UA
RU

Психолог чи психіатр: чия допомога потрібна людині і де її отримати

Редагувати переклад

У Міністерстві охорони здоров’я роз’яснили, у чому різниця між психіатричною і психологічною допомогою, і розповіли, де її отримати. 

Психолог чи психіатр: різниця хто потрібен

У МОЗ наголосили, що зараз за Програмою медичних гарантій кожен українець може отримати психологічну і психіатричну допомогу безоплатно. Між цими напрямами є різниця. 

Що таке психологія 

Психологія вивчає розум, емоції та поведінку, когнітивні та соціальні фактори, які впливають на дії та реакції людини. Психологи застосовують різноманітні доказові методи і підходи. Вони допомогають людині пережити травматичні події, адаптуватися до змін, змінити відносини з близькими і покращити психічне здоров’я. 

Що таке психіатрія

Психіатрія — це галузь медицини, що займається діагностикою та лікуванням психічних розладів. Психіатри розуміють, як біологічні чинники впливають на психічне здоровʼя людини. Вони можуть лікувати психічні захворювання за допомогою медикаментів, скеровувати на подальше лікування, приймати рішення про госпіталізацію.

Коли потрібно йти до психолога

Звертатися по психологічну допомогу рекомендують, коли людина:

  • схильна до тривожних думок;
  • має проблеми у спілкуванні з людьми;
  • переживає травматичні події та зміни у житті;
  • втратила близьку людину.

Коли потрібно йти до психіатра

Звертатися до психіатра рекомендують, коли людина:

  • має емоційні порушення, включно з тими, що з’явилися після пережитого травматичного досвіду;
  • відчуває розлади настрою, наприклад, апатію;
  • потерпає від панічних атак, фобій, навʼязливих думок;
  • має тривалі розлади сну, розлади харчової поведінки;
  • помітила слухові або зорові галюцинації;
  • фіксує суїцидальні думки або думки про завдання ушкоджень собі чи іншим;
  • має залежності.

Де отримати психологічну та психіатричну допомогу

Знайти спеціаліста можна за допомогою онлайн-карти медзакладів. Ця карта-база наразі містить 1394 надавачі медичної допомоги — первинної, амбулаторної та стаціонарної. Тут в зручному режимі можна обрати найближчий заклад, в якому працює потрібний спеціаліст. Для зручності передбачено фільтри за місцем розташування, видом допомоги та посадою лікаря.

Також дізнатися про заклади, які надають послуги з охорони психічного здоровʼя у межах Програми медичних гарантій (тобто безоплатно для пацієнта) можна, зателефонувавши до контакт-центру Національної служби здоров’я України за номером 16-77.

Можна самостійно звернутися до психолога або лікаря-психіатра у закладі охорони здоровʼя. Направлення в такому випадку не потрібне. Також спочатку можна звернутися до сімейного лікаря. Цей спеціаліст надасть базову психологічну допомогу, а за потреби скерує до вузького фахівця — психолога, психотерапевта чи психіатра.

Автор: Яна Панюшкіна

Фото: Marco Bianchetti / Unsplash

Читайте також: ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА ДЛЯ ПІДЛІТКІВ: КУДИ ЗВЕРТАТИСЯ

Статті на тему