UA
RU

Людмила Денісова: «Зґвалтування – це масове зброя російських солдатів. Вони ґвалтують дівчат, жінок, чоловіків, дітей, літніх людей.»

Редагувати переклад
Зґвалтування - погане зброя російських окупантів. Цинічність та ницість російських солдатів не знає меж. Серед потерпілих від сексуального насильства жінки та дівчата, діти та люди поважного віку, чоловіки. Випадки зґвалтування оккупантами вже почали розслідувати українські правоохоронні органи. На прохання Marie Claire Ukraine Уповноважена Верховна Рада України з прав людини Людмила Денісова дала інтерв'ю у якому ми з'ясовували як допомогти жінкам, які пережили сесуальне насильство.

Людмила Денісова

російську федерацію звинують у порушеннях правил ведення війни. Що мається на увазі?

Міжнародне гуманітарне право (право війни, право збройних конфліктів) – це сукупність міжнародно-правових норм та принципів, що регулюють захист жертв війни, а також обмежують методи та засоби ведення війни. Російські воєнні порушують ці норми. Вони переодягаються у форму українських военнослужбовців, а потім нападають на наших прикордонників та вбивають їх. Використовують неконвекційне зброю. Влаштовують тортури для військових полонених. Катують та ґвалтують мирних мешканців. Ми фіксуємо всі ці випадки. На сьогодні дії росії проти українського населення є геноцидом, тобто умисним знищенням нації. Окупанти вбивають та викрадають дітей. В тому числі сиріт і позбавлених батьківської опіки. На сьогодні вони вивезли понад 2 тисячі таких дітей до Росії. Разом із дорослими було вивезено понад 192 тисячі дітей. Російські солдати ґвалтують українських жінок. Роблять це зі звірячою жорстокістю. Щоб у майбутньому жінка не захотіла народжувати, або не могла фізично цього зробити через отримані травми.

Ми щодня фіксуємо такі злочини. Двічі на день формуємо інформацію щодо гуманітарної ситуації в нашій державі, та надсилаємо її всім причетним до цього органам.

Оприлюднення Бучанської різаніни вплинуло на поводження російських окупантів?

Думаю, що у нас буде ще страшніша картина після звільнення Маріуполя, Мелітополя та інших міст, які зараз окуповані російськими військами. Після звільнення міст Київської області до нас почали надходити запити про допомогу. Жителі змогли спокійно вийти із підвалів. Люди повідомляли, що стали жертвами сексуального насильства із боку загарбників.

Зараз збільшується кількість повідомлень, що рашисти прибирають докази своїх злочинів. Вони знищують тіла вбитих ними українців. Змушують уцілілих мешканців Маріуполя працювати за їжу – діставати з під руїн розбомблених будинків тіла загиблих. А потім спалюють тіла у мобільних крематоріях. Зараз у Маріуполі працюють 13 мобільних крематоріїв. Більше того, російські військові спочатку викопували могили на кілька сотень метрів для загиблих, тепер також розбирають їх та знищують докази своїх злочинів.

Чи буде притягнуто до відповідальності військових, які чинили злочини в Україні?

Українські правоохоронці опрацьовують кожний зафіксований злочин. Вони встановлюють яка військова частина стояла в населеному пункті, хто в цій частині був командиром, тобто віддавав накази та поіменно особистість кожного солдата. До них долучаються працівники судово-медичної експертизи, які на основі зібраних матеріалів встановлюють особи ґвалтівників. Це дуже кропітка та складна робота фізично та психологічно. Бо, по-перше, потрібно, щоб жертва захотіла ці свідчення давати. Так, дехто з потерпілих жінок дав свідчення. Вже зареєстровано 10 кримінальних справ. Але це дуже непросто. Постраждалим жінкам потрібно про це розповідати, тобто психологічно знову переживати зґвалтування. Вони не називають свої імена та прізвища. Вони вижили – це головне, але перебувають у такому пригніченому стані, не хочуть жити після того, що зробили з ними та їхніми близькими російські оккупанти.

Зґвалтування – це масове зброя російських солдатів. Вони ґвалтують дівчат, жінок, чоловіків, дітей, літніх людей.

Чи можна говорити, що ґвалтування – прикмета поводження з цивільним населенням російських солдатів?

Так. Зґвалтування – це масове зброя російських солдатів. Вони ґвалтують дівчат, жінок, чоловіків, дітей, літніх людей. Зі слів потерпілих сексуальні насильства вчиняють молоді російські військові – 20-25 років. Це чутно з їхньої розмови, з манери поводження. Лицо зазвичай повністю затягнуте маскою.

Робити це цинічно та жорстоко. Вчиняють групові зґвалтування, зроблені публічно. Коли двоє солдатів одночасно ґвалтують дівчину, а третій тримає наступну жертву і це все на очах рідних чи дітей.

У нас є зафіксований випадок, коли 11-річного хлопчика ґвалтували 10 годин на очах його матері, яку прив'язали до стільця і ​​примовляли: «Щоб обов'язково потім розповіла всім, що так буде з шкірним!»… Інакше ґвалтували на очах 17-річну дівчину спочатку її мати, потім 15-річну сестру. Дівчині сказали: «Ти страшна, ми не будемо тобі ґвалтувати, але ти розповіси про це всім». Мати та молодша сестра померли від получених травм, дівчина ще чотири дні просиділа в підвалі, поки наші військові не увійшли до Ірпінь… Російські солдати ґвалтували 16-річну вагітну дівчину на очах її 88-річної бабусі, а потім ґвалтували бабусю… Це хворі люди.

Ціла армія хворих людей?

