UA
RU

Відповідь психолога: чому серіали викликають залежність і як із нею боротися

Редагувати переклад
Подивимося ще з однієї серії?

Цілий день мрієте про нові епізоди чергового улюбленого серіалу, а добігши нарешті до будинку, дивіться серію за серією до глибокої ночі? Пояснюємо чому перервати цей процес так важко.

Відповідь психолога: чому серіали викликають залежність і як з нею боротися?

Ми з вами не закінчили

Найочевидніший, найпоширеніший і найвідмовніший прийом, що змушує нас прилипати до екрану, — це відкритий фінал у кожній серії і навіть перед кожною рекламною паузою (для тих, хто дивиться серіали з ТБ). «На найцікавішому місці!» - гачок, на який ловляться абсолютно всі.

Основний інстинкт

За словами психолога та дослідника медіа в Ратгерському університеті Роберта Кьюбі, все, що відбувається на екрані – рухи, жести, зміна кадрів та планів, – включає так званий орієнтовний рефлекс – сукупність реакцій організму на нові подразники. Цей рефлекс закладений еволюцією і спочатку має захищати нас від нападу хижаків. І хоча раптова атака дикого звіра давно не значиться у списку актуальних загроз гомо сапієнс, рефлекс нікуди не подівся. Одним словом, ви переходите в режим пильного спостереження за тим, що відбувається, і відірватись від екрану стає фізично складно. Захоплюючі сюжетні повороти – не єдиний спосіб запустити орієнтовний рефлекс. Згідно з дослідженнями Кьюбі, щоб увімкнути цей механізм, досить швидкої зміни кадрів. Простий приклад: поперемінні великі плани героїв під час діалогу залучають глядача до того, що відбувається ефективніше, ніж довгий план з обома учасниками розмови у кадрі. Творці серіалів користуються цим.

Читайте також: ДРАЙВОВА СІМІРКА: ФІЛЬМИ ПРО ГОНКИ, Пограбування і пристрасті

Відповідь психолога: чому серіали викликають залежність і як з нею боротися?

Скасовані відчуття

Ще одна фізіологічна причина, через яку ми так щільно підсаджуємося на серіали: дивитися телевізор (або серіал онлайн) просто приємно. Буквально через тридцять секунд після натискання заповітної кнопки «Увімк.» мозок переходить у режим альфа-хвиль, тих самих, що виявляються, коли ми перебуваємо у стані розумового спокою. Одночасно права півкуля (що відповідає за емоції) починає працювати активніше лівої (яка відповідає за логіку), і відбувається викид ендорфінів, гормонів задоволення. Одним словом, настає повний релакс. 

Скажи мені, хто твій друг

Про те, що надмірне вживання алкоголю та обжерливість пов'язані з почуттям самотності та депресією, відомо давно. Дослідники Техаського університету дійшли висновку, що ті ж фактори ризику можуть призводити до надмірного (по кілька годин на день) захоплення серіалами. Швидше за все, вважають автори дослідження, перегляд серіалів дозволяє людям заглушити негативні почуття. 

Статті на тему