Незалежний театр “Мізантроп” завжди дивує глядачів незвичайними виставами, але цього разу вони перевершили самі себе. Цієї зими відбудеться прем’єра вистави для всієї родини “ГОЛІАФ” за коміксом всесвітньо відомого шотландського ілюстратора Тома Голда. Він стане першою в Україні виставою, за основу якої взято комікс (графічний роман).
Думаєте, що знаєте про комікси все? Що все почалося, як заведено думати, з супер-людини в синьому трико? Ви помиляєтесь! Але це можна виправити. Прямо зараз ми почнемо заповнювати деякі прогалини у вашій «коміксо-освіті» знаннями, що бракують!
Читайте також: Іммерсивний театр: що це таке і де його знайти в Києві?
Героями перших коміксів були далеко не супергерої, а святі! В основі сюжету лежали релігійні мотиви, а сам комікс величали тоді (справа була в XVI столітті, в далекій Іспанії) «алілуйями».
У 1892 році на сторінках газети «Sunday New York World» був опублікований комікс на одну сторінку під назвою «Вниз по алеї Хоган». Він став першим коміксом, який спричинив величезний резонанс у громадськості. Його творець – Річард Фелтон Аутколт – вивів у центр історії убогого вигляду лисого хлопця у жовтій сорочці, який дуже скоро став відомим у народі як «Yellow Kid».
Ера супергероїв починається у 30-40-ті роки ХХ століття і першим на арену порятунку світу вийшов (і тут немає жодної інтриги) непереможний Супермен (1938).
Ви в курсі, що одним із джерел натхнення таких геніїв кінематографа, як Федеріко Фелліні та Тім Бертон був комікс «Малюк Немо у Країні снів», створений карикатуристом Уінзором Маккей І навіть появі всіма улюблених «Ігор престолів» ми певною мірою зобов’язані коміксові. А саме людині, яка забрав героїв коміксу від ідеальних архетипічних героїв, зробивши їх складнішими і неоднозначними, Стіну Лі!
Репліки героїв прийнято називати балонами, бабла або філактерами. Але текстові хмаринки – не винахід авторів коміксу. Вони мають раніше аналоги в месоамериканском мистецтві. Тоді це були тонкі лінії, що з’єднували репліку персонажа з ротом мовця і іменувалися вони мовні сувої.
Читайте також: Критики назвали найкращий фільм та найкращих акторів 2018 року
А цей пункт присвячується любителям складної термінології, які не проти блиснути яскравим слівцем у компанії. Візьміть на озброєння: якщо раптом у вас відключать інтернет в момент розв’язки крутого фільму, знайте – жодне матюки не замінить це: Що за Кліффхенгер? Саме так називається прийом, у якому сюжет обривається на найцікавішому місці. (Фішка, зрозуміло, не нова, але завжди активно використовувалася в коміксах з метою посилити інтерес читача до наступного випуску).
Існують комікси, які читаються виключно праворуч наліво. Якщо таке чтиво для вас, то пошукайте на книжкових полках інтернету японські чорно-білі «анімішні» комікси, що носять гарне ім’я манга.
Відомі коміксознавці зазначають, що 2017 рік охарактеризувався виведенням місця дії історії у космос. Досі герої туди не забиралися. Що б це значило?
Читайте також: 11 найочікуваніших фільмів 2019 року
А ось відомий та дуже популярний шотландський ілюстратор Том Голд і по Місяцю гуляв (у своїх коміксо-фантазіях, зрозуміло), і в героїв своїх творів записував (далі далеко не повний перелік): і каміння, і свиней, і мікробіологів, і письменників, і літери, і персонажів з біблійних міфів. А чому? Та тому що незважаючи на те, що комікс зробив крок не тільки в космос, а й далеко вперед у своєму розвитку, озирнутися назад буває дуже корисно. Він видозмінювався, був багаторазово екранізований і навіть заслужив на увагу театральних режисерів.
Ми ж, як справжні любителі жанру, відкриємо і вам секрет: зовсім скоро у Києві незалежний театр «Мізантроп» зіграє (і ні де-небудь, а в басейні! Так-так, саме там будуть присутні актори, а глядачі зможуть усе побачити з максимально близької відстані) спектакль з комікса Тома вищезгаданого Голда “ГОЛІАФ”. Цю подію не можна пропустити!
Прем’єрні спектаклі «Голіафа» пройдуть 22-23, 29-30 грудня та 1-10 січня у Teleport360 (10 павільйон ВДНХ).