UA
RU

Як прочитати 100 книг за рік і не збожеволіти — інтерв'ю з автором Marie Claire

Редагувати переклад

Як прочитати 100 книг за рік і не збожеволіти - інтерв'ю з автором Marie Claire-Фото 1

Юлія Лазаренко — автор сайту Marie Claire, яка веде постійну рубрику «Книга місяця» та дивує нас своєю життєвою енергією та кількістю прочитаного. Крім книжкових порад для наших читачів Юля займається ілюстрацією, відеозйомкою, а нещодавно разом із хлопцем та другом створила студію відео-продакшну. За освітою вона філолог-фольклорист, тому не дивно, звідки у неї потяг до знань та книг. 

Ми вирішили поговорити з Юлею про творчість, про те, як прочитати більше 100 книг за рік і де знайти мотивацію.

Читайте також: Книга місяця: «Я за тебе помру» Френсіса Скотта Фіцджеральда

 

Вже кінець року, тож час підбивати підсумки! Скільки книг ти прочитала у 2018? Які увійшли в топ найкращих?

Прочитала 125 книг, але до кінця місяця ще парочка точно додасться. Зараз багато книголюбів запитують, чи страждає якість за такої кількості. Села, порахувала. 70% моїх книг за цей рік – добрі. У топ увійшли Джерело і Атлант розправив плечі Айн Ренд, Не відпускай мене Кадзуо Ісігуро, Таємна історія Донни Тартт, На голці Ірвіна Велша. Ну і всі книги, про які писала для Marie Claire.

 

Розкажи свій секрет, як встигати читати, працювати та при цьому жити повним життям?

Ще з дитинства помічаю: що сильніше ти зайнята, то більше встигаєш. Але при цьому важливо не ставати психом-трудоголіком. Я дуже не люблю тривалої одноманітної роботи, тому часто перемикаюся між завданнями, діями. Мабуть, у цьому вся секрет. Легко можу відволіктися від книжки, якщо є важливіші заняття. Ну і чимось завжди доводиться жертвувати, у моєму випадку — це фільми та серіали, що раніше дивилася їх набагато частіше.

 

Як прочитати 100 книг за рік і не збожеволіти - інтерв'ю з автором Marie Claire-Фото 2

@8.pixels.of.art

 

А як почалася твоя любов до книг? Хто прищепив її: батьки чи, може, школа?

Читати мене навчили мама та дідусь, і любов до цієї справи я відчула відразу. Вдома не було телевізора, тоді не могли собі його дозволити, тож мама постійно купувала гарні дитячі книжки, щоб я не нудьгувала. Знала всі вірші та казки напам'ять, і всі знайомі та родичі батьків постійно обурювалися, думали, що мене, трирічну, змушують усе це вчити.

Читайте також: 10 гідних книг, написаних знаменитостями

 

Пам'ятаєш першу книгу, з якої почалося твоє до них кохання? У мене це, напевно, «Тореадори з Васюківки» Всеволода Нестайка, читала взапій. Думаю, і в тебе має бути та сама, особлива книга.

«Синій птах» Моріса Метерлінка — найулюбленіша з дитинства. Про неї мало хто чув, це дуже мила різдвяна п'єса про двох дітей, які вирушають на пошуки птаха щастя, щоб вилікувати від смутку їхню подружку-сусідку. Перечитувала цю книгу багато разів у різному віці і щоразу захоплювалася майстерністю Метерлінка, стільки смислів та метафор у ній закладено.

 

Цього року було проведено дослідження, під час якого з'ясувалося, що 62% українців прочитали за цей рік хоча б одну книгу, а 36% взагалі не читають. Як гадаєш, що треба зробити, щоб люди почали більше читати?

Щоб людина читала, їй має подобатися це заняття. Наразі розвивається український видавничий ринок, який може зацікавити нову аудиторію. Вірю, що у найближчі п'ять років статистика зміниться на краще. Але, на жаль, багато хто просто не може дозволити собі купити книгу за 100 гривень. Потрібно популяризувати та фінансувати бібліотеки, особливо у регіонах. У більшості маленьких міст із цим дуже погано.

Читайте також: П'ять найкращих книг 2018 року на думку Білла Гейтса

 

Як прочитати 100 книг за рік і не збожеволіти - інтерв'ю з автором Marie Claire-Фото 3

@8.pixels.of.art

 

Зараз багато хто якщо і читає, то тільки нон-фікшн або професійну літературу. Я маю кілька знайомих, які переконані, що немає сенсу читати художню літературу, адже вона абсолютно марна. А як ти вважаєш?

