UA
RU

На проводці від життя: через що проходять лікарі та батьки при передчасних пологах, і хто може допомогти?

Редагувати переклад
Що ми можемо зробити, щоб допомогти?

Передчасно народженими вважаються діти, які народилися живими терміном до 37 повних тижнів вагітності. Чим менший термін виношування дитини, тим менший його організм підготовлений до життя у зовнішньому світі. Така дитина потребує особливого догляду, що дозволяє впоратися з загрозливими для його життя факторами. Ппро статистику близько 11% дітей у світі народжуються раніше за термін, в Україні – це 20 тисяч малюків на 340 тисяч новонароджених. 

На жаль, в Україні проблемі передчасно народжених дітей приділяється недостатньо уваги, і батьки часто не знають, що на них може чекати і як діяти. 

Зокрема, проблемою є нестача обладнання у лікарнях. Коли діти з'являються на світ з органами, що не сформувалися, не можуть самостійно дихати, ковтати, мають проблеми із зором — сучасне високотехнологічне обладнання це те, що може стати запорукою порятунку більшої кількості життів.

На проводці від життя: через що проходять лікарі та батьки при передчасних пологах, і хто може допомогти?-Фото 1

Представники Кураж та monobank у Київському обласному перинатальному центрі

У травні 2019 року Кураж та monobank розпочали соціальну колаборацію для допомоги у наданні обладнання лікарням, перинатальним центрам та пологовим будинкам. У рамках колаборації, Кураж розповідає про те, як саме допомагає обладнання, надане лікарням, а також відкрити завісу того, через що проходять батьки, які зіткнулися з передчасними пологами, та їхні діти.

Читайте також: УКРАЇНСЬКІ ЗІРКИ, ЯКІ ЗАЙМАЮТЬСЯ БЛАГОДІЙНОСТЬЮ

Для цього команда поспілкувалася із завідувачкою відділення інтенсивної терапії новонароджених Київського обласного перинатального центру – Ахметовою Нелею Ісмаїлівною, а також головою Асоціації батьків передчасно народжених дітей «Ранні пташки» – Олександрою Балясною. 

І Неля Ісмаїлівна та Олександра сходяться на думці, що питанням допомоги передчасно народжених дітей необхідно приділяти більше уваги. 

На проводці від життя: через що проходять лікарі та батьки при передчасних пологах, і хто може допомогти?-Фото 2

Олександра Балясна з дочкою

Олександра: «Важливість цієї проблеми дуже недооцінюється. По-перше, багато хто не розуміє, який пласт населення формується батьками, які потім не схильні мати другу дитину, і які завжди перебувають у стані тривожності, а також дітьми, здоров'я яких завжди ставиться під сумнів. Крім того, хвилює, звісно, ​​і фінансовий бік. Адже передчасні пологи – це щоденні чеки на величезні суми, яких більшість сімей просто не мають. Після реформ все мало лягати на бюджет держави, але, за фактом, це все ще на етапі дискусії. Але дуже хотілося б, щоб подібні питання неонатології та акушер-гінекології закривалися державним пакетом гарантій».

На проводці від життя: через що проходять лікарі та батьки при передчасних пологах, і хто може допомогти?-Фото 3

Ахметова Неля Ісмаїлівна та мобільний рентгенографічний апарат

Неля Ісмаїлівна: «Більшість потреб нашого відділення ми задовольняємо завдяки допомозі благодійних фондів та громадських організацій, за що неймовірно їм вдячні. Щороку від лікарні формується запит на необхідні речі, але держава не завжди може її виконати. За 2 роки за державний рахунок у нашу лікарню було надано лише 2 апарати неінвазивної вентиляції легень».

Соціальна колаборація Кураж та monobank спрямована на збір коштів для допомоги лікарням, де виходжують дітей. За рік у рамках колаборації було зібрано 12 352 997,05 грн. та придбано 37 одиниць обладнання для 23 лікарень. 

