UA
RU

Книга тижня: Марі Кондо «Магічне прибирання»

Редагувати переклад

А вам колись доводилося гарячково займатися прибиранням – тільки для того, щоб виявити, що незабаром ваш будинок чи робоче місце знову захаращується сміттям? Якщо так, то вам терміново потрібно почитати книгу тижня.

Як прибрати мотлох з життя

Про автора:

Марі Кондо – спеціаліст з наведення порядку в будинку, консультант та автор чотирьох книг з організації домашнього побуту, які були продані тиражем у більш ніж 2 мільйони екземплярів та перекладені на безліч іноземних мов, включаючи китайську, німецьку, французьку, англійську та російську.

Кондо зацікавилася методами організації простору в ранньому дитинстві з п'яти років. Вже у цьому віці вона уважно читала статті з цієї теми замість ігор з ляльками, вивчала книги та журнали з домоводства та застосовувала отримані знання на практиці — у школі та вдома. Надалі вона розробила власні принципи в організації простору та сформувала унікальний підхід, метод наведення порядку KonMari.

Про книгу:

У книзі Магічне прибирання авторка поділилася правилами, які використовує регулярно на практиці зі своїми клієнтами. Марі Кондо вважає, що прибирання має лікувальний ефект на людину — наводить думки в порядок і заспокоює. Вона розглядає процес оптимальної організації порядку в будинку з двох площин – духовної та практичної. Речі впливають на наше життя. Речі, які ми пускаємо до нашої оселі, — живі. Кожна річ має мати своє місце. Дбаючи про речі, ми заряджаємо їхньою позитивною енергією, яка потім повертається до нас. На думку Марі, якщо ви позбавитеся від зайвих непотрібних речей, у вас звільниться безліч місця для зберігання улюблених і постійно використовуються.

Читайте також: КНИГА ТИЖНЯ: БАРБАРА ШЕР «ДАВНО ПОРА»

7 основних правил Методу КомМарі:

1. Забирайте за категоріями. Зберіть речі одного типу з усього будинку та складіть їх разом. Кондо пропонує починати з одягу, потім зайнятися книгами, документами та далі за списком.

2. Найголовніше – позбутися непотрібного. Для цього беріть кожну річ у руки та запитуйте себе, чи викликає вона у вас радість. Якщо ні, сміливо викидайте.

3. Прибирання – це діалог з речами. Японці завжди з повагою ставилися до неживих предметів. Марі пропонує, перед тим як викинути непотрібну річ, подякувати їй за відмінну службу.

4. Забудьте про системи зберігання. Неочевидне одкровення: пристрої для зберігання теж непотрібний мотлох. Щоб не збільшувати його кількість, не треба їх купувати.

5. Скрутіть все у трубочки. Всі речі, які необов'язково розвішувати на рейлі, Кондо рекомендує згорнути у вигляді суші та вертикально поставити в ящики – як рушники у тумбочці під раковиною з каталогу IKEA. Це дасть максимально повний огляд і ви легко зможете вийняти річ, не потривоживши інші

6. Розвішуйте від темного та теплого до світлого та легкого. Той одяг, що краще виглядає на вішалці, не треба скручувати. До неї необхідно застосувати інші правила: схожі речі повинні висіти поруч (Мері вірить, що одяг, як і люди, краще відпочиває в компанії споріднених речей), а взагалі розвішувати рекомендується ліворуч, починаючи з темних теплих речей до легких і світлих.

7. Позбавтеся паперів. Старі журнали, навчальні матеріали з тренінгів, невикористані блокноти та незліченні, але абсолютно марні стікери неминуче захаращують ваш інтер'єр. Покладіть цьому кінець, замінивши їх зручними блокнотами в гаджетах - і допоможемо природі, і порядок підтримайте.

Уривок із книги Марі Кондо «Магічне прибирання»

Прибирання «перезавантажує» ваше життя

З вами колись траплялося так, що ви ніяк не могли сісти за заняття ввечері напередодні іспиту, а натомість розпочинали гарячкове прибирання? Зізнаюся: зі мною таке траплялося. Власне, для мене це було звичайною справою. Я збирала купи додаткових матеріалів, якими був завалений мій письмовий стіл, і викидала їх у смітник. А потім, не в змозі зупинитися, збирала всі підручники та папери, що захаращували кімнату, і починала розставляти їх на книжкових полицях. Нарешті, я висувала ящики столу і бралася впорядковувати всякі ручки та олівці. Не встигала я озирнутися, а на годиннику вже була половина третьої ночі. Стомлена сном, я ривком прокидалася о п'ятій годині ранку - і тільки тоді, в стані цілковитої паніки, відкривала підручники і сідала займатися.

