UA
RU

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-благодарю лікарів та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ

Редагувати переклад
Головний диригент країни та керівник оркестру “Київ-Класик” Герман Макаренко ексклюзивно для Marie Claire розповів про найгучнішу подію осені - концерт “Музична дяка лікарям (за підтримки ВООЗ та ЮНЕСКО)”. А також про важливість гуманності та об'єднання всіх людей світу заради спільної мети – підтримки головних героїв останніх років – лікарів. 

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-благодарю лікарів та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 1

Готуючись до інтерв'ю із Германом Георгійовичем Макаренком, неможливо було уникнути хвилювання. Не кожного дня випадає нагода поспілкуватися із музичним маестром країни, народним артистом України, артистом ЮНЕСКО на ім'я світу, диригентом Національного академічного театру опери та балету України імені Тараса Шевченка. Проте насправді тривожитися було не варто, бо пан Макаренко — людина, яка творить дива разом зі своїм оркестром “Київ-Класик”. У буквальному та фігуральному сенсах. Його вдячність лікарям світу за ту роботу, яку вони виконували та продовжують виконувати вже майже два роки, відбулася у глобальній музичній програмі, яку лікарі відчують вже 16 вересня. 

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-благодарю лікарів та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 2

Пане Германе, розкажіть, будь ласка, як у вас з'явилася ідея створити концерт-посвяту лікарям усього світу?  

Я пам'ятаю весну 2020 року, коли досить різко все в Україні, а також у більшості країнах світу зупинилося. Повний колапс, який унеможливлював найпростіші речі, що ми робимо щодня. Наприкінці березня 2020 року, коли від COVID-19 почали помирати лікарі, я відчув справжню тривогу; зрозумів масштаби небезпеки. Навіть зараз я не можу говорити без клубка, що підкочується до горла. Я на мить уявив, як важко лікарям, які кожного дня приходять після виснажливої ​​роботи додому, та не знають, чи буде нагода завтра чи за кілька днів знову поспілкуватися із батьківщиною, чи вони просто загинуть. Саме тоді я заприсягнувся, що віддячу цим героїчним людям як тільки зможу. 

Яким ви планували від самого початку формат “музичної дяки лікарям”? 

Я зрозумів, що мені хочеться чогось масштабнішого, а тому поважнішого, ніж просто музична подія у Києві чи навіть прем'єра всеукраїнського масштабу. Глобальний та серйозний проект — такою була моя мета.  

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-благодарю лікарів та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 3

Якими були ваші перші кроки до досягнення мети? 

Зразу ж я звернувся до Національної академії медичних наук України, Міністерства охорони здоров'я України, Міжнародної організації соціальної справедливості та інших інституцій, які миттєво відгукнулися на згоду. Тоді ми написали листа до штаб-квартири ЮНЕСКО, де виклали свої мрії щодо втілення у реальність неймовірного важливого проекту. Генеральний директор ЮНЕСКО Одре Азуле та генеральний директор ВООЗ Тедрос Адан Гебреїсус одразу ж погодилися, тож справа була лише за реалізацією. Минулого року не вийшло через карантинні обмеження, а тому концерт “Музична дяка лікарям” дебютуватиме вже 16 вересня 2021 року. 

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-благодарю лікарів та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 4

У чому унікальність проекту “Музична дяка лікарям (за підтримки ВООЗ та ЮНЕСКО)”? 

Перш за все проект самобутньої у синергії, яка була створена завдяки артистам на ім'я світу ЮНЕСКО та послами доброї волі. Ми вже мали попередній досвід — проект 2020 року “Мистецтво проти пандемії”, який об'єднав музикантів із 10 країн (реалізований також за підтримки ЮНЕСКО), дав відлік глобальному формату виступів. COVID-19 змусивши нас пристосовуватися до нового світу та його реалій. Культурна та мистецькі галузі відреагували на зміни, а тому чи не вперше у світі концерт пройде одночасно в он- та офлайн-форматах. Наприклад, музикант із Турції гратиме у своїй країні, а наш оркестр “Київ-Класик” акомпануватиме йому у Києві. 

Читай також: 16 вересня в Україні відбудеться світова прем'єра проекту «Музична дяка лікарям (за підтримки ВООЗ та ЮНЕСКО)»

Якою є змістовність проекту у більш глибинному його значенні? 

У глобальному сенсі концерт-присвята лікарям висловлює ідеї гуманізму, солідарності з лікарями, а тому людьми всього світу у найдраматичніші дні. Завдяки мові мистецтва артисти можуть протистояти викликам глобального порядку. Підтримка таких організацій як ЮНЕСКО та ВООЗ, а також людей, які їх очолюють, надихають та запевняють, що подібні проекти не є окремими та окремими випадками.  

