Розмова до душі: Тата Феодоріді, психотерапевт
Якого це бути психотерапевтом і допомагати іншим справлятися з проблемами, які не говорять вголос. Редакція Marie Claire поспілкувалася із психотерапевтом Татой Феодоріді і дізналася всю правду про цю професію.
Що найбільше любите у професії?
Найбільше у своїй роботі я люблю людей, з якими і для яких працюю та процес створення. Це особливе таїнство і велике багатство бачити, як красиво розкривається людина з знайомства з самим собою. За роки роботи і, зокрема, ведення блогу, сформувалася приголомшлива аудиторія, я дуже рада бути в такій розкішній компанії щодня.
Дуже поширена думка, що ніхто не може допомогти людині, крім неї самої. Тому деякі люди не вірять, що стороння людина здатна вирішити їхні проблеми. Що можна заперечити у таких випадках?
Так і є психолог — це не той, хто вирішуватиме ваші проблеми. Життя людини завжди лише її особиста відповідальність, а психолог — це інструмент. Він може прискорити ваше досягнення цілей, без страхів, тривоги, почуття провини, обов'язку: ви житимете легше, щасливіше і розкривати свій потенціал, тим самим швидше і веселіше рухатися до бажаного.
А Вам доводилося звертатися за допомогою психолога?
Кожен психолог/психотерапевт має пройти особисту терапію.
Як Ви вважаєте, що простіше відкритися незнайомій людині чи знайомій?
Думаю, це залежить від конкретної людини. Більшість закритих людей закриті і від фахівців, і від близьких, і, що найсумніше, від себе.
Що ви вважаєте своїм головним досягненням як психолога?
Насамперед, це освітня діяльність та розширення мислення людей. Я знаю, що за допомогою мого блогу та програм люди відчутно підвищують якість свого життя, наголошую, самі. Психолог, як я вже казала, це інструмент, ним можна скористатися, можна ігнорувати. Я пишаюся тим, що таких результатів люди досягають на онлайн програмах, дуже не просто зробити онлайн формат ефективним на рівні з особистою терапією. Але я роблю, виходить.
Відомо, у кожного американця є особистий психолог, а в нас — вірний друг. Якщо прийняти це твердження за істину, головна місія психолога полягає у тому, щоб вислухати. У крайньому випадку, дати пораду. Чи це так насправді?
Існують різні методи роботи, зокрема ортодоксальні психоаналітичні методи, де фахівець мовчить. Найчастіше консультація з психологом — це жвава осмислена розмова. Може здаватися, що це лише розмова, але це не так. Завдання відносин із психологом у розвитку навички усвідомленості, осмислення та побудова здорових відносин. Досить мало людей вміють вести осмислену бесіду, формулювати свої почуття та емоції, бачити причинно-наслідкові зв'язки, аналізувати те, що відбувається, всьому цьому так само навчаються у процесі, здавалося б, простих розмов із психологом. Це я ще не торкаюся запитів людей: дитячі травми, тема самооцінки, згвалтування, співзалежні та аб'юзивні відносини, розлад харчової поведінки, тривожні розлади, панічні атаки, з цим ми працюємо через багатоступінчасті стратегії.
Є теми, з якими найцікавіше працювати?
Я прихильник комплексного підходу, психотерапія охоплює всі сфери життя. Я працюю тільки з дорослими, які відповідально прийняли рішення працювати і готові до реальних дій. В основному, це теми травматичного дитячого досвіду та їх численні наслідки: почуття провини та обов'язку, сорому, відсутність контакту з собою та своїм тілом, нерозуміння свого місця у цьому житті, нездатність розпізнати свої справжні бажання та інше. Також у мене є серія програм «Мистецтво психотерапії», які спрямовані не на вирішення будь-яких проблем, а на розвиток навички «сканування» людей, на них навчаю глибокого розуміння людської психіки та особливостей мислення. Ці навички використовують у своїй роботі фахівці абсолютно різних професій: від політиків, спортсменів та управлінців до психологів, лікарів та письменників. Психологія та психотерапія існує далеко не лише для того, щоб вирішувати проблеми. Більш того, основне завдання я бачу якраз у зростанні та розвитку особистості, який починає активно відбуватися після позбавлення від різноманітних перешкод.
За статистикою до психологів найчастіше звертаються представниці прекрасної половини людства. У чоловіків менше запитань до себе?
Так, справді, за загальною статистикою жінки частіше звертаються до психолога, однак у моїй практиці більше за чоловіків.
Розкажіть про свої плани на майбутнє?
Прямо зараз я перебуваю в процесі зйомок нового проекту, що стартує у 2022 році.
Модель: Tata Feodoridy
Фотограф та продюсер: Mila Zvereva
Стиліст: Hannah Keri Viselli
Макіяж/зачіска: Olena Toncheva
Помічник фотографа: Casey