Вслухайтесь у сам посил, який путін виголосив 23 лютого: «денацифікація». Тобто прагнення позбутися, знищити націю. Неприховане та виголошене на цілий світ. І підтримане відповідними діями. Російські військові використовують неконвекційне зброю – скидають тисячі кілограмів тротилу на житлові будинки. Тоді як у цивілізованому світі їх застосування можливе лише на будівництві при знищенні фортифікаційних споруд. Використовують фосфорні та касетні бомби, протипіхотні міні… Вони хочуть знищити все, що в нас є.

Ви ж чули телефонні розмови окупантів, перехоплені українською розвідкою. Російські солдати дивуються, вони не очікували, що Україна – це практично Європа. Що у нас є асфальт та каналізація у домі навіть у маленьких селищах. Тому вони все руйнують, нещадно мародерствують.

Як живуть росіяни, так і воюють. Мародерство у Росії не карається кримінальним кодексом, а домашнє насильство не є злочином. Вони не розуміють, що таке права людини, що таке верховенство права, що таке мораль. Про що можна говорити, коли дружина російського військового говорити чоловікові: «Іди ґвалтуй українських дівчат, тільки використовуй засоби контрацепції»… Ну що це означає?

Тарас Гайда художник

Автор ілюстрації: Тарас Гайда @haidataras

Як допомогти жінкам, які пережили насильство?

Перш за все, вони потребують уваги, терпіння та підтримки від близьких. І ті, хто поруч із ними, також потребують підтримки.

Зараз ми надаємо безкоштовну психологічну допомогу. Цілодобово працює «гаряча лінія». Ми отримали вже понад 32 тисячі дзвінків. Тобто в середньому на день до нас звертається близько 600 громадян. Це жертви зґвалтувань та люди, які їх оточують. Зазвичай вони страждають через синдром того, хто вижив. Багато хто відчуває дискомфорт, неспокій та навіть зневагу до себе за те, що не зміг завадити насильству, вберегти від ґвалтівника дитину.

Особливу увагу та підтримку надаємо жінкам, які завагітніли внаслідок зґвалтувань військовими. Їх дуже багато серед підлітків. Якщо вони вирішили позбутися цієї дитини – ми надаємо інформацію про такі можливості. Це дуже складне питання. Оскільки знаходиться одночасно у психологічній та етично-моральній плоскості.

Як живуть росіяни, так і воюють. Мародерство в Росії не карається кримінальним кодексом, а домашнє насильство не є злочином. Вони не розуміють, що таке права людини, що таке верховенство права, що таке мораль.

Ви маєте на увазі широке обговорення у мережах випадок, коли батьки 14-річної дівчинки, яка завагітніла через зґвалтування російськими солдатами, вирішили залишити дитину?

Рішення було прийняте в результаті висновку лікарів, що аборт у такому віку може погано відобразитися на репродуктивному здоров'ї дівчини. І це їхнє право – піклуватися про свою дитину та її майбутнє.

Мене обурюють такі дивані дискусії. Люди, які беруть у них долю, краще б скерували свої сили на щось корисніше, і хоча б на мить замислилися, що пережила ця дівчинка та сотні українських жінок, що потерпіли через сексуальне насильство.

Які нові проблеми постають перед українським обществом?

Ми надаємо психологічно допомогу жінкам та дівчатам, які вирішили залишити дитину від ґвалтівника. Трудно уявити як жінці жити з усвідомленням того, що у неї дитина від людини, яка її жорстко зґвалтувала.

У нас був випадок, коли 30-річна жінка, яка вирішила зробити аборт, поїхала за кордон. Вони прагнули залишитися інкогніто та попередити зайві розмови. Жінка поїхала до Польщі, там абортів заборонено. Вона звернулася до нас за підтримкою. Ми робили все можливе, щоб у іншій державі їй допомогли.

Зараз важливо, щоб ПАРЄ була прийнята важлива резолюція, що між іншим передбачає право жінки (яка стала жертвою зґвалтування під час війни в Україні) зробити аборт, незважаючи на національне законодавство країни.

Після війни ми стикнемося з тим, що у нас буде багато дівчат-підлітків, які народять дітей і залишатимуть їх. Не всі ризикують робити аборт. Ми маємо про це говорити вже сьогодні.

Після війни ми стикнемося з тим, що у нас буде багато дівчат-підлітків, які народять дітей і залишатимуть їх.

Є думка, що звірства, які вчиняє російська армія по відношенню до мирного населення, є наслідками того, що радянські військові, які ґвалтували європейок під час Другої світової війни свого часу не понесли наказання?

Повністю згодна. Радянських злочинців не було покарано свого часу. З російською злочинною владою дуже довго загравали європейські політики у наші дні. Війна з росією розпочалася у лютому 2014-го року. 24-го лютого цього року відбулося повномасштабне вторгнення. Якби 8 років тому російську федерацію було покарано за їх злочини, то у 2022-му році не відбулося б повномасштабне вторгнення. ЄС та весь світ 8 років висловлював лише «глибоке занепокоєння та співчуття». Ця безпека світу обернулася безкарністю для росіян… мнимою безкарністю. Я спілкувалася з російськими військовими полоненими, вони справді вірили, що ми їх тут чекаємо-недочекаємось, марили, що будуть тут улаштовувати паради. Це наслідки потужної пропаганди в росії.

Тому сьогодні так важливо розповідати на весь світ про злочини, які вчиняють російські військові проти українців, загалом, проти людяності. Україна має залишатися на перших шпальтах. Війна не повинна перетворюватися на звичайну річ.

Контакти безкоштовної психологічної допомоги: +38 (066) 037 97 08

Автор: Ірина Татаренко

Читайте також: ТЕМА ТРАВНЕВОГО НОМЕРУ. ЯК ДОПОМОГТИ ЖІНКАМ, ЯКІ ПЕРЕЖИЛИ СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЛЯ.

Статті на тему