UA
RU

«По-перше, ми руйнуємо міфі, що ЛГБТ-люди не можуть бути патріотами, по-друге, що Україна – гомофобна держава», — Юра Двіжон, співзасновник ГО UKRAINEPRIDE.

Редагувати переклад
Юра Двіжон, український режиссер, кліпмейкер, співзасновник ГО UKRAINEPRIDE про ЛГБТ людей у ​​ЗСУ та ТрО, камінг-ауті під час війни, наслідки російської пропаганди за кордоном та чому рівноправність є важливою складовою майбутнього європейської України в інтерв'ю Marie Claire Ukraine.

Юра Двіжон 11

Що стало штовхачем до того, щоб люди ЛГБТ-спільноти вирішили взяти до рук зброю?

ЛГБТ люди існували завжди. Є лише питання в їхній можливості, або неможливості бути видимими через гомофобію та дискримінацію. У ЗСУ ЛГБТ люди також були завжди, просто лише з 2018 року з'явилася можливість говорити про це відкрито. Цьому допомогла виставка Антона Щебетка “Ми були тут”, яка розкрила тему присутності ЛГБТ людей у ​​зоні АТО. Зараз ми всі разом незалежно від ідеологічних поглядів, сексуальної орієнтації, або віросповідання захищаємо нашу країну від ворога, адже ми всі є патріотами України та бачимо в ній своє майбутнє.

У ЗСУ ЛГБТ люди також були завжди, просто лише з 2018 року з'явилася можливість говорити про це відкрито.

ЛГБТ 7

Юро, ти був готовий до війни?

Мої друзі-американці, які займають високі керівні посади в Україні, днів за 10 до вторгнення виїхали та радили мені зробити аналогічно. Я – оптиміст й був впевнений, що нападу не станеться. Намагався не слухати тривожні новини, займався своїми справами, планував свої проекти. Зрозуміло, ми всі чули недолугу промову путіна з перекрученими історичними фактами та загрозами, яка у кожного викликала цілий спектр негативних емоцій. Відчувалася напруга, але все одно ніхто до кінця не вірив, що росія нападе на нас.

Єдине, за тиждень до війни я перестрахувався й купивши три каністри бензину для автівки. За яким зранку 24-го лютого вишикувалися довгі черги на заправках. Новина про вторгнення збила мене з пантелику, як і всіх. Першого дня війни я відчував розгубленість і безпорадність. Я поїхав із Києва на Західну Україну. За день до цього я на повторі слухав Джамалу «Путь додому». Це пророча пісня. Вона заспокоює мене.

Як швидко змогли зорганізуватися UKRAINEPRIDE? Виокремити напрямки, в яких допомагатиме ЗСУ та іншим?

Хоч ми до останнього і не вірили, що війна розпочнеться, але готуватися до повномасштабного вторгнення розпочали за кілька місяців. Зустрічалися зі стратегічними партнерами з інших ЛГБТ організації, яким близька наша пропатріотична риторика. Також слідкували за намаганнями розгойдати проросійську тему неонацизму в Україні. За день до війни ми підготували заяву та24 го лютого опубликували її на нашій Інстаграм-сторінці. Ми склали її разом із ЛГБТ-військовими, які були готові взяти до рук оружня та стати на захист України. У ній було висловлено нашу позицію, а також вказані реквізити для збору коштів на підтримку ЛГБТ військових та наших союзників.

Як вважаєш, чому важливо донести, що ЛГБТ-воїни беруть участь у війні?

По-перше, ми руйнуємо міфі у середині нашого суспільства. Буцім-то ЛГБТ-люди не можуть бути патріотами і взагалі труси, які сорому Україні, або міфі про те, що серед військових немає ЛГБТ. Вони на рівні зі всіма іншими військовими знаходяться на одному і тому самому фронті. Порівняно з 2014 роком зараз багато хто з них не приховує та не стыдиться своєї орієнтації. Так само залишається багато тих, хто не може бути відкритими. Завдання шкірного військового на фронті – не з'ясування, якої орієнтації твій товариш по службі та як ти до цього ставишся, а здобуття спільної победи над одним ворогом.

По-друге, ми руйнуємо міф, що Україна – гомофобна держава. Толерантність та рівність прав кожного українця – це величезний ривок до визнання України на світових теренах. Без цього неможливе вступ України до ЄС.

Мені хочеться вірити, що Рейвах Прайд, який ми провели минулого року і планували цьогоріч перед Офісом Президента таки відбудеться. І що Володимир Зеленський вийде підтримати нас. Чим у черговому покаже всьому світові, що він є сучасним європейським президентом.

По-перше, ми руйнуємо міфі у середині нашого суспільства. Буцім-то ЛГБТ-люди не можуть бути патріотами і взагалі труси, які сорому Україні, або міфі про те, що серед військових немає ЛГБТ. По-друге, ми руйнуємо міф, що Україна – гомофобна держава.

ЛГБТ 3

Чи можна говорити, що ставлення до представників ЛГБТ-спільноти в українському суспільстві змінюється?

Ще буквально 4 роки тому публічним людям було цілком допустимо говорити щось гомофобне, або своєю поведінкою виявляти нетерпимість. Зараз же ми чітко бачимо, що гомофобія більше не толерується ні в суспільстві, ні у медіа. Більше того, зараз за гомофобію можна суттєво нашкодити своїй кар'єрі. Яскравою представницею неосвіченості та жаги ставити гомофобні діагнози є відома танцівниця, переможниця шоу “Танці зі зірками”, викладачка КНУКіМ — Ілона Гвоздьова, яка назвала всіх ЛГБТ людей хворими.

