UA
RU

Людмила Денісова: «Зґвалтування – це масове зброя російських солдатів. Вони ґвалтують дівчат, жінок, чоловіків, дітей, літніх людей.»

Редагувати переклад
Зґвалтування - ганебна зброя російських окупантів. Цинічність та ницість російських солдат не знає меж. Серед постраждалих від сексуального насилля жінки та дівчата, діти та люди поважного віку, чоловіки. Випадки зґвалтування окупантами вже почали розслідувати українські правоохоронні органи. На прохання Marie Claire Ukraine Уповноважена Верховної Ради України з прав людини
 Людмила Денісова
 дала інтерв'ю у якому ми з'ясовували як допомогти жінкам, які пережили сесуальне насильство.

Людмила Денісова

російську федерацію звинувачують у порушеннях правил ведення війни. Що мається на увазі?

Міжнародне гуманітарне право (право війни, право збройних конфліктів) – це сукупність міжнародно-правових норм і принципів, які регулюють захист жертв війни, а також обмежують методи і засоби ведення війни. Російські воєнні порушують ці норми. Вони переодягаються у форму українських військовослужбовців, а потім нападають на наших прикордонників та вбивають їх. Використовують неконвекційну зброю. Влаштовують тортури для військових полонених. Катують та ґвалтують мирних жителів. Ми фіксуємо всі ці випадки. На сьогодні дії росії проти українського населення є геноцидом, тобто умисним знищенням нації. Окупанти вбивають та викрадають дітей. В тому числі сиріт і позбавлених батьківської опіки. На сьогодні вони вивезли понад 2 тисячі таких дітей до росії. Разом з дорослими було вивезено понад 192 тисячі дітей. Російські солдати ґвалтують українських жінок. Роблять це зі звірячою жорстокістю. Щоб в майбутньому жінка не захотіла народжувати, або не могла фізично цього зробити через отримані травми.

Ми щодня фіксуємо такі злочини. Двічі на день формуємо інформацію щодо гуманітарної ситуації у нас в державі, та надсилаємо її всім причетним до цього органам.

Оприлюднення Бучанської різанини вплинула на поводження російських окупантів?

Думаю, що в нас буде ще страшніша картина після звільнення Маріуполя, Мелітополя та інших міст, які зараз окуповані російськими військами. Після звільнення міст Київської області до нас почали надходити запити про допомогу. Жителі змогли спокійно вийти з підвалів. Люди повідомляли, що стали жертвами сексуального насильства з боку загарбників.

Зараз збільшується кількість повідомлень, що рашисти прибирають докази своїх злочинів. Вони знищують тіла вбитих ними українців. Змушують вцілілих мешканців Маріуполя працювати за їжу – діставати з під руїн розбомблених будинків тіла загиблих. А потім спалюють тіла у мобільних крематоріях. Зараз в Маріуполі працюють 13 мобільних крематоріїв. Більше того, російські військові спочатку викопували могили на кілька сотень метрів для загиблих, тепер також розбирають їх та знищують докази своїх злочинів.

Чи буде притягнуто до відповідальності військових, які чинили злочини в Україні?

Українські правоохоронці опрацьовують кожний зафіксований злочин. Вони встановлюють яка військова частина стояла в населеному пункті, хто в цій частині був командиром, тобто віддавав накази та поіменно особистість кожного солдата. До них долучаються працівники судово-медичної експертизи, які на основі зібраних матеріалів встановлюють особи ґвалтівників. Це дуже кропітка та складна робота фізично та психологічно. Бо, по-перше, потрібно щоб жертва захотіла ці свідчення давати. Так, дехто з постраждалих жінок дав свідчення. Вже зареєстровано 10 кримінальних справ. Але це дуже не просто. Постраждалим жінкам потрібно про це розповідати, тобто психологічно знову переживати зґвалтування. Вони не називають свої імена та прізвища. Вони вижили – це головне, але знаходяться в такому пригніченому стані, не хочуть жити після того, що зробили з ними та їхніми близькими російські окупанти.

Зґвалтування – це масова зброя російських солдат. Вони ґвалтують дівчат, жінок, чоловіків, дітей, літніх людей.

Можна говорити, що ґвалтування – прикмета поводження з цивільним населенням російських солдат?

Так. Зґвалтування – це масова зброя російських солдат. Вони ґвалтують дівчат, жінок, чоловіків, дітей, літніх людей. Зі слів постраждалих сексуальні насильства вчиняють молоді російські військові – 20-25 років. Це чутно з їхньої розмови, з манери поводження. Обличчя зазвичай повністю затягнуте маскою.

Роблять це цинічно та жорстоко. Вчиняють групові зґвалтування, зроблені публічно. Коли двоє солдат одночасно ґвалтують дівчину, а третій тримає наступну жертву і це все на очах рідних або дітей.

У нас є зафіксований випадок, коли 11-річного хлопчика ґвалтували 10 годин на очах його матері, яку прив’язали до стільця й примовляли: « Щоб обов’язково потім розказала всім, що так буде з кожним! »… В іншому випадку ґвалтували на очах 17-річної дівчину спочатку її мати, потім 15-річну сестру. Дівчині сказали: « Ти страшна, ми не будемо тебе ґвалтувати, але ти розповіси про це всім ». Мати та молодша сестра померли від отриманих травм, дівчина ще чотири доби просиділа в підвалі, поки наші військові не увійшли в Ірпінь… Російські солдати ґвалтували 16-річну вагітну дівчину на очах її 88-річної бабусі, а потім ґвалтували бабусю… Це хворі люди.

Ціла армія хворих людей?

