UA
RU

Німецький поет, масон, ученик Іммануїла Канта: ким був родич Ольги Кобилянської

Редагувати переклад

Народилася Ольга Кобилянська 27 листопада 1863 року у містечку Ґура-Гумора на півночі Румунії. Батько письменниці Юліан Якович Кобилянський належав до шляхетного роду герба Сас, який був схожим з с. Кобло Самбірського повіту. Мати, Марія Йосипівна Вернер, була схожа зі спольщеної німецької батьківщини та була родичкою німецького поета-романтика Захарія Вернера. Саме про нього і піде мова в цій статті.

 

Німецький співає, масон, ученик Іммануїла Канта: ким був родич Ольги Кобилянської-Фото 1

Ольга Кобилянська

Майбутній німецький поет та драматург Фрідріх-Людвіг-Захарія Вернер народжується 18 листопада 1768 року у столиці Східної Пруссії Кенігсберзі, де його батько був професором красномовства та історії, а також обіймав посаду театрального цензора. Мати Захарія була племінницею лікаря та поета Йоана Валентина Пітша, який навчав Йоганна Крістофа Готтшеда, видатного прусського філософа, поета та критика. У 1782 році батько хлопчика помирає від тяжкої хвороби, залишаючи свого сина на вихованні дружини, яка фанатично вірила у Бога та всіляко привчала сина до побожності. У дитинстві Захарія проводив багато годин у будинку дядька, який жив напроти католицької церкви, також хлопчик старанно ходив до театру, тож дві сили, які остаточно визначили всю його життя, були з ним від самого початку. З 1784 року Вернер вивчав право та камералістику у Кенігсберзькому університеті, де відвідував лекції Іммануїла Канта, вже тоді сучасники шістнадцятирічного Захарія побачили у ньому чуттєву та романтичну натуру. До речі, у цьому університеті навчалося чимало українців: останній Гетьман Війська Запорозького граф Кирило Розумовський, брати Андрій та Іван Гудовичі та граф Михайло Милорадович, який теж був учнем Канта, але про них іншим разом.

Німецький співає, масон, ученик Іммануїла Канта: ким був родич Ольги Кобилянської-Фото 2

Фрідріх-Людвіг-Захарія Вернер

Через 25 років, після вступу до університету, Захарія було призначено секретарем у Південній Пруссії, звідки пізніше було переведено до різних місць нових польських провінцій. Далі цікавіше, Вернер опиняється у Варшаві, де працював зі своїм земляком Ернстом Теодором Амадеєм Гофманом, який був впливовим німецьким композитором та письменником. У Варшаві він також познайомився зі своїм майбутнім біографом Юліусом Едуардом Гітцигом і вступив до масонської ложі, містика якої його приваблювала більше, ніж її просвітницькі тенденції. Саме тоді була написана його перша драма «Die Söhne des Thals» (1803-04), яка розповідала про розпуск Ордену тамплієрів. Разом з тим, Захарія намагався влаштувати свою особисту життя, зокрема у Варшаві письменник уклав 3 шлюби, двоє з яких швидко розпалися, до речі, перший шлюб був із повією.

Німецький співає, масон, ученик Іммануїла Канта: ким був родич Ольги Кобилянської-Фото 3

Кенігсберзький університет, 1850

 

Після повернення до Кенігсберга зі своєю третьою дружиною, щоб доглядати за своєю матір'ю, яка страждала на психічне захворювання. Утім, 24 лютого 1804 року мати Захарія помирає, залишивши синові 12 000 талерів. Незабаром міністр фон Шреттер запрошує Вернера до Берліна, де знайшов йому роботу, аби той міг повністю посвятити собі свою поетичну творчість. Після того, як він також розірвав свій третій шлюб, Вернер подорожував Рейном літом 1807 року, а потім поїхав до Веймара, де він провів зиму, спілкуючись із Ґете, який влаштував прем'єру своєї трагедії «Wanda» 30 січня 1808 року. Наступного літа він поїхав до Швейцарії, де зустрів Анну Луїзу Жермен де Сталь і деяку годину залишався її гостем у Коппе. Після він поїхав до Риму, де пробув до липня 1813 року, а 19 квітня 1811 року прийняв католицизм.

Незабаром в Ашаффенбурзі у 1814 році Вернер оселився на постійне місце проживання у Відні. Під час Віденського конгресу та пізніше він часто проповідував, не бувши ніде найнятим, і його химерна постать привернула велику аудиторію. Велике вплив на нього мав (пізніше канонізований) редемпторист Клеменс Марія Гофбауер.

Німецький співає, масон, ученик Іммануїла Канта: ким був родич Ольги Кобилянської-Фото 4

Внутрішній вигляд масонської ложі у Відні, бл. 1785 р.

У 1816 році Захарія приїжджає до України, де рік живе біля маєтку графа Холоневського. В Україні Захарія часу не гає та вбачає свою місію у служінні Богу. У тому ж році Захарія стає почесним каноніком кафедрального капітулу у Кам'янці-Подільському, але пробуде там недовго. У 1819 році співає повертається до Відня.

Хворий з 1821 року, Захарія охоче продовжував свої громадські лекції, проте наприкінці життя відмовився від ідеї приєднатися до ордену редемптористів, який мав суттєве вплив на його життя та творчість. Захарія Вернер помер 17 січня 1823 року від хвороби легенів. Похоронили поета на «Цвинтарі романтиків» у Марії-Енцерсдорфі. Через 25 років, після смерті Захарія, його маєток у Марії-ам-Гештаді буде втрачено під час буржуазно-демократичної революції.

Німецький співає, масон, ученик Іммануїла Канта: ким був родич Ольги Кобилянської-Фото 5

Кам'янець-Подільський на гравюрі Франческо Вілламена, 17 ст.

Фрідріх-Людвіг-Захарія Вернер був єдиним драматургом романтичної школи, який досяг успіху на сцені. Ніхто так не розвинувши містичні елементи та ідею долі, як він. Він дедалі більше переростав у похмуру фантазію та драму і, зрештою, знайшов свою єдину опору у «незламній силі та славі» католицької церкви. Ось таким був родич Ольги Кобилянської.

 

Джерела:

Hauptvertretern. Frankfurt a. M. 1883. - Jakob Minor, Трагедія долі в її головних представниках (Kürschner's Deutsche National-Litt. Bd. 151). - V. Wurzbach, Biograph. Lexikon d. Kaiserth. Oest. LV, 72-90. 1887. - Felix Poppenberg, Zacharias Werner. Містика та романтика у синах Фалеса. Berlin 1893. - Felix Poppenberg, Еротичний містик (Magazin f. Litteratur LXII, Nr. 28, 1893). - Goedeke, Grundr. z. Gesch. d. deutschen Dichtg. 2. Aufl. Bd. VI, 90-95. 1895.

 

Автори: команда проекту Тверда Криця

Зображення надані проектом Тверда Криця

Статті на тему