UA
RU

Як не відкладати справи на згоді?

Редагувати переклад

Як укладатись у терміни, не відволікаючись на картинки з котиками, дізнався Роман Щербаков.

як боротися з прокрастинацією

При розкопках Стародавнього Єгипту виявлено напис ієрогліфами, зроблений за 1 років до нашої ери: «Друже, перестань відкладати роботу». На жаль, сучасна людина в цьому плані мало відрізняється від будівельників пірамід, тому що часто використовує будь-яку можливість, аби лише відкласти найважливішу справу на потім. Вам, напевно, знайома така ситуація.

Психологи кажуть, що від прокрастинації страждає приблизно чверть населення планети.

Прокрастинатори (люди зі схильністю відкладати важливі справи) страждають не тільки через накопичення тривоги з приводу дедлайну, що наближається, вони також частіше за інших застуджуються, хворіють на грип і відчувають різного роду незручності у зв'язку з неправильною роботою шлунково-кишкового тракту. Так, здавалося б, безневинна на ранніх етапах звичка поступово стає руйнівною рисою особистості людини.

Читайте також: ДАТСЬКЕ ЩАСТЯ: МОДНА ФІЛОСОФІЯ HYGGE

Але біда в тому, що, стаючи рисою особистості, прокрастинація поширюється не тільки на відповідальне завдання, а й на епохальні події в житті кожної людини: влаштування на роботу мрії, весілля, народження дітей і так далі. Як каже американський мільярдер Уоррен Баффет:

Постійно відкладати пошуки хорошої роботи та просиджувати на тій, що тебе вбиває, – це все одно, що відкладати секс до пенсії.

як не відкладати справи на завтра

Хто схильний до прокрастинації?

Британський персональний тренер і бізнес-наставник Фіона Харролд вважає, що прокрастинація – це риса, яка найчастіше зустрічається у відмінників та перфекціоністів: «Прокрестинатори встановлюють для себе високі стандарти, але рідко відчувають, що вони їм відповідають. Через це виникає страх складного завдання, а найлегший спосіб подолати його – прокрастинація. Але проблема в тому, що завдання не можна відкласти надовго: коли до дедлайну залишиться зовсім мало часу, людина все одно змушена буде взятися за її виконання, але при цьому почуватиметься набагато гірше».

Читайте також: ЗІРКИ РЕКОМЕНДУЮТЬ: ЩО ПОЧИТАТИ, КОЛИ КЛАСИКА НАДОЇЛА

Класичним прикладом прокрастинації відмінника та перфекціоніста є т.з. «синдром другого роману» – коли письменник після успіху якоїсь його книги відкладає і відкладає роботу над наступною, бо боїться, що вона буде прийнята гірше за попередню. Детально про цю проблему розповідає Елізабет Гілберт – автор бестселера Їж Молися кохай – у своєму виступі на конференції TED з лекцією Як приручити натхнення?

Боротьба з прокрастинацією

Для ефективного та своєчасного виконання важливих завдань – коли термін ще не підтискає або коли певного терміну взагалі немає – Фіона Харролд радить самостійно встановлювати собі жорсткий дедлайн. Наприклад, бос каже, що вам потрібно зробити щось до кінця тижня, а ви самі ускладнюєте завдання: я це зроблю до середовища!

Читайте також: КНИГА ТИЖНЯ: БАРБАРА ШЕР «ДАВНО ПОРА»

Але тут постає резонне запитання: як змусити себе зробити щось до середовища, якщо не можеш нормально відпрацювати навіть на п'ятницю? "Спробуйте виконувати завдання протягом 15 хвилин, навіть якщо воно здається нестерпним", - говорить Харролд. Наприклад, багато людей хотіли б бігати підтюпцем щогодини кожен день, але, прокидаючись вранці, вони готові на все, аби не виходити на вулицю. Скажіть собі: я спробую робити це протягом 15 хвилин - і якщо біг, як і раніше, здаватиметься нестерпним, я плюну і піду додому. Фокус у тому, що через 15 хвилин ви вже втягнетесь і насолоджуватиметеся тренуванням.

Погодьтеся: 15 хвилин можна терпіти навіть найсумніше, складне або неприємне заняття. Спробуйте використати правило 15 хвилин наступного разу, коли вам захочеться на роботі відкрити Фейсбук, замість взятися за виконання важливого завдання, – і ви самі переконаєтеся: це працює!

Фото: Getty Images

Статті по темі:

 ЩО РОБИТЬ УКРАЇНЦІВ ЩАСТЛИМИ?

СОЛЬНА ПАРТІЯ: ЧОМУ СУЧАСНІ ДІВЧИНИ НЕ СПРЯМУТЬСЯ ВИЙТИ ЗАМІЖ

ТІЛЬКИ СПОКІЙ: 7 НЕБАНАЛЬНИХ СПОСОБІВ РОЗСЛАБИТИСЯ 

 

Статті на тему