Закрити
UA
Почему стоит посмотреть «Чернобыль» от HBO
Мода

Чому варто подивитися «Чорнобиль» від HBO

Поділись:

34 роки тому у Чорнобилі вибухнув ядерний реактор. Про ці події HBO зняли серіал, який занурив світ у трагічні події, що сталися в Україні 1986 року.   

серіал чорнобиль 2019

Документалістика з голлівудським розмахом саме так хочеться описати серіал «Чорнобиль» від HBO.

Книги, фільми та серіали, що базуються на реальних подіях, завжди викликають бурю емоцій. Як би не хотілося вірити, що прочитане чи побачене відбувалося насправді факт залишається фактом. Життя вигадує сценарії набагато цікавіше, а часом і страшніше, ніж найкращі режисери та сценаристи планети. 

6 травня на американському телеканалі HBO вийшов міні-серіал “Чорнобиль”. Він розповідає про реальну трагедію, що сталася 1986 року на Чорнобильській АЕС. Яким вийшов серіал від американців про далекі від них події, але дуже близькі і від цього трагічніші для нас: реалістичним чи надуманим художнім проектом?

Читайте також: 5 нових серіалів, які ви могли пропустити

 

Актори та зйомки

Зйомки серіалу про події 1986 року проводити в Прип’яті та на реальній Чорнобильській АЕС через зрозумілі причини було неможливо. Щоб детально передати атмосферу радянської епохи, творці серіалу вибрали для зйомок Литву. Це пояснюється тим, що в країні є аналог Чорнобильської АЕС – Ігналінська АЕС, яку закрили ще 1999 року. Деякі кадри серіалу знімали і в Києві через архітектуру, що збереглася. На екрані, якщо придивитися, можна побачити знайомі будинки — інститути та урядові установи. 

Режисером картини став Йохан Ренк, творець кількох епізодів у таких серіалах як «На всі тяжкі» та «Ходячі мерці». Сценарій написав Крейг Мазін, відомий роботою над фільмами «Хлопчисько», «Дуже страшне кіно» та «Без почуттів». Головні ролі виконали Джаред Харріс («Божевільні»), призерка Берлінського кінофестивалю Стеллан Скарсгард, номінантка на «Оскар» Емілі Вотсон та інші.

posts-to-db-Фото 2

В основі серіалу лягла книга «Чорнобильська молитва». Для її створення білоруська письменниця та лауреат Нобелівської премії з літератури Світлана Алексійович взяла інтерв’ю у свідків трагедії та законспектувала розповіді сотень людей. Одна з центральних історій серіалу — доля Василя Ігнатенка, який один із перших зі своєю бригадою гасив пожежу на атомній станції та його дружини Людмили. Крейг Мазін, крім того, що сам орієнтувався на книгу Олексійовича при написанні сценарію, змусив прочитати її всіх акторів серіалу. 

Читайте також: Чому варто переглянути серіал «Академія Амбрелла»

 

Яким вийшов серіал про Чорнобиль від американців?

Джаред Харріс фото

Джаред Харріс

На початку першої серії ми бачимо на екрані трагедію однієї людини Валерія Легасова, якого грає Джаред Харріс. Академік та перший заступник директора Інституту атомної енергії імені І. В. Курчатова розслідував причини вибуху та займався ліквідацією наслідків аварії. Саме він запропонував засипати реактор сумішшю, завдяки чому зменшив негативні наслідки техногенної катастрофи. Через два роки після вибуху на ЧАЕС, напередодні того, як Легасов мав оприлюднити причини катастрофи, його було знайдено повішеним у своїй квартирі. Перед цим він записав на диктофон результати розслідування.

Наприкінці серії творці серіалу розповідають, чому вирішили використати саме такий прийом, показати смерть одного з головних героїв у перші хвилини:

Історія Чорнобиля шокує. Ми думали, що не варто розповідати про ті моменти та шокуючі дії фінальної серії. Ми хотіли, щоб усі знали наперед: ось що буде, ця людина помре, а цей атомний реактор вибухне. Але це не найцікавіше, чому він і що далі. 

posts-to-db-Фото 4

Далі події наслідують чітку хронологію, ми буквально щохвилини спостерігаємо за всім, що відбувалося до, під час та після вибуху на Чорнобильській станції. Паралельно із катастрофою глядач дивиться на інший бік події, а саме на розмови у кабінетах високопосадовців. “Глобальна ядерна катастрофа в Радянському Союзі неможлива”, – твердять нам в один голос.

Читайте також: 6 цікавих серіалів від YouTube Originals

Жахливий момент у першій серії, коли жителі міста вийшли дивитися на палаючий реактор Чорнобильської АЕС, при цьому захоплюючись красою того, що відбувається, показує весь трагізм ситуації. 

posts-to-db-Фото 5

Хоч Йохан Ренк та Крейг Мазін зняли художній серіал, у деяких моментах складно про це думати, настільки точно вони показали епоху Радянського Союзу, інтер’єри, одяг, а найголовніше – події, що відбуваються на екрані. 

Можливо, люди, яких Чорнобильська катастрофа не торкнулася прямо, сприйматимуть серіал як драму з елементами екшену і хвацько закрученим сюжетом, а причетні до подій як драму життєву, а від цього ще більш трагічну. Про аварію на ЧАЕС зняли не один документальний та художній фільм, але серіал від HBO, здається, перевершує їх усі.