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-благодарю лікарів та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 5

Які композиції будуть виконуватись у рамках концерту? 

Всесвітність проекту не обмежується лише одним концертом у Києві хай за участі артистів із Франції, Японії, Турції, Китаю та інших країн. Лікарі зі всіх куточків світу будуть мати доступ до відеозапису концерту, і зможуть переглянути його в будь-яку зручну годину. Тож програма була створена унікальною та особливою. Під час виступу 16 вересня глядачі відчують мелодії всіх континентів — найбільш пізнавані та рідні серцю композиції для лікарів з різних країн. 

Пане Германе, яких світових прем'єр варто чекати від концерту “Музична дяка лікарям (за підтримки ВООЗ та ЮНЕСКО)”? 

Відбудеться світова прем'єра гімну «Путь надії» французького композитора П'єра Себо, створеного на скульптуру Посла доброї волі відомої французької скульпторки Хедві Сер. Наші виконавці будуть виконувати гімн українською, англійською та французькою мовами — це справді глобальна прем'єра. 

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-благодарю лікарів та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 6

Українська композиторка Катерина Вовчук спеціально під проект написала твір “Вдячність”, який також буде виконано вперше. А український художник Артем Рощенко створив композицію, яка стала частиною музичного твору, присвяченого африканському континенту. “Серце Африки” написано за допомогою музичного фольклору народів центральної Африки, пігмеїв та банту. 

Також глядачі почують народний твір “Буковинська сюїта” та виконання відомого всьому світові фольклорної композиції “Щедрик”. Твір прозвучить не лише мовою оригіналу — українською, а й китайською, англійською, арабською та однією із мов африканського континенту — джурла. 

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-благодарю лікарів та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 7

Пане Германе, розкажіть будь ласка детальніше про головного діяча майбутнього дійства – оркестр “Київ-Класик”. 

Ви не повірите, але ми, оркестр “Київ-Класик”, народилися у Парижі у штаб-квартирі ЮНЕСКО у 2004 році. Наш виступ камерним складом оркестру було присвячено 50-річчю з дня вступу України до ЮНЕСКО. Ми успішно виступили у штаб-квартирі, але потім перед нами, 10 музикантами колективу, постало нове амбіційне завдання — зіграти біля собору Сен-Мадлен, який вміщує близько 2000 слухачів.  

Там виступають лише найкращі оркестри, хори та інші художні колективи світу. Коли я побачивши масштаб приміщення, мені стало страшно. Я зрозумів, що нас ніхто не почує на такому відстані (майже як від метро Театральна до Оперного театру у Києві) моїх музикантів. Проте, все вдалося завдяки фантастичній акустиці зали – звук летить майже 8 секунд!  

Маестро краси: Диригент Герман Макаренко про концерт-благодарю лікарів та співпрацю із ЮНЕСКО та ВООЗ-Фото 8

Після неочікуваного успіху там, у серці Парижа, й розпочалася історія оркестру “Київ-Класик”. Відтоді ми гастролювали у багатьох країнах світу. Весь час ми приділяємо особливу увагу соціальному аспекту творчості, адже нам насправді важливо, аби музичну красу почули ті, у кого немає можливості придбати квитки. До одного з найстаріших наших проектів – “Новорічного Штраус-концерту” ми запрошуємо ветеранів АТО, дітей сімей військовослужбовців, переселенців, людей з особливими потребами. 

Ми виступали на крыші корпусу, який тоді ще будували, лікарні “Охматдит”, на Софійській площі опівночі непередодні Нового 2014 та 2015 років, у повітрі, на кораблі у Всесвітній день охорони довкілля, біля метро Арсенальна під час карантину “мовчазним” концертом. Тож ми обожнюємо креатив! 

Краса врятує світ, і завдяки музичним вібраціям ми можемо стати ближчими один до одного, об'єднатися та протистояти сьогоднішнім та майбутнім опасностям.  

Проект відбувається під патронатом ЮНЕСКО, за підтримки ВООЗ та Українського культурного фонду. 
 
Подяка співорганізаторам: Міністерству охорони здоров'я України; філантропам: Українській федерації професійних медичних об'єднань та колективу Наукового центру ім. Л.І. Медведя Міністерства охорони здоров'я України, Всеукраїнської Асоціації Головних Лікарів.
партнерам: Національної академії наук України, Генеральної дирекції з обслуговування іноземних представників (ГДІП), Міжнародної організації соціальної справедливості, Національної академії медичних наук України, Поважної ради ордену Святого Пантелеймона.
Інформаційним партнерам: телеканал «Київ», Ретро FM, Ivona, Tochka.net. 
Окрема дяка Marie Claire. 

 

 

Статті на тему