: 7 речей, які обов'язково потрібно записати у свій планер

Крок третій: відкладайте гроші на майбутнє

Останній, але не важливо, пункт у плануванні бюджету за методом Елізабет Уоррен полягає в тому, щоб залишати 20% на майбутнє, для інвестицій та виплати боргів. Оскільки основні 80% бюджету витрачаються на важливі потреби, останню частину варто виділити заощадження. Заощаджувати та відкладати варто на покупку бажаного телефону або щоб ці гроші перенести в категорію «бажання», використовуйте їх розумно для правильних вкладень, відкриття своєї справи або покупку житла. 20%, звичайно, можуть здатися мізерною сумою, але якщо використати їх з розумом, можна не лише вийти у плюс, а й збільшити дохід.

Як ефективно спланувати бюджет: правило 50/30/20-Фото 3

Як розрахувати бюджет методом 50/30/20?

Допустимо, ваша зарплата на місяць становить 20 000 грн. Керуючись правилом 50/30/20, на обов'язкові потреби у вас витрачатиметься 10 000 грн, вони повинні включати орендну плату, комунальні послуги, продукти харчування, проїзд. Якщо плата за житло, якщо воно знімне, перевищує половину зарплати, варто переглянути наступну графу бюджету — бажання. Зрештою, головне, щоб обов'язкові витрати врешті-решт вписалися в 50% від усієї зарплати. На інші витрати, такі як бажання, вам вдасться витрачати 6 000 грн, без урахування економії. 20%, що залишилися, а це близько 4 000 грн, відкладіть для безхмарного майбутнього.

Джерело фото: unsplash.com

Статті на тему