UA
RU

Спецпроект Marie Claire та «Нове українське кіно» до 30-річчя Незалежності України: Ірина Цілик

Редагувати переклад
19 серпня, напередодні Дня Незалежності, у кінотеатрах України стартує фестиваль "Нове українське кіно", який об'єднав у собі найзнаковіші стрічки Незалежної України. Marie Claire поспілкувалися з кількома режисерами, фільми яких представлені в програмі, про ті, які важливі події відбулися у кіносфері та культурі за останні 30 років. Наша перша героїня – режисерка Ірина Цілік, її фільм "Земля голуба, як апельсин" буде показано на фестивалі.

Яка подія у царині українського кіно за 30 років Незалежності, на вашу думку, є головною? Чому? 

Трудно виділити якусь одну знакову подію в українському кіно за роки Незалежності. Краще говорити про процес. Мене надихає здатність українців до виживання та адаптації у темні години, і кінематографу це також стосується. Коли я була студенткою кінофакультету наприкінці 90-х, українська кіноіндустрія перебувала в стані летаргійного сну: майже нічого не знімалося, наші викладачі самі вже давно були без практики і могли розповідати лише про минулі подвиги українського кіно, кіноосвіта не мала нічого спільного з сучасними процесами у всьому світі — одне слово, це був період стагнації. У вільне плавання студенти виходили розгубленими та завантажували у рекламі, телепроектах, серіалах, а кіно не знімали, ні. Але минулу годину, трохи пізніше почала розбудовуватися система державних пітчингів і подальшого фінансування, і це кардинально змінило кінопроцес в Україні. Так, ще є багато проблем, неузгодженостей, підводних течій та непевності у завтрашньому дні. Але корабль пливе вперед, і щороку ