UA
RU

Як пережити довгу самоізоляцію та самотність

Редагувати переклад
Мільйони людей по всьому світу прийняли новий для себе спосіб життя: відокремлений і відсторонений. Як це позначиться на самотніх людях, екстравертах, які звикли вести активне соціальне життя, або сім'ях, які намагаються уникнути конфлікту 24/7. Від яких психологічних проблем ми не застраховані?

Як пережити довгу самоізоляцію та самотність-Фото 1

Ізоляція підвищує рівень стресу, провокує пригніченість, нав'язливі думки та тугу. У спробах подолати стрес, наш організм більш схильний до нездорової поведінки:

  • порушення соціалізації;
  • депресія;
  • підвищена тривожність;
  • порушення сну;
  • провокування конфліктів;
  • іпохондрія (заклопотаність станом здоров'я, страх захворіти відразу на кілька хвороб);
  • нервове переїдання;
  • зловживання алкоголем.

 

Насамперед у нашій свідомості змінюється саме відчуття будинку. З місця, де ми відновлюємося і відпочиваємо, воно трансформується в безпечний притулок і водночас тюремне ув'язнення. Не давайте своїй уяві зіграти з вами злий жарт. Незважаючи на різні прогнози політиків, інфекціоністів і соціологів, не варто представляти в фарбах довгі місяці, проведені без друзів і рідних або руйнівні наслідки економічної кризи. Залишіть це голлівудським сценаристам для чергової антиутопії.

Читайте також: МОНОЛОГ ЗА ДУШАМИ: ЧОМУ КАРАНТИН — ЦЕ МОЖЛИВІСТЬ ДІЗНАТИСЯ СЕБЕ КРАЩЕ

Як пережити довгу самоізоляцію та самотність-Фото 2

Підвищена тривожність

Найгірше, що можемо зробити для свого психічного здоров'я – транслювати негативні прогнози про майбутнє. Будуйте короткострокові плани на день і тиждень, наш мозок сприймає це як контроль за ситуацією, дає нам відчуття стабільності. Читайте новини лише з перевірених джерел та не піддавайтеся паніці. Дезінформація, спотворення фактів та поширення фейкових новин лише заважають упоратися із ситуацією. Постарайтеся виховати в собі звичку перевіряти ресурси новин у певний час, не частіше разу на добу. Це може бути вечірній випуск новин або читання ресурсів новин у першій половині дня. 

Незважаючи на те, що увага громадськості прикута до активного розвитку подій, не варто читати новини одразу після пробудження чи вивчати статистику перед сном. Не провокуйте нервозність та порушення сну.

Боязнь самотності

Тим, кого турбують тривожні думки щодо самотності, психологи рекомендують повторювати ті ритуали, які ви створили до самоізоляції. Вечір п'ятниці можна провести з подругами за допомогою програм Skype або Zoom. Телефонуйте рідним та близьким, не забувайте про літніх родичів, їм теж дуже важливий ваш дзвінок. Концентруйтеся на турботі, турбуйтеся про когось (тварини, рослини). 

Читайте також: Не виходячи з дому: Програми для онлайн-зустріч з друзями та колегами

Як пережити довгу самоізоляцію та самотність-Фото 3

Порушення соціалізації

Боязнь спілкування з навколишнім світом може зробити вас замкненими та пригніченими. Не йдіть, не припиняйте спілкування, підтримуйте спілкування в групах за інтересами. Немає нічого поганого в обговоренні нового серіалу чи фільму. Домовитеся з друзями подивитися чи почитати одне й те саме, а незабаром обговорити. Почуття причетності зараз дуже важливе.

Читайте також: Панічні атаки: як з ними жити та боротися

Іпохондрія

Турбота про своє здоров'я може перерости в іпохондрію. Будьте уважні до свого тіла, зміцнюйте імунітет, але зумійте визнати, якщо відчуваєте психосоматичні симптоми, вимірюєте температуру занадто часто, приймаєте лікарські препарати «для профілактики», у вас параноя через скупчення мікробів у вашому будинку. Не шукайте симптоми на просторах інтернету, все, що вам потрібно знати, достатньо прочитати на офіційних ресурсах МОЗ.

При серйозних проявах іпохондрії необхідно звертатися до психолога. Але якщо ви просто схильні до надмірної тривоги за своє здоров'я, вам допоможуть дихальні практики та йога. Контролюйте своє дихання, коли відчуєте почуття тривоги, що накочує, глибоко і повільно вдихайте і видихайте. 

Як пережити довгу самоізоляцію та самотність-Фото 4

Конфліктність

Перебуваючи у замкнутому просторі, люди починають конфліктувати. Відновити стосунки набагато складніше, ніж їх зруйнувати. Поважайте чужі кордони, намагайтеся знайти місце для усамітнення у межі вашої квартири. Дуже важливо знайти баланс між загальним проведенням часу та приватністю. Розподіліть сімейні обов'язки з урахуванням того, що все тепер удома.

Зберігайте оптимізм, підтримуйте, підбадьорюйте один одного і не перетворюйте карантин на день бабака.

Статті на тему