За статевою ознакою: 8 сексистських фраз, яких давно час позбутися
Ідіоми, які настільки міцно увійшли в наше життя, що ми перестали замислюватися про їхнє дискримінаційне наповнення.
Згадайте, як давно вам казали, що жінок не можна пускати за кермо автомобіля, а паркуватись вони за визначенням не вміють? Або що раз ви дама, то сидіти вам удома, а не мріяти про підвищення. Перепади настрою чи різкий випад пов'язані з менструальними циклами? А як щодо того, що ви – слабке й тендітне створення, яке обов'язково потребує захисту?
Антифеміністи скажуть, що сучасних жінок ніхто не обмежує, і боротися їм по суті більше нема за що. Робіть, що хочете, і будьте щасливі. Але правда в тому, що з сексизмом жінки стикаються щодня. Це може бути нічого не означає фраза - майже приказка або фразеологізм, а може бути і навмисна шпилька, яка морально знищує. Розбираємось, які сексистські фрази найчастіше ми чуємо, а також вчимося правилам толерантності та прийняття разом із Marie Claire.
«Дерешся як дівчинка»
Який хлопчик не чув цієї фрази у дитинстві? Від «доброзичливого» батька чи однолітка, який вважав, що він те, якраз б'ється як справжній чоловік. Однак ця ідіома передбачає, що спочатку жінка набагато слабша за чоловіка, що на практиці найчастіше виявляється помилковим. І навіть якщо вона не майстер спорту з кікбоксингу, морально так звана «слабка стать» виявляється набагато стійкішою і до змін, і до життєвих тягарів.
«Вона на це напрошувалася»
Зазвичай подібними словами виправдовують себе ґвалтівники чи чоловіки, які вважають себе справжніми альфами. Передбачається, що коротка спідниця, яскравий макіяж, а іноді навіть погляд – сигнал для «мисливців». Що ж тоді робити сильній та впевненій у собі жінці, яка хоче виглядати так, як їй подобається? Не дивитись нікому в очі, носити тільки максі і по можливості не напрошуватися на комплімент, якщо не хоче постраждати.
«Не позикай дурощами свою милу головку»
Подібними фразами апелювали чоловіки в патріархальних суспільствах, коли жінки розглядалися просто як гарні додатки до свого подружжя. Мовляв, я – чоловік, а тому розберусь із усіма проблемами. Сиди вдома, рости дітей та думай про те, яке пальто купити на зиму, а не як заплатити за комунальними рахунками.
Читай також: Адель офіційно оголосила про нові відносини
Друге значення припускає, що красива жінка апріорі не може бути розумною. Якщо природа подарувала зовнішні дані, то точно обділила розумом. Чи варто взагалі говорити, що жінка може бути реалізованою у всіх областях?
«Місце жінки – на кухні»
Здавалося б, що в 21 столітті подібним сексистським фразочкам не місце в цивілізованій компанії, але іноді, а особливо після кількох келихів вина, ідіома візьме та й прослизне. Зверніть увагу, жінці місце навіть не на професійній кухні (стереотип, що чоловіки – найкращі кухарі, все ще дуже поширені), а на домашній. Там, де її ніхто не бачить, а чоловікові не доводиться турбуватися про те, що на кохану може покласти око хтось інший.
"Скільки ти випила?"
Упевнені, кожен хлопець ставив це питання своєї пасії хоча б кілька разів. Випила стільки, скільки вважала за потрібне. Не існує певного стандарту для особин чоловічої та жіночої статі за кількістю дозволеного спиртного. І нехай навіть завтра у неї буде похмілля - дозвольте жінкам насолоджуватися алкоголем без зайвої поблажливості або агресивного несхвалення.
Хто в сім'ї носить штани?
Чоловік – голова сім'ї; чоловік – голова, а жінка – шия – різні варіації на ту саму тему. Той, хто у штанах, той і має керувати сімейним бюджетом, вирішувати питання та планувати життя. Насправді ж саме жінки займаються всіма цими питаннями навіть у тому випадку, якщо вона вважає за краще носити спідниці. Це абсолютно несучасна фраза, яка передбачає, що в сім'ї обов'язково хтось має бути біля керма. Чи чули щось про рівноцінних партнерів? І чи варто згадувати, що дівчата виглядають страшенно привабливо в штанах?
"Свій хлопець"
У деяких випадках, коли жінку називають «своїм хлопцем», мають на увазі те, що їй подобається брати участь у стереотипно-чоловічих заняттях, наприклад, займатися спортом або грати у відеоігри. Передбачається, що саме такими речами має насолоджуватися хлопець, але не всі чоловіки божеволіють зі скелелазіння або футболу. Також дівчата, які виявляються «своїми хлопцями», зазвичай звинувачуються в недостатній кількості докладених зусиль для того, щоб стати «одним з дівчаток» — як одне доглянуте, милий і пустоголовий.
"Френдзона"
Останнім часом ця фраза використовується для того, щоб присоромити жінок, які не бажають відповідати на романтичні почуття чоловіків. Висловлювання припускає, що один із друзів обов'язково відчуває любовний інтерес до іншого, але все ж чули про просту дружбу між різними гендерами? Френдзона - ще один ненав'язливий спосіб принизити жінку, яка не бажає відповідати взаємністю на приставання "друга".
"Будь чоловіком"
Фраза має виразне сексистське значення, яке передбачає, що бути справжнім чоловіком можна лише за умови агресивної подачі та нав'язливої маскулінності. Якщо ж ти боязкий і сором'язливий романтик, то тобі треба обов'язково стати мужиком. Хлопці, як і дівчата, можуть бути такими, якими самі захочуть. Головне – бути чесним стосовно себе та інших.