Стверджувати, що художня література марна — безглуздо. Це те саме, що говорити про марність художніх фільмів у порівнянні з документальними. Так, багатьом шкода витрачати час на вигадки автора. Але давайте будемо чесними, справа не в користі, а в уподобаннях. Це така неприємна звичка у багатьох людей: те, що їм не подобається, називати марним.

 

А чого на твоїх книжкових полицях більше: художньої літератури чи нон-фікшну?

Донедавна я нон-фікшн сприймала як щось на кшталт підручників. А читання та навчання - заняття різні. Тож художньої більше.

 

Книги — гарантія, що людина буде грамотною та культурною, чи вони не здатні значною мірою вплинути на нас?

Жодних гарантій. Все залежить від читачів, від того, які книги вони читають, і найголовніше: з якою метою. Хтось із книг поповнює словниковий запас, дізнається багато нового, розвиває фантазію, розмірковує та надихається. А хтось читає виключно з розважальних цілей, вбиваючи час.

Читайте також: Книжка місяця: «Таємне життя розуму. Як наш мозок думає, відчуває та приймає рішення» Маріано Сігман

 

Як прочитати 100 книг за рік і не збожеволіти - інтерв'ю з автором Marie Claire-Фото 4

@8.pixels.of.art

 

До того ж ти ще ведеш блог в Інстаграм більше року, в якому пишеш про книги. Як тобі прийшла ідея його завести, були страхи, що може щось не вийти?

До створення блогу мене підштовхнув мій хлопець, і я дуже вдячна за це. Довго сумнівалася, чи варто. Як не дивно, найбільше боялася, що стилістика із колажами нікому не сподобається, бо Інстаграм для фото, а не для мистецтва. Зараз навіть смішно згадувати про ці страхи.

 

Можеш дати кілька порад тим, хто тільки планує завести власний блог про книги або профіль в Інстаграм. Як почати, які засоби просування використовувати?

Не бійтеся експериментувати. Головна помилка блогерів-початківців — дивитися, як у інших і повторювати. Не обмежуйтеся одним незвичайним фоном для фото. Спробуйте зробити так, як ніхто раніше не робив. Не наслідуйте, шукайте свою особливість, пишіть щиро. Не бійтеся здатися дивними. І сміливіше спілкуйтеся та знайомтеся з новими людьми.

Я інтроверт навіть в Інстаграмі, досі не можу наважитися на відеосторі, а спочатку навіть коментувати чужі пости боялася. Але потім почала потроху вибиратися зі своєї печери і навіть розвіртуалізувалася з багатьма. Саме завдяки спілкуванню та знайомствам виходить розвиватися та залучати нових людей.

 

Хотілося б, щоб у майбутньому твоя робота була пов'язана із книгами? Це, мабуть, мрія всіх книголюбів!

Мрію. Мрію про власне видавництво, про затишне літературне кафе. А ще дуже хочу створити літературний інтернет-журнал, щоб допомагати нашим читачам стежити не лише за українським, а й світовим книжковим ринком.

 

Назви кілька універсальних книг, які радили б прочитати кожному, незалежно від віку чи статі. 

«Гаррі Поттер» Джоан Роулінг, і той же «Синій птах» Моріса Метерлінка. Упевнена, ці книги будуть зрозумілі всім читачам, від 5-ти до 95-ти. Вони про чари, пригоди, про виклики і труднощі, про дружбу і любов, про страхи та вміння їх долати.

Читайте також: 5 книг, які ви прочитаєте на одному подиху

 

Які книги можеш назвати своїми улюбленими і які готова постійно перечитувати?

Окрім вищезгаданих це «Над прірвою у житі» Селінджера, «Мій дідусь був вишнею» Анджели Нанетті, «Гронки гніву» Джона Стейнбека, всі книги Всеволода Нестайка, цикл «Темна вежа» Стівена Кінга, поезія Марини Цвєтаєвої. 

 

Поділися своїми планами на 2019, які книги найбільше чекаєш?

Дуже чекаю на четверту ілюстровану частину «Гаррі Поттера» видавництва А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, «Лінкольн у Бардо» Джорджа Сондерса від ВСЛ, «Щоденник книготорговця» Шона Байтелла, який обіцяють видати Наш Формат. Загалом у мене список книжкових планів вже розтягнувся на 500 з лишком книг, з нього хочу прочитати більше класики, на кшталт Агати Крісті та Чарльза Діккенса. Книги вибиратиму за настроєм.

 

Спасибі за інтерв'ю! Бажаю тобі більше гарних книг та захоплюючих історій!

Статті на тему