Читайте також: КУРАЖ ТА SUKA_ZHIZN ЗА СУТТЯ ЗІБРАЛИ РЕКОРДНУ СУМУ ДЛЯ ДОПОМОГИ БЕЗХАТЬКАМ

Ця колаборація щомісяця збирала гроші на окремі проекти допомоги лікарням. Робити внески можна за допомогою кешбеку monobank, а також прямих внесків на проекти у розділі Благодійність у додатку банку, а по кожному проекту надається звіт. За рік понад півмільйона людей зробили внесок у цю добру справу, завдяки чому в середньому можна буде допомагати понад 9000 діток на рік. 

Завдяки цій ініціативі Київському обласному перинатальному центру, де працює Неля Ісмаїлівна, було передано дихальний реаніматор для новонароджених Neopuff, цифровий мобільний рентген та аналізатор газів крові та електролітів. 

Неля Ісмаїлівна: «Приблизно 14% від загальної кількості породіль, що надійшли до нас, пережили передчасні пологи. З них 10% новонароджених була потрібна термінова дихальна підтримка. 

На проводці від життя: через що проходять лікарі та батьки при передчасних пологах, і хто може допомогти?-Фото 4

Дихальний реаніматор новонароджених NeopuffTMRD-900

Дихальний реаніматор Neopuff – перша допомога для запобігання спаду легень передчасно народжених діток. Завдяки йому забезпечується стартова респіраторна підтримка, використовуючи яку можна врятувати дитину одразу після народження. Неінвазивна вентиляція, на відміну від інтубації, більш щадна, передбачає більш короткий термін виходжування та знижує ризик хронічних захворювань у майбутньому. Поки апарата не було, використовувався інший формат стартової підтримки, який дозволяв створити тиск на вдиху, тому ризики спадання легень на видиху залишалися. 

На проводці від життя: через що проходять лікарі та батьки при передчасних пологах, і хто може допомогти?-Фото 5

Аналізатор газів крові Irma

Завдяки аналізатору газів крові підбираються параметри штучної вентиляції легень. Цей апарат вважається золотим стандартом оцінки ефективності лікування малюків. Знання точних показників газів у крові дає можливість обрати ідеальну терапію для дитини та уникнути ускладнень. 

Мобільний рентген дозволяє вирішити проблему транспортування маленьких пацієнтів, які підключені до апарату ШВЛ та моніторів, і транспортування може бути небезпечним для життя». 

Читайте також: #STAYATHOME: ОСНОВНИЦЯ КУРАЖУ ОЛЕНА ГУДКОВА

Олександра: «Моєї доньці 7 років і вона дуже любить джіу-джитсу. Була борцем із дитинства і такою і залишилася. До передчасних пологів не було жодних передумов чи погроз. Сутички сталися дуже швидко, і донька народилася з вагою 1 кг 270 г. Якщо чесно, мені здавалося, що вона в стані несумісному з життям, а поряд не було жодної людини, яка хоча б натякнула, що такі діти виживають, тому коли вона закричала - я з полегшенням видихнула.

Незважаючи на це, я знаходилася в якомусь інформаційному вакуумі та інформації було нуль. Коли я народила, у мене було відчуття, що я така перша у світі. Друзі почали шукати інформацію та передавати її мені. Дуже допомогла подруга, яка, згадавши, що сама була народжена передчасно, постійно підтримувала мене розповідями у тому, що вона, здорова, розумниця, красуня. Це була неоціненна допомога для мене на той момент, тому що чомусь ділитися цим не хотілося, а інформації не було. Тому для батьків момент, коли вони відчувають, що не одні – це спасіння. Саме такі думки підштовхнули нашу організацію до того, щоб надавати послуги перинатального психолога, організовувати групи зустрічей, випускати освітню поліграфію та відео на YouTube».

