UA
RU

Панічна атака та розлад: як розпізнати та запобігти

Редагувати переклад
Багато людей ставлять собі діагноз "панічна атака" або "панічне розлад", але що насправді означає цей стан і як його вчасно розпізнати.
панічне розлад

Про панічні атаки та розлади у статті:

Вам було знайоме почуття страху, упереміш із прискореним серцебиттям та нестачею кисню? Це явні ознаки панічної атаки, яка береться з нізвідки і так само йде в нікуди. Але є ще таке поняття як панічне розлад. У цій статті ми розповімо, у чому різниця між атакою та розладом, а також навчимо розпізнавати та запобігати цьому нападу.

Що таке панічна атака?

Панічна атака — це короткий і інтенсивний спалах тривоги, який може бути надзвичайно страшним. Вона зазвичай триває від 5 до 20 хвилин і супроводжується інтенсивними фізичними симптомами, такими як прискорене серцебиття, рясне потовиділення, напруга та запаморочення.

Панічна атака може виникнути у відповідь на небезпечну ситуацію, хоча також може бути помилковою тривогою, що виникає під час сильного стресу. Такі напади можуть бути лякаючими, оскільки їх складніше діагностувати.

панічне розлад симптоми

Що таке панічне розлад?

Для одних – панічна атака може бути одноразовим спалахом, в інших це може призвести до постійного страху та занепокоєння. Страхи часто зосереджені на нездатності впоратися з ними поодинці, а також на місцях, де ви вважаєте, що у вас може бути ще один напад паніки або де вам ніхто не зможе допомогти.

Якщо такий напад супроводжується змінами в поведінці, такими як страх відходити далеко від будинку, виходити з дому з іншими людьми, уникати людних місць, таких як супермаркети та громадський транспорт, обходити місця, звідки не легко вибратися, тоді можна сказати, що це симптоми панічного розладу.

Читайте також: ПЕРФЕКЦІОНІЗМ: ЩО ЦЕ ТАКЕ І КОЛИ ВАРТО ЙОГО ОПИСАТИСЯ

У деяких людей з панічним розладом напади паніки можуть виявлятися один або два рази на місяць, проте це може відбуватися щодня. Панічне розлад може бути надзвичайно важким і виснажливим, впливаючи на всі сфери життя, включаючи роботу, суспільне життя та відносини. Якщо його не лікувати, це може призвести до інших проблем, таких як зловживання наркотиками та алкоголем, депресії та інших проблем психологічного характеру.

шкала тяжкості панічного розладу

Ознаки та симптоми панічного розладу

Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) допомагає нам зрозуміти проблеми, розпізнаючи взаємозв'язок між нашими почуттями, фізичними симптомами, думками та поведінкою. Фізичні симптоми панічного розладу можуть включати:

  • прискорене серцебиття;
  • задишка або утруднене дихання;
  • відчуття, ніби ви задихаєтеся;
  • почуття жару чи холодного поту;
  • запаморочення чи слабкість;
  • напруга м'язів, наприклад, у щелепі або плечах;
  • тремтіння;
  • симптоми діареї;
  • біль у грудях чи дискомфорт;
  • сухість в роті;
  • відчуття "ватних ніг";
  • відчуття нереальності чи відчуженості від вашого тіла та оточення.

Все це нормальні симптоми тривоги і самі по собі абсолютно нешкідливі, проте часто бувають настільки сильними, що можуть бути неправильно тлумачені. Часто люди думають щось на кшталт «у мене серцевий напад», «я помру», «я божеволію», це неминуче призводить до подальшого занепокоєння і посилює фізичні симптоми, породжуючи порочне коло катастрофічних думок, відчуття тривоги та фізичних симптомів, які , зрештою, досягають свого піку в повномасштабній панічній атаці.

Читайте також: СИНДРОМ САМОЗВАНЦЯ: ЩО ЦЕ І ЯК ЙОГО ВИЛІКУВАТИ

Панічний розлад можна як страх перед випробуванням фізичних симптомів тривоги чи страх перед самим страхом. Як тільки у когось з'явився страх перед нападами паніки, цілком імовірно, що він стане дуже пильним до будь-яких ознак у своєму тілі, які можуть свідчити про те, що напад паніки може повторитися знову. Хоча це робиться для того, щоб спробувати запобігти нападу паніки, підвищена пильність, насправді, робить нас більш тривожними, ніж коли ми підходимо до симптомів як завжди, без зацикленості.

панічне розлад лікування

Як запобігти панічному розладу?

Щоб допомогти впоратися з легким почуттям тривоги, вам може стати в нагоді наступне:

1. Дізнайтеся більше про те, що таке занепокоєння і як воно може вплинути на вас

Дізнавшись більше про тривогу, ви зможете розібратися у фізичних симптомах, які відчуваєте і тим самим зменшити «страх перед страхом». Це дасть можливість реальніше дивитися на своє психічне здоров'я і правильно трактувати сигнали вашого організму.

2. Застосуйте релаксаційні стратегії

Багато людей, які зазнають панічного розладу, відчуватимуть підвищений рівень тривоги протягом дня. Це може спричинити подальші напади паніки через неправильну інтерпретацію симптомів. Дихальні вправи можуть допомогти заспокоїти нервову систему, яка, у свою чергу, зменшує почуття та фізичні симптоми тривоги.

Важливо відзначити, що мета цих вправ полягає не в тому, щоб уникнути або усунути тривогу, а в тому, щоб пом'якшити і полегшити адекватне рішення при її виникненні.

Читайте також: Що таке арт-терапія і кому вона потрібна?

3. Зміщення центру своєї уваги

Страх перед черговим нападом паніки може призвести до того, що ви зосередите увагу на змінах в організмі, щоб вловити будь-які ознаки «небезпеки». Коли таке відбувається, ми більш схили гостро сприймати нормальні фізичні відчуття і неправильно тлумачити їх чимось небезпечним.

Натомість спробуйте зосередити свою увагу на тому, що відбувається перед вами, наприклад, на людях, з якими ви працюєте, або на задачі, яку ви виконуєте, інтелектуальні ігри допоможуть відволіктися від вашого внутрішнього світу та відчуттів.

4. Киньте виклик перебільшеним думкам

Якщо ми вважаємо, що фізичні симптоми тривоги є ознакою того, що відбувається щось катастрофічне, почуття занепокоєння зростатиме. І подібні думки можуть лише посилити ситуацію.

Спробуйте зосередитися на фактах та «доказах» ситуації та запитати себе, чи засновані ваші тривожні думки на фактах чи почуттях. Розкладіть все по поличках, і вам це допоможе впоратися з панічною атакою.

Сподіваємося, наша стаття допомогла вам правильно трактувати сигнали вашого тіла та підказала, як можна впоратися з панічним розладом.

Статті на тему