UA
RU

Робота мрії: як скласти ідеальне резюме.

Редагувати переклад

Ми спробували з'ясувати, як скласти гідне резюме.

Job applicants coming from computer monitor

 

Брехти чи не брехати?

В молодості Квентін Тарантіно мріяв стати актором, але із досвідом продавця у відеосалоні потрапити на кастинг було практично неможливо. Тому він нахабно брехав про свої ролі в «Світанку мерців» Ромеро та «Королі Лірі» Годара. Але тут були нюанси. По-перше, наприкінці 1980-х ще не було IMDb – бази даних кіно, де можна «пробити» акторський склад будь-якого фільму. А по-друге, голлівудським босам було начхати, хто саме грав одного із сотень зомбі в дешевому хорорі, і тим більше вони не стали б витрачати час на перегляд інтелектуального європейського арт-хауса.

«Ніколи-ніколи не брешіть у резюме, – каже консультант з підбору та розвитку персоналу Олена Матвійчук. – Сьогодні вся інформація легко перевіряється. І якщо вас викриють навіть у найменшій брехні, ви потрапите до чорного списку і ніколи не отримаєте роботу за допомогою даного агентства або в цій компанії».

Читайте також: Нова робота: п'ять правил новачка

ПРАВИЛ СКЛАДАННЯ ІДЕАЛЬНОГО РЕЗЮМЕ НЕМАЄ

Його завжди пишуть під конкетну вакансію, але у будь-якому разі воно має бути ясним, структурованим та коротким (не більше двох сторінок). Пересічний HR-менеджер читає резюме з діагоналі, відзначаючи ключові слова. Тому слід знати чіткі завдання для посади, на яку ви претендуєте, та показати у резюме, що ця претензія обґрунтована вашим робочим досвідом.

«Особливу увагу приділіть правопису, адже рекрутер може бути grammar nazi, – каже Олена Матвійчук. – Найбільше відштовхують помилки у назвах вузу, спеціальності, рідного міста тощо. Дякувати Богу, хоч свої прізвища все пишуть правильно. Ще обов'язково вказуйте рівень англійської, навіть якщо її зовсім не знаєте. Припустимо, ейчар має два резюме: в одному значиться «нульова» англійська, а в іншому про це ні слова. Швидше за все, він не дзвонитиме вам, щоб уточнити інформацію, а відразу запросить на співбесіду іншого кандидата».

Читайте також: Відпочивати не можна: що таке коворкінг?

З ФОТО ЧИ БЕЗ НЬОГО?

Дискримінація за зовнішністю, статтю та віком в Україні заборонена законом, тому ніхто не має права вимагати від вас фото в резюме. З іншого боку - якщо у вас відстовбурчені вуха, прищі на обличчі або "заяча губа", то на співбесіді це приховати не вдасться. Чи не краще одразу вислати свій портрет, щоб не витрачати час на зустріч із людьми, які оцінюватимуть не ваші навички та вміння, а зовнішність?

Крім того, для деяких кандидатів фото в резюме може бути виграшним, – стверджує Матвійчук. – Наприклад, якщо ви хочете працювати у будь-якій сфері – від торгівлі до спілкування з клієнтами у банку. Головне – правильно вибрати знімок. Ви не повірите, як часто ейчарі отримують фото у купальнику! Або голову людини, відрізану від групового знімку. Або фото з подорожей на кшталт: “Я і піраміда Хеопса”. Серед ейчарів ходять навіть легенди про ню-фото до резюме, хоча я особисто такого не отримувала. Запам'ятайте: фото має бути портретним, чітким, без яскравих кольорів та зайвих деталей, у дівчат – ділова зачіска. Уявіть собі образ ідеальної людини у тій галузі, в якій ви хочете працювати, та постарайтеся їй відповідати. І не надсилайте надто “важкі” фото – вони можуть не дійти через особливості поштової системи роботодавця».

Читайте також: Як стати харизматичною особистістю?

МОТИВАЦІЙНИЙ ЛИСТ

В умовах нинішньої ситуації в країні кількість претендентів значно перевищує кількість вакансій. Тому потрібно використати всі можливості, щоб привернути увагу ейчара. Мотиваційний лист — це гачок, який може принести вам бажаний «улов» у вигляді запрошення на співбесіду. Але пояснюючи, чому вибір повинні зупинити на вас, не варто використовувати пишні епітети та розпинатися у безмежній любові до чужої компанії. Надмірна емоційність, можливо, допоможе влаштуватися аніматором у Туреччині, проте для бізнес-середовища важливі сухі факти. Краще виділити з резюме пункти, релевантні бажаній посаді, та розширити їх у мотиваційному листі до двох-трьох абзаців.

«Одного разу, працюючи ейчаром в одному банку, – згадує Олена, – я отримала резюме, в якому людина красиво розповідала, як вона йшла все життя, щоб отримати роботу саме тут. Ось тільки в листі була назва не нашого банку, а конкурента. Тобто, він створив шаблон, який розсилав усім підряд, забуваючи вносити корективи. Запрошувати його на співбесіду я не стала».

ЩО ЩЕ?

Крім резюме та мотиваційного листа, бажано надіслати портфоліо. Так роботодавцю буде легше оцінити ваш рівень та можливості. А ось у рекомендаціях, якщо тільки не йдеться про волонтерську роботу чи досвід співпраці з міжнародними інституціями, особливого сенсу немає. Що стосується українських компаній, то професійний ейчар (або навіть безпосередній начальник) при необхідності сам обдзвонить трьох ваших останніх роботодавців і з'ясує всі питання, що цікавлять. Фокус у тому, що рекомендацію людина зазвичай пише собі сама, а компанія її просто підписує. Ось і виходить, як у тому анекдоті: «Дуже добрий хлопчик, візьміть його на роботу…» та підпис: «Мама».

Статті на тему