На проводці від життя: через що проходять лікарі та батьки при передчасних пологах, і хто може допомогти?-Фото 6

Київський обласний перинатальний центр

Неля Ісмаїлівна: «Спілкування з батьками – це завжди важко, адже кожна мати хоче почути, що все буде добре, а стан передчасно народжених діток часто нестабільний. Але в той же час це спілкування необхідне. Адже коли людина знає, чого їй чекати, і які наслідки можуть бути – їй трохи легше це пережити. Ми використовуємо, наприклад, спеціальні щоденники від організації «Ранні пташки», де дуже докладно і просто розписано, що відбувається з малюком у разі передчасних пологів. Завдяки цьому ми з батьками можемо говорити однією мовою. Коли мама вступає до відділення, до пологів необхідно встигнути проговорити ризики, пояснити, що відбуватиметься і одержатиме письмову згоду від батьків на необхідні процедури».

Олександра: «Поки донька була в реанімації, я вчилася буквально всьому і дізнавалася вперше про багато речей. Звичайно ж, було багато сліз та переживань. Батьків огортає почуття провини, що вони таке допустили: дитина вся у проводках, їй роблять уколи, їй боляче. А ти навіть не можеш повноцінно виконувати свою роль, давати турботу та підтримку, адже батьки могли потрапляти до дітей лише на 1 годину».

На проводці від життя: через що проходять лікарі та батьки при передчасних пологах, і хто може допомогти?-Фото 7

Ахметова Неля Ісмаїлівна та мобільний рентгенографічний апарат

Неля Ісмаїлівна: «Мама з дитиною перебувають на спільному проживанні від народження, а доступ найближчим родичам надається 24 години на добу (до карантину). Ми забезпечуємо максимально комфортні умови для діток, щоб вони відчували себе як в утробі матері, і активно залучаємо до цього процесу батьків, використовуючи метод «Кенгуру». Щоб «кенгуритися», дитинку прямо з усіма проводками та трубочками, які забезпечують життєві функції, викладають на маму. Дуже важливий для виходжування контакт шкіра до шкіри, відчуття серцебиття та емоційна близькість до матері. "Кенгурят" також і на папах. Виходжування – це спільний процес лікарів та батьків». 

На проводці від життя: через що проходять лікарі та батьки при передчасних пологах, і хто може допомогти?-Фото 8

Новонароджена донька Олександри Балясної

Олександра: «Спочатку було дуже складно. Я не знала, як правильно поводитися, боялася доторкнутися до доньки. Вона була схожа на космічного персонажа - тендітна, маленька, вся в проводках та апаратах. Щоразу, коли торкалася до неї – не дихала від переляку. Складно згадувати, як боялася її перевернути, щоразу збиралася з думками для будь-якої дії. І, звичайно, із захопленням стежила за тим, як роблять це лікарі: легко, швидко, підтримуючи голову двома пальцями».

Неля Ісмаїлівна: «Позитивний настрій батьків та їхня присутність – це дуже важливо. Вони – емоційна підтримка дітей, тому все, що потрібно: якнайдовше бути з дітьми, проводити час у реанімації. Материнське серце і материнське тепло – найкраща допомога, як і грудне молоко – з усіма антитілами, а також контакт шкіри до шкіри, що передає мікрофлору. Лікарі підкажуть і навчать усьому, але головне їхнє бажання».

Читайте також: АНДЖЕЛІНА ДЖОЛІ ПЕРЕДАСТ 1 МІЛЬЙОН ДОЛАРІВ НА БОРОТЬБУ З ГОЛОДОМ СЕРЕД ДІТЕЙ, ЩО СТРАДАЮТЬ ВІД ПАНДЕМІЇ

Олександра: «Працюючи з батьками вже від імені організації “Ранні пташки”, ми завжди говоримо, що від їхньої віри, любові та турботи залежить дуже багато, адже дитина все відчуває. Дуже важливо опрацювати будь-які тривоги та побоювання, не закриватися у собі – розповідати про свій досвід, ставити питання та ділитися своєю історією з іншими батьками».

Завдяки роботі лікарів, батьків та організацій щодня вдається рятувати дитячі життя. 

Ми дуже сподіваємось, що ця історія допоможе вам чи комусь із ваших знайомих легше пережити ситуацію, з якою може зіткнутися кожен.

Допомогти

Статті на тему