UA
RU

Small Talk: колекціонерка Марина Лук'янова про виставку новорічних іграшок «Скарби різдвяної скрині»

Музейно-виставковий центр Музею історії міста Києва, Державний музей іграшки та київська колекціонерка ялинкових прикрас Марина Лук'янова презентують святкову виставку «Скарби різдвяної скрині». Про те з чого почалася її колекція та який з експонатів є найціннішим вона розповіла в інтерв'ю Marie Claire.

Small Talk: колекціонерка Марина Лук'янова про виставку новорічних іграшок «Скарби різдвяної скрині»-Фото 1

Чому варто відвідати цю виставку?

Ознайомитися з першою виставкою в Україні, яка продемонструє всі види ялинкових прикрас з різних країн світу, а також розкаже про традиції європейського та українського Різдва.

Побачити прикраси, які виготовлялися під час Першої та Другої світових війн. Дізнатися про українського різдвяного павука. Почути про те, як кияни святкували Різдво під час заборон. Побачити ялинку з гусячого пір’ячка. Зрозуміти, як за ялинковою прикрасою впізнати епоху. Як святкували Різдво під час радянської заборони 1924-1938 рр. Побачити першу скляну ялинкову кулю (1848 р), побачити всі види ялинкових прикрас кінця 19 сторіччя — 70х років 20 сторіччя.

Ця величезна робота — результат колаборації трьох партнерів — двох музеїв та мене як приватної особи. Виставка не була б такою насиченою і повною без унікальних експонатів Державного музею іграшки та діаспорських новорічних листівок Музею історії Києва, за що їм висловлюю глибоку подяку.

Як виникло це захоплення?

Я завжди захоплювалася прикрасами з бабусиної ялинки. Їх дуже ретельно зберігали й іграшки з тонкого скла дожили до сьогодення. Коли подорослішала і стала жити окремо, подумала, що було б добре створити домашню колекцію із старовинних іграшок. Так і почалося моє захоплення.

З якої іграшки все почалося?

В мене все почалося не з однієї, а зразу із п’ятнадцяти іграшок. На OLX жінка продавала декілька прикрас із тонкого скла 50х років. Я захотіла купити їх всі, бо не могла зупинитися на одній. Потім ця жінка знайшла на горищі ще декілька і я отримала замість однієї 15!

Який з експонатів самий коштовний, а який самий пам’ятний для вас?  

Найкоштовнішим буде, напевне, собачка із серії Чиполіно, її ціна наразі сягає на аукціонах кількох тисяч евро. Найдорожчі для мене — прикраси мого дитинства, які я не демонструю на виставках. Найцінніші з історичної точки зору для українців — такі як Різдвяний дід 19 ст та ватяні іграшки саме українських артілей, які я наразі досліджую.

Де ви їх зберігаєте? 

Мені на замовлення виготовили вітрини, де я тримаю ватяні іграшки. Інші лежать в коробках на верхніх полицях гардеробної кімнати.  

Small Talk: колекціонерка Марина Лук'янова про виставку новорічних іграшок «Скарби різдвяної скрині»-Фото 2

Small Talk: колекціонерка Марина Лук'янова про виставку новорічних іграшок «Скарби різдвяної скрині»-Фото 3

Small Talk: колекціонерка Марина Лук'янова про виставку новорічних іграшок «Скарби різдвяної скрині»-Фото 4

Чи досліджуєте ви моду на іграшки? 

Мода на іграшки дуже пересікаються з модою в інших життєвих сферах. Новорічні ляльки одягнені в одяг своєї епохи та виготовляються із матеріалів, притаманних своєму часу. Наприклад металеві іграшки виготовлялися під час другої світової війни у Європі, а в Америці в цей час навіть кріплення робили із паперу, бо весь метал йшов на виробництво зброї. Ці експонати також можна побачити на виставці.  

Чим прикрашаєте вдома ялинку? 

В моєму домі немає ялинки, адже по-перше, моїй доньці всього два роки і це небезпечно для антикварних прикрас. По-друге, цінні екземпляри та раритети не можна вішати на ялинку, щоб зберегти їх для наступних поколінь.  

Яка ваша улюблена новорічна традиція?

Робити виставки та розповідати людям про традиції Різдва. Для мене новорічні свята та місяць після них — робота, яку я дуже люблю і ціную. Також це допомагає легше переживати відстутність сонця, холоди та зимову апатію.

Small Talk: колекціонерка Марина Лук'янова про виставку новорічних іграшок «Скарби різдвяної скрині»-Фото 5

Small Talk: колекціонерка Марина Лук'янова про виставку новорічних іграшок «Скарби різдвяної скрині»-Фото 6

Small Talk: колекціонерка Марина Лук'янова про виставку новорічних іграшок «Скарби різдвяної скрині»-Фото 7

Small Talk: колекціонерка Марина Лук'янова про виставку новорічних іграшок «Скарби різдвяної скрині»-Фото 8

Виставка «Скарби різдвяної скрині» триватиме з 15 грудня 2022 року до 29 січня 2023 року.

Читайте також: КОХАНЦІ, СЕКРЕТНІ АГЕНТИ, КУХАРІ ТА ЗОМБІ: У КИЄВІ ВПЕРШЕ ВІДБУДЕТЬСЯ КІНОФЕСТИВАЛЬ «ВІКЕНД У ПАРИЖІ» 

Статті на тему