Я думала, що це нестримне прагнення зайнятися прибиранням перед іспитом – моя особливість; але, зустрівши чимало людей, які роблять те саме, я усвідомила, що це поширений феномен. Багато людей, переживаючи стрес, відчувають спонукання прибратися, наприклад перед іспитом. Але це спонукання виникає не тому, що вони хочуть забрати свою кімнату. Воно виникає тому, що їм треба впорядкувати щось ще. Насправді їхній мозок прагне зануритися в заняття, але коли він помічає захаращений простір, фокус уваги переключається на думку «Мені необхідно прибрати свою кімнату». Той факт, що спонукання до збирання рідко «залишається живим»! Після закінчення кризової ситуації, доводить цю теорію. Щойно іспит закінчується, енергія, що вилилася у прибирання напередодні ввечері, розсіюється, і життя повертається до норми. Будь-які думки про збирання вивітрюються з розуму людини. Чому? Тому що проблему вирішено, тобто «прибрано» потребу в заняттях до іспиту.

Візуальний безлад відволікає нас від справжнього джерела безладу в нашому житті.

Це не означає, що прибирання кімнати насправді заспокоїть ваш збуджений розум - хоча і може допомогти вам тимчасово відчути себе відпочили, оскільки ви не зайнялися справжньою причиною свого занепокоєння. Якщо ви дозволите собі досягати тимчасового полегшення, упорядковуючи свій фізичний простір, і тим самим обманюватимете себе, то ніколи не розпізнаєте потребу вичистити свій психологічний простір. У моєму випадку так і було. Коли я відволікалася на свою потребу прибрати кімнату, прибирання забирало стільки часу, що я завжди занадто пізно сідала займатися, і результатом завжди були жахливі оцінки.

Давайте уявімо собі захаращену кімнату. Безлад у ній виникає не сам по собі. Це ви, людина, яка там живе, влаштовуєте безладдя. Є такий вираз: безлад у кімнаті – безлад у голові. Я дивлюся на це в такий спосіб. Коли кімната стає захаращеною, причина цього – далеко не лише фізична. Візуальний безлад відволікає нас від справжнього джерела безладу в нашому житті. Сам акт захаращення насправді є інстинктивним рефлексом, який відволікає нашу увагу від проблеми. Якщо ви не здатні розслабитись у чистій та прибраній кімнаті, спробуйте розібратися зі своїм почуттям тривожності. Так ви можете пролити світло на те, що насправді вас непокоїть. Коли ваша кімната чиста і не захаращена, у вас не залишається іншого вибору, як вивчити свій внутрішній стан. Ви знайдете здатність побачити проблеми, яких уникали і змушені розбиратися з ними. З того моменту, як ви починаєте прибирати, ви змушені перезавантажувати своє життя. І в результаті життя починає змінюватись. Ось чому завдання щодо приведення свого будинку в порядок слід вирішувати швидко. Це дозволяє зайнятися проблемами, які справді важливі. Прибирання – це просто інструмент, а чи не кінцевий пункт призначення. Істинною метою має бути встановлення такого стилю життя, який для вас найбажаніше, – відразу ж після упорядкування вашого будинку.

Експерти зі зберігання – скапідоми

Яка перша проблема, яка спадає на думку, коли думаєш про прибирання? Для багатьох перша і найшвидша відповідь – питання зберігання. Мої клієнти часто хочуть, щоб я навчила їх, що і де слід зберігати. Повірте, я здатна це зрозуміти – але на жаль, не в цьому справжня проблема. Міна-пастка закладена у самому слові «зберігання». Статті про те, як краще впорядкувати та зберігати речі та продукти, завжди містять шаблонні фрази, завдяки яким це здається простою справою; наприклад, «організуйте свій простір за мінімум часу» або «зробіть прибирання швидкою і простою справою». Людині властиво вибирати легкі шляхи, і більшість людей ласі на методи зберігання, які обіцяють швидкі та зручні способи позбавлення від видимої захаращеності. Зізнаюся, я теж була зачарована міфом про зберігання.