Вслухайтесь у сам посил, який путін виголосив 23-го лютого: «денацифікація». Тобто прагнення позбутися, знищити націю. Неприховане та виголошене на цілий світ. І підтримане відповідними діями. Російські військові використовують неконвекційну зброю – скидають тисячі кілограмів тротилу на житлові будинки. Тоді як в цивілізованому світі їх застосування можливе лише на будівництві при знищенні фортифікаційних споруд. Використовують фосфорні та касетні бомби, противопіхотні міни… Вони хочуть знищити все, що в нас є.

Ви ж чули телефонні розмови окупантів, перехоплені українською розвідкою. Російські солдати дивуються, вони не очікували, що Україна – це практично Європа. Що у нас є асфальт та каналізація в домі навіть в маленьких селищах. Тому вони все руйнують, нещадно мародерствують.

Як живуть росіяни, так і воюють. Мародерство у Росії не карається кримінальним кодексом, а домашнє насильство не є злочином. Вони не розуміють, що таке права людини, що таке верховенство права, що таке мораль. Про що можна говорити, коли дружина російського військового говорити чоловікові: «Іди ґвалтуй українських дівчат, тільки використовуй засоби контрацепції»… Ну що це означає?

Тарас Гайда художник

Автор ілюстрації: Тарас Гайда @haidataras

Як допомогти жінкам, які пережили насилля?

Перш за все, вони потребують уваги, терпіння та підтримки від близьких. І ті хто поруч із ними також потребують підтримки.

Зараз ми надаємо безкоштовну психологічну допомогу. Цілодобово працює «гаряча лінія». Ми отримали вже понад 32 тисячі дзвінків. Тобто в середньому в день до нас звертається близько 600 громадян. Це жертви зґвалтувань та люди, які їх оточують. Зазвичай вони потерпають через синдром того, хто вижив. Багато хто відчуває дискомфорт, неспокій та навіть зневагу до себе за те, що не зміг завадити насиллю, уберегти від ґвалтівника дитину.

Особливу увагу та підтримку надаємо жінкам, які завагітніли в результаті зґвалтувань військовими. Їх дуже багато серед підлітків. Якщо вони вирішили позбавитися цієї дитини – ми надаємо інформацію про такі можливості. Це дуже складне питання. Оскільки знаходиться одночасно в психологічній та етично-моральній площині.

Як живуть росіяни, так і воюють. Мародерство в росії не карається кримінальним кодексом, а домашнє насильство не є злочином. Вони не розуміють, що таке права людини, що таке верховенство права, що таке мораль.

Ви маєте на увазі широке обговорення у мережах випадок, коли батьки 14-річної дівчинки, яка завагітніла через зґвалтування російськими солдатами, вирішили залишити дитину?

Рішення було прийняте в результаті висновка лікарів, що аборт в такому віці може погано відобразитися на репродуктивному здоров’ї дівчини. І це їх право – піклуватися про свою дитину та її майбутнє.

Мене обурюють такі «диванні дискусії». Люди, які беруть в них участь краще б скерували свої сили на щось більш корисне, й хоча б на мить замислилися, що пережила ця дівчинка та сотні українських жінок, постраждалих через сексуальне насилля.

Які нові проблеми постануть перед українським суспільством?

Ми надаємо психологічно допомогу жінкам та дівчатам, які вирішили залишити дитину від ґвалтівника. Важко уявити як жінці жити з усвідомленням того, що у неї дитина від людини, яка її жорстоко зґвалтувала.

У нас був випадок коли 30-річна жінка, яка вирішила зробити аборт, поїхала за кордон. Вони прагнула залишитись інкогніто та попередити зайві розмови. Жінка поїхала до Польщі, там аборти заборонено. Вона звернулась до нас по підтримку. Ми робили все можливе, щоб в іншій державі їй допомогли.

Зараз важливо, щоб ПАРЕ була прийнята важлива резолюція, що поміж іншим передбачає право жінки (яка стала жертвою зґвалтування під час війни в Україні) зробити аборт, незважаючи на національне законодавство країни.

Після війни ми стикнемося з тим, що у нас буде багато дівчат-підлітків, які народять дітей і залишать їх. Не всі ризикують робити аборт. Ми маємо про це говорити вже сьогодні.

Після війни ми стикнемося з тим, що у нас буде багато дівчат-підлітків, які народять дітей і залишать їх.

Є думка, що звірства, які вчиняє російська армію по відношенню до мирного населення є наслідками того, що радянські військові, які ґвалтували європейок під час Другої світової війни свого часу не понесли покарання?

Повністю згодна. Радянських злочинців не було покарано свого часу. З російською злочинною владою дуже довго загравали європейські політики в наші дні. Війна з росією почалась в лютому 2014-го року. 24-го лютого цього року відбулося повномасштабне вторгнення. Якби 8 років назад російську федерацію було покарано за їхні злочини, то у 2022-му році не відбулося б повномасштабне вторгнення. ЄС та весь світ 8 років висловлював лише «глибоке занепокоєння та співчуття». Ця безпечність світу обернулася безкарністю для росіян… уявною безкарністю. Я спілкувалася з російськими військовими полоненими, вони дійсно вірили, що ми їх тут чекаємо-недочекаємося, марили, що будуть тут влаштовувати паради. Це наслідки потужної пропаганди в росії.

Тому сьогодні так важливо розповідати на весь світ про злочини, які вчиняють російські військові проти українців, загалом, проти людяності. Україна має залишатися на перших шпальтах. Війна не повинна перетворюватися на звичну річ.

Контакти безкоштовної психологічної допомоги: +38 (066) 037 97 08

Автор: Ірина Татаренко

Читайте також: ТЕМА ТРАВНЕВОГО НОМЕРУ. ЯК ДОПОМОГТИ ЖІНКАМ, ЯКІ ПЕРЕЖИЛИ СЕКСУАЛЬНЕ НАСИЛЛЯ.

Статті на тему