UA
RU

Перфекціонізм: що це таке і коли варто його побоюватися

Напевно, у вас є в компанії знайомий перфекціоніст (або ви ним і є), у якого все завжди ідеально.

перфекціонізм це

Зміст:

Перфекціонізму важко дати позитивне чи негативне забарвлення. З одного боку, все під контролем, все впорядковане за розміром/кольором/алфавітом (а іноді за всіма критеріями одразу). Але з іншого боку, постійна ідеальна атмосфера може морально тиснути як на оточуючих, а й самого себе. Давайте разом розберемося, що таке цей «перфекціонізм» і коли він перетворюється на хворобу.

Перфекціоніст – це…

В 1978 психолог Дон Хамачек провів різницю між двома типами перфекціоністів: «нормальний» і «невротичний»:

Нормальні перфекціоністи — люди, які встановлюють для себе реалістичні стандарти, отримують задоволення від копіткої праці та здатні бути менш точними у певних ситуаціях.

Невротичні перфекціоністи — люди, які вимагають від себе, як правило, недосяжного рівня продуктивності, сприймають свої зусилля як незадовільні і не можуть знизити власні стандарти.

Читайте також: ЗДІЙСНИТИ ВСЕ: 6 ПРАВИЛ, ЯКІ ДОПОМОЖУТЬ ДОСЯГНУТИ БУДЬ-ЯКИЙ МЕЦІ

Невротичні перфекціоністи по суті не просто мають високі стандарти, вони мають неймовірно високі стандарти. Це може призвести до нав'язливої ​​самокритики, страху невдачі та прокрастинації.

Коли ваш перфекціонізм заважає вам досягти поставленої мети, саме тоді він стає нефункціональним. Наприклад, якщо у вас є робота, і ви повинні зробити її до середи, але через свій гіперперфекціонізм ви прострочили всі дедлайни і здали її пізніше четверга через бажання зробити все ідеально, ось тоді це вже проблема.

що означає перфекціонізм

Коли бити тривогу?

Перфекціонізм переходить від неблагополучного до справді шкідливого у поєднанні з іншими негативними тенденціями, такими як самокритика. На даний момент сюди можна додати такий спектр проблем, як розлади харчової поведінки, тривога і депресія.

Перфекціоністи відчувають хронічний стрес, а стрес - це механізм, який може викликати чи посилювати різні форми психологічного стану. Існує думка, що це може викликати велику кількість проблем зі здоров'ям, а також послабити імунітет.

симптоми перфекціонізму

Тест визначення перфекціонізму

Щоб розуміти, чи справді ви перфекціоніст, просто прочитайте твердження нижче і дайте собі на них відповідь. Якщо більшість тверджень про вас, тоді ви - той самий перфекціоніст. Отже:

 • Ви вимагаєте від себе максимальної віддачі і не можете розслабитись, якщо не доведете справу до кінця;
 • Боїтеся братися за нові проекти та справи, боячись, що вони не вийдуть у вас ідеально;
 • Ви вважаєте, що люди повинні робити все якісно та ніяк інакше;
 • Ви витрачаєте багато часу виконання звичайних справ;
 • Бути найкращим у всьому – кредо вашого життя;
 • Ви цінуєте чужу думку більше, ніж свою;
 • Ви вважаєте, що навіть маленька помилка - непробачна, ні вам, ні оточуючим;
 • Будь-яка помилка – особиста трагедія для вас;
 • Намагаєтесь убезпечити себе від людей, які ні до чого не прагнуть;
 • Сильно залежить від похвали оточуючих;
 • Люди, яких ви цінуєте, не повинні вас підбивати;
 • Ви дуже засмучуєтеся, якщо помічаєте помилку у своїй роботі.

Як управляти своїм перфекціонізмом?

Якщо ваш перфекціонізм викликає у вас занепокоєння і, особливо, якщо він змушує вас ізолювати себе від соціуму, тоді можливо доцільно зайнятися терапією.

Коли перфекціонізм є рисою характеру, до нього потрібно ставитись належним чином, інакше він може розростатися, тому вам потрібно навчитися керувати ним. Когнітивно-поведінкова терапія корисна, тому що це дуже звичайна проблема, вирішення якої є.

Основний акцент має бути зроблено на тому, щоб показати перфекціоністу, що хоча прагнення досконалості може принести певні плоди, воно також пов'язане з потенційно серйозними наслідками та витратами.

Ключовою метою є зміна прагнення до досконалості на прагнення планки «досить добре». Самокритичні шляхи перфекціоністів також мають бути врівноважені — зазвичай вони бачать у собі доброту як виправдання і слабкість. Але такі люди повинні розуміти, що вони не самотні, і багато інших людей борються з такими ж проблемами.

Читайте також: ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО У ВАШОГО ЧОЛОВІКА ДЕПРЕСІЯ

перфекціонізм хвороба

Як позбутися перфекціонізму?

Існує п'ять простих і дієвих способів, як позбавити себе цієї особливості раз і назавжди:

 1. змиріться з тим фактом, що всім властиво помилятися навіть вам. Дайте людям шанс на помилку.
 2. ставте конкретні терміни до виконання завдань: середовище, отже середовище.
 3. складіть список справ за важливістю: пріоритети у боротьбі з перфекціонізмом відіграють важливу роль.
 4. навчіться хвалити себе за виконану роботу, а не лише займатися самокритикою. Пам'ятайте фразу: «Поки що сам себе не похвалиш — ніхто не похвалить».
 5. робіть перерви у роботі, коли відчуваєте, що у стані ступора. Також не забувайте відпочивати у відведений для цього час, намагайтеся відпустити все на самоплив.

Намагайтеся подивитися на свій перфекціонізм тверезим поглядом і попросіть дати оцінку вашій унікальній рисі характеру друзям або близьким. Можливо, ваше прагнення ідеального вже не таке ідеальне, як може здатися на перший погляд.

Статті на тему