Будучи фанаткою журналів для домогосподарок з дитячих років, щоразу, читаючи статтю про те, як треба прибирати речі, я відразу намагалася застосувати запропоновані методи на практиці. Я виготовляла ящики з коробок і розбивала скарбничку, щоб купити всякі гарненькі штучки, вигадані для зберігання речей. Навчаючись у старшій школі, дорогою додому я заглядала в магазинчик «Зроби сам» або переглядала журнальну стійку, щоб не прогаяти жодної новітньої ідеї. Одного разу я навіть зателефонувала в офіс компанії – виробника предметів для зберігання, що особливо зацікавили мене, і дошкуляла їх вимогами розповісти мені, як ці речі були винайдені. Я зі свідомістю виконуваного обов'язку користувалася цими предметами, щоб упорядкувати свої речі. А потім вставала посеред кімнати і милувалася плодами праці своєї, задоволена тим, яким зручним ставав мій світ. Виходячи з цього досвіду, я можу з чистою совістю оголосити, що методи зберігання не вирішують проблему захаращеності. Зрештою вони лише її поверхневим рішенням.

Коли я нарешті схаменулась, то побачила, що моя кімната, як і раніше, не виглядає прибраною, незважаючи на те, що вона була битком набита поличками для журналів, книжковими полицями, роздільниками ящиків та іншими всілякими пристроями для зберігання. «Чому моя кімната, як і раніше, здається захаращеною – навіть після того, як я так уперто працювала, намагаючись упорядковувати та прибирати свої речі?» – дивувалася я. У розпачі я почала переглядати вміст кожного предмета для зберігання - і тут мене спіткало одкровення. Мені зовсім не були потрібні – здебільшого – ті речі, які в них лежали. Хоча я думала, що прибираю, насправді я просто витрачала свій час, розпихуючи речі і прибираючи їх з очей геть, ховаючи те, що мені взагалі не потрібно. Коли речі не видно з першого погляду, це створює ілюзію, що проблему захаращеності вирішено. Але рано чи пізно всі пристосування для зберігання переповнюються, кімната знову наповнюється речами і стає ясно, що потрібен якийсь новий і «простий» спосіб зберігання, що створює негативну спіраль. Ось чому прибирання має починатися з рятування від непотрібних речей. Нам необхідно застосовувати самоконтроль і чинити опір спонуканню складати свої пожитки на зберігання доти, доки ми не закінчимо з'ясовувати, що? нам дійсно потрібно і хочеться зберегти.

Сортуйте за категоріями, а не за місцем розташування

Я серйозно почала вивчати тему прибирання, коли навчалася у середніх класах школи, і переважно це вивчення полягало у безперервній практиці. Щодня я прибирала якесь одне приміщення – власну кімнату, кімнату брата, кімнату сестри, ванну кімнату. Щодня я планувала, де прибиратиму, і поодинці починала «кампанії», які нагадували своїми девізами розпродажу за непрямими цінами: «П'яте число кожного місяця – день вітальні!», «Сьогодні – день прибирання комори», «Завтра – боротьба з шафками у ванній!».

Я зберегла цю звичку, навіть перейшовши до старших класів школи. Прийшовши додому, я одразу прямувала до тієї кімнати, яку вирішила прибрати цього дня, навіть не змінивши шкільну форму на домашній одяг. Якщо моєю метою були пластикові шафки у ванній кімнаті, я розкривала навстіж дверцята і вивантажувала все з одного ящика, включаючи косметичні пробники, мило, зубні щітки та бритви. Потім я сортувала все це за категоріями, упорядковувала за допомогою розподільників для ящиків і повертала вивантажене в шафку. Нарешті, я в тихому захопленні довго дивилася на акуратно організований вміст, перш ніж перейти до наступного ящика. Я годинами просиджувала на підлозі, сортуючи речі з шафки, доки мама не кликала мене вечеряти.

Статті по темі:

ВІД ГРІХУ ПОДАЛЬШЕ: 10 ТИПІВ ЖІНОК, ЯКІХ ЧОЛОВІКИ ОБХОДЯТЬ СТОРОНОЮ 

СОЛЬНА ПАРТІЯ: ЧОМУ СУЧАСНІ ДІВЧИНИ НЕ СПРЯМУТЬСЯ ВИЙТИ ЗАМІЖ

КНИГИ, ЩО ДОПОМОЖУТЬ НАВЧИТИСЯ ДУМКАТИ НЕСТАНДАРТНО

Статті на тему