UA
RU

Що таке самоушкодження і як допомогти людям?

Редагувати переклад
Self-pushing (більш переможний англіцизм - селфхарм) -  це свідоме нанесення собі болю та шкоди, навмисне пошкодження свого тіла. Люди, які пережили насильство, зґвалтування, які не знають, як справитися з тяжкими емоціями, можуть заподіювати собі шкоду. Робити свій внутрішній біль видимим.

заподіяння шкоди собі

У міжнародній класифікації хвороб до селфхарму відносять не лише порізи, опіки, биття собі, відмову від їжі та води, висмикування волосся та роздирання шкіри, але й навмисне завдані пошкодження у ДТП чи під час стрибків, надмірне вживання алкоголю, вживання наркотиків та медичних препаратів; також до цього списку входять небезпечні сексуальні контакти.

Чому люди завдають собі шкоди?

Контроль над емоціями

Використовують фізичний біль як спосіб придушення чи відволікання від своїх емоцій.

Іноді людина відчуває, що може заплакати “недоречно” — на роботі чи на очах у інших. Таким чином вона знімає внутрішню напругу, аби бувши між людьми, не виявляти своїх емоцій.

Вираження емоцій

Коли наші емоції стають занадто сильними та дуже болючими, може здатися, що внутрішня “каструля з супом” ось-ось закипить.

Заподіяння собі шкоди може бути способом полегшити цей біль, коли ви знімаєте кришку з каструлі з киплячим супом, ви не тільки не даєте йому перелитися, але й робите його видимим. Робіть біль видимим.

Відчуття емоцій

Людина може бути в повному емоційному заціпенінні, біль – це швидкий спосіб довести собі, що ми все ще можемо відчувати та все ще живі.

Покарання

З якихось причин вони можуть звинуватити когось іншого, вони можуть сказати людині, щоб вона повірила, що вона заслуговує на повагу.

Контроль

Крім контролю за емоціями, самопошкодження може дати людині відчуття контролю за своєю життям ширше.

Після переживання зґвалтування чи іншого насильства потерпілі, як правило, випадають з-під контролю. Завдаючи собі шкоди, вони можуть відчути повернення контролю у свою життя, наприклад, вибираючи, як і коли нанести собі шкоди.

Якою б не була причина самоушкодження — це механізм подолання тяжких почуттів чи наслідків травми. 

Ми хочемо нагадати, що ми тут поруч, і готові вислухати вас, якщо ви страждаєте. Наші психологи чи психотерапевти зв'яжуться з вами, лише коротко опишіть ситуацію - tellme.com.ua. Це безкоштовно та анонімно.

Якщо ви дізналися, що хтось причинює собі умисно шкоди, що робити?

  • Будьте спокійні, але поставтеся до цього серйозно. Це міф, що люди шкодять заради «уваги». Насправді багато людей, які шкодять, намагаються це сховати.
  • Зрозумійте, що це метод подолання травми – і це не означає автоматично, що людина схильна до суїциду. Насправді для багатьох людей все наоборот. Вони хочуть жити, і це їхній спосіб упоратися з дуже тяжкими емоціями.
  • Не змушуйте негайно зупинитися, не допомагаючи людині при цьому знайти інший спосіб упоратися з тяжкими емоціями. Ці емоції просто чарівним чином не зникнуть, бо людина перестала займатися самопошкодженням. 

Спробуйте переконати людину звернутися за психологічною допомогою.

  • Залишилися в твоїх очах, скажи мені, що ти любиш  її/його або піклуєтеся про неї/його і готові підтримати.
  • Допоможіть знайти безпечніші варіанти управління своїми емоціями (мистецтва чи арт-терапія, написання щоденника чи креативний лист), порадьте спеціаліста, до якого можна звернутися за консультацією.

Фото Susan Wilkinson on Unsplash

Статті на тему