Чи можна говорити, що камінг-ауті під час війни відбуваються частіше?

Захищаючи Україну, люди на війні ризикують життям кожного дня. Вони розуміють, що будь-які миті можуть загинути. Тож для багатьох справа честі – не приховувати своєї сексуальної орієнтації перед близькими та рідними, сказати про свої почуття тому, кого любиш. Оточення адекватно сприймає камінг-ауті. З усіх випадків відмовитися та відвернутися від людини, яка здійснила камінг-аут може кілька відсотків. Бо якщо тобі любити, то любити не за твою сексуальну орієнтацію та гендерну ідентичність, а за твої людські якості.

Це правда, що має так званий «список» українських ЛГБК-активістів?

У сучасних росіян культивують особливу ненависть до людей ЛГБТ-спільноти. Ця історія тягнеться ще з радянщини, де була передбачена спеціальна стаття за якою люди гомосексуальної орієнтації могли потрапити за грати. Тож сьогодні у існування «списку» я швидше повірю, ніж ні.

Гомофобія це взагалі російська цінність, а не українська, тому що в гомофобію в Україні росія також вливає дуже багато грошей. Всі ультраправі організації, які активно нападають на ЛГБТ активістів, або ЛГБТ заходи – проплачуються російськими спецслужбами.

Гомофобія це взагалі російська цінність, а не українська, тому що в гомофобію в Україні росія також вливає дуже багато грошей. Всі ультраправі організації, які активно нападають на ЛГБТ активістів, або ЛГБТ заходи – проплачуються російськими спецслужбами.

ЛГБТ

Як за кордоном ЛГБТ-спільнота реагує на дії російської пропаганди?

Як я вже говорив, росія вливає великі кошти в антиукраїнську пропаганду та лобіювання своїх інтересів за кордоном. Наприклад, якщо говорити про німецьке суспільство та Берлінську техно-сцену, з якою наша ГО UKRAINEPRIDE тісно співпрацювала з минулого року, то на початку війни вони нас активно підтримували. Але після нашого посту в якому ми процитували Степана Бандеру: “Якщо між хлібом і свободою народ оббирає хліб, він зрештою втрачає все, в тому числі і хліб. Якщо народ обирає свободу, він матиме хліб, вирощений ним самим і ніким не відібраний” ми отримали хвилю хейту, кенселінг і звинувачення, що ми підтримуємо нацизм та фашизм. Вони вірять у це, бо Росія десятиліттями вкладала великі кошти у пропаганду особи Степана Бандери, як найстрашнішого нациста після Гітлера. Наприклад, будь-хто, включаючи росіян може редагувати англомовну статтю у Вікіпедії, де Бандера описує, як нацист. Хто розуміється в історії і вивчивши Нюрнберзький процес знає, що західний Берлін зняв всі звинувачення зі Степана Бандери, навіть більше Бандера отримав політичне притулок у Мюнхені, де пізніше був убитий агентом КДБ.

Для українців – Бандера, герой який захищав нашу культурну та національну ідентичність і нічого спільного з нацизмом, фашизмом, чи шовенізмом не мав. Наоборот є багато цитат Бандери, де він висловлює прагнення України та українців бути вільною державою і мами.

Для багатьох іноземців, крім нацизму, страшним поняттям також є націоналізм. Але український націоналізм і націоналізм “панівних держав” не мають нічого спільного між собою. Український націоналізм культивувань виключно захисним інстинктом, адже росія і не лише століттями злидала українців, нашу культуру та мову. Для UKRAINEPRIDE є близькими думки Миколи Міхновського: “Уникаючи національного шовінізму пануючих націй, треба плекати здоровий націоналізм поневолених народів, бо він є джерелом творчості, і тільки в тому зберігаються зародки народної свободи та ясної будучності”.

За годину війни, чия історія тобі найбільше вразила?

Історія Zi Faámelu (Зіанджі), яка мала великий клопіт з документами на кордоні (за паспортом виконавиця залишається чоловіком) і перенесла булінг зі сторони прикордонників під спроби перетину кордону. Якщо хочете дізнатися непросту історію евакуації Zi Faámelu, можете почитати її інтерв'ю для американського "Rolling Stone".

Але я дуже радію, що їй це вдалося. Zi Faámelu – кумир мого дитинства. Її сміливість бути собою для мене завжди слугувала підтримкою.

Україна переможе, і ми, українці, вже перемогли. Які твої плани та мрії на мирну годину?

Я продовжую планувати заходи та проекти націлені на розбудову рівноправності ЛГБТ-спільноти в Україні. Тобто коли людина сама в праві обирати собі партнера будь-якої статті та гендерної ідентичності, має доступ до повного переліку прав, які доступні гетеросексуальним парам: шлюб, можливість юридично мати та усиновлювати дітей, відвідувати партнера у реанімації та вирішувати інші життєво важливі питання здоров'я я, право на спільне майно, мортальні права (процедура поховання та виконання останньої волі партнера) та інше.

Особливо я мрію тримати свого партнера за руку, коли гуляю Києвом, і не ловити на собі дивні погляди та не переживати за нашу безпеку. По суті це елементарні речі. Якщо ми прагнемо стати європейською країною, то у всіх людей права мають бути однаковими.

Ось чому UKRAINEPRIDE робить Рейвах Прайд у Києві перед офісом Президента, як гаранта принципів рівності конституційних прав та свобод громадян України.

ЛГБТ 6

ЛГБТ 5

Автор: Ірина Татаренко

Фото з архіву UKRAINEPRIDE

#ВсеБудеУкраїна!

Статті на тему