UA
RU

L'Art de Vivre: як розпочати життя з чистого листа?

Редагувати переклад

L'Art de Vivre, або мистецтво жити, – навичка, яка потребує практики. З чого розпочати відлік, розбиралася Олена Заєць.

GettyImages-157017888

МВи тільки вчимося радіти життю і бути оптимістами. Ну правда ж. Після всіх потрясінь, які українці пережили за останні два роки і які ніяк не закінчаться, ми раптом усвідомили, що життя йде, а купа скарг стала затуляти обрій. І тут з нами сталося щось дивне: замість того, щоб лягти на диван і завмерти з жахом перед цією купою малої, складеної з війни, політичних інтриг, економічних труднощів та особистих невдач, ми піднялися і почали любити життя. Ми нарешті можемо дозволити собі перекинутися словом і усмішкою з випадковим перехожим, і це не буде сприйнято як безумство. Прожити на мінімум і витягти з цього максимум – частіше бачити рідних, зайнятися своїм хобі за копійки, яке раптом перетвориться на стартап, або нарешті дізнатися власну країну, а не прагнути втекти звідси за першої нагоди. Друга важлива річ, яку ми нарешті витягли з нашого досвіду і підсвідомості – це селективність. Навчитися розбиратися і бути виборчим – справа звички, яка у перспективі переростає на щось більше. У той самий l'Art de Vivre, яке, по суті, піднімає планку стандарту нашого життя.

Ось ви, наприклад, напевно любите робити селфі? Тоді ласкаво просимо на курс «Клас селфі» (Selfi e Class) в Університеті Південної Каліфорнії у Лос-Анджелесі. Уявіть собі таке завдання: зробити п'ять різних знімків себе коханою поспіль, а потім написати авторське есе на тему «Як селфі виявляють чи приховують вашу індивідуальність?» Почавши корпіти над твором, який, б'юся об заклад, багато хто не писав зі школи, ви замислитеся, а чи справді нам потрібні всі ці сотні дурних фото в Instagram, зроблених за секунду? Чи, може, варто зробити один портрет на тиждень, але він точно буде з якимось важливим меседжем, цікавим для світу?

Читайте також: Зніміть це негайно: нові види селфі

Або ще один курс, цього разу в Пенсільванському університеті у Філадельфії, назва якого звучить так «Тратячи марно час в Інтернеті» (Wasting Time on the Internet). Все, що роблять студенти цього курсу – вправляються у користуванні соціальними мережами, чатами та серверами передплати. По суті це літературний майстер-клас, але не визнаний за стандартами літератури. Можливо, з цього сумбурного жанру у вас народиться роман, або ви нарешті зрозумієте, що спілкування в соціальних мережах, яке б воно не було відвертим і багатослівним (всі ми чатуємося ночами з особливими в нашому житті людьми), не замінить живих поглядів , жестів, дотиків.

Так само як задоволення від їжі нічим не замінити – і реальні лайфхаки, назвемо це так, від практикуючого кухаря. Навіть Кейт Міддлтон не змогла втриматися від спокуси навчитися мистецтву готувати та розумітися на їжі. Вона потайки записалася на курси Leiths School of Food and Wine у західному Лондоні, засновані у 1975 році ресторатором та письменником Прю Лей, випускники яких працюють у ресторанах з мішленівськими зірками. День навчання на цих курсах коштує близько £95, а повний цикл занять – £21 265. Але раптом ви справді маєте намір присвятити кулінарії все своє життя?

Якщо ви любите все, що виловлено з моря, варто подумати про те, щоб пройти заняття в школі морепродуктів Padstow Seafood School у тій же Великій Британії, де на тлі ідилічних пейзажів Корнуолла вас навчать спритно поводитися з морськими гадами. Схоже на відпустку мрії, на яку варто накопичувати, чи не так?

З мистецтвом жити все ясно, ось як гарно вмирати, навчають відвідувачів спеціальних курсів у Південній Кореї Попит на подібні майстер-класи є, тому що відсоток самогубств у цій країні дуже високий. 2014 року він становив близько 27,3 самогубства на 100 тисяч людей, що вивело країну на друге місце у загальносвітовому рейтингу. Між іншим, Україна знаходиться на 23-му ступені зі 170, що теж є не надто оптимістичним показником. Практика красивого вмирання включає в себе читання власного некрологу вголос (мало хто не розплакаться на цьому моменті), проведення часу в закритій труні, кришка якого прибита цвяхами (близько тридцяти хвилин). Найсміливіші можуть попросити поплакати рідних, доки учня плавно опускатимуть у могилу. Повний цикл занять триває шість тижнів – його творці сподіваються, що за цей час потенційні самогубці добре подумають і поглянути на перспективу довгого та щасливого життя по-новому.

Або можна, наприклад, відправитися до французької Бордо до сімейної школи Two Bordelais, засновану Жан-П'єром та Деніз Муйє, майстер-класи в якій проходять у шато XIII століття із власною фермою. У Нью-Йорку для домашніх кухарів відкрито International Culinary Center, де можна записатися на короткострокові курси з поводження з ножами, приготування тапас, паштетів і навіть знаменитих нью-йоркських бейглів. Також там є японська авторська програма від шефа та автора книг Хіроко Шімбо.

Не завжди виходить вибратися за кордон, зате в Києві можна навчитися розбиратися в нюансах споживання алкоголю. Освітній проект Wine School у Good Wine вже завоював чудову репутацію серед столичних адептів l'Art de Vivre, а у листопаді у Києві відкрилася International WineAcademy, заснована компанією Import Foods Company та авторами довідника «Сам собі сомельє» Наталією та Миколою Благополучними.

У мистецтві, як і багато в чому, завжди дуже важливий контекст, тому чим більше ви на цю тему обізнані, тим ширший спектр відчуттів отримаєте. Різниця є – або бродити по виставці на самоті, читаючи малозрозумілі підписи до дивних арт-об'єктів, або увійти з художником у такт, розуміючи все підґрунтя його робіт, яке, як правило, включає масу аспектів.

В Україні існує чудовий «Культурний проект» (culturalproject.org/courses/all/), де ви можете ознайомитися з різними проявами мистецтва. Наприклад, програма «Історія візуального мистецтва» триває 11 тижнів і складається з лекцій, практики та візитів до місцевих художніх майстерень. Є курс і для схильних до аналізу – тих, хто хоче розкласти відомі твори та техніки на фрагменти та складові.

Проект OK projects (okprojects.org/topics/zvuk/) пропонує цикл лекцій на тему звуку в музиці – дуже цікава ідея, як і інші, запропоновані цим об'єднанням, заснованим Ольгою Бекенштейн та Ксенією Малих. Зрештою, ви можете «надійти» у віртуальну консерваторію Dave Conservatoire, щоб отримати онлайн музичну освіту.

Останніми роками популярність азіатських ретритів серед українців неухильно зростає, однак у нас з'являються і свої місця сили. Карпати – безумовний must для охочих врівноважити свій життєвий баланс, і вам залишиться лише вибрати, куди конкретно податись – наприклад, на екокурорт «Ізки», що на Закарпатті (моя подруга вирушила туди з трирічною донькою та залишилася у захваті), або до комплексу «ТАОР Карпати» неподалік Трускавця – чарівний вплив цього місця на здоров'я та психіку цього літа я зазнала сама. Напевно, у кожної з вас знайдуться друзі, які в останні кілька років відкрили для себе подібне місце і з очима, що горять, звуть туди близьких.

Головне тут – не зупинятися на досягнутому, і кожен день, місяць, тиждень, рік відкривати для себе не тільки нові й нові нюанси, а й, можливо, і перспективи. Давайте розцвічувати своє життя, щоб, навіть незважаючи на складнощі, воно було феєрверком!

Статті на тему