UA
RU

Що робити і куди бігти: 14 практичних порад як позбутися розгубленості

Редагувати переклад

Розгубленість оселилася в нас ще 24 лютого і продовжує жити в українських серцях.

На тлі стресу, гніву і страху з'явилася ще й розгубленість. Що з цим робити та як її опанувати, читайте нижче.

Що робити і куди бігти: 14 практичних порад як позбутися розгубленості-Фото 1

До всього спектру негативних емоцій, які принесла нам війна, додалася ще одна розгубленість. Той момент, коли ви просто не знаєте, що робити зі своєю життям, як продовжувати існувати у військових умовах, яке майбутнє нас чекає і ще безліч подібних питань, що породжують цей імпульс.

Стан розгубленості виникає як одна із реакцій на ситуації, коли реальність не відповідає очікуванням. Неочікувана війна. Ожидали швидкої перемоги, а ситуація затягується. Необхідність адаптації на новому місці, у новій країні, незнання мови, правил. Усвідомлення того, що не можемо вплинути на перебіг подій, потрібно чекати на невизначену годину. 

Читайте також: Екстрена допомога: як підтримати людину, яка у депресивному стані

Що робити і куди бігти: 14 практичних порад як позбутися розгубленості-Фото 2

Кандидатка психологічних наук, психотерапевтка Наталія Портницька поділилася 14 порадами, які допоможуть привести свій стан в дію і перестати задавати собі питання “Що робити далі?”

  1. Починати з рутини — щоденні обов'язки повертають відчуття контролю, дозволяють переключитися.
  2. Мінімізувати дію відволікаючих факторів протягом робочого дня. Поставити телефон у режим тиші, відключити мобільний інтернет, прибрати зі столу сторонні предмети. 
  3. Повертатися до роботи поступово, починаючи з кількох годин на день. Добре, якщо вдасться заздалегідь, наприклад, звечора, спланувати й записати завдання. 
  4. Встановити чіткі годині межі робочого дня. Якщо працюєте дистанційно, добре визначитися, про який має починатися та до якого тривати робочий день, про який мають бути перерви, скільки вони мають тривати. 
  5. Робити триваліші та частіші перерви. Під час війни основні сили організм витрачає на боротьбу зі стресом, тому працювати на повну силу, як раніше не вийде.
  6. Впродовж робочого дня викреслювати виконані завдання — так мозок буде отримувати «допамінове підкріплення» і відчуття досягнутого результату. 
  7. Повернутися до нормальної життя — це дозволяти собі поповнювати свій ресурс. Відпочивати — під час перерв на роботі та після, в годину, коли немає сигналу тривоги, вийти на свіжий повітря, або просто розслабитися і посидіти із заплющеними очима, послухати музыку.
  8. Доглядати за собою, слідкувати за своєю зовнішністю. Можливо, яскравість і епатаж зараз не на годині, але акуратний вигляд підтримує впевненість. 
  9. Спілкуватися з друзями телефоном і через соцмережі, усміхатися. Крім того, дзеркальні нейрони працюють — ваша усмішка може підтримати інших. 
  10. Займатися хобі: малювати, вирощувати квіти на підвіконні, читати книжки, медитувати. Це дозволяє відволіктись, повернутись до мирної життя хоч на деяку годину, а також бути корисним собі, своїм близьким. 
  11. Мати невеликі задоволення. Наприклад, купувати смаколики у найближчій кав'ярні. 
  12. Турбуватися і проводити годину з батьківщиною: подивитись фільм, зробити з дитиною уроки, пограти у настільні ігри. 
  13. Дати собі відповідь на запитання: що я отримаю, якщо повернуся до нормальної життя?. 
  14. Пам'ятати, що вижити в найскладніших умовах допомагає усвідомлення сенсу: заради чого я роблю це. 

Пусть ці прості поради допоможуть швидше повернутись до нормальної життя і спланувати своє мирне майбутнє.

Інформація взята з Телеграм-каналу https://t.me/psy_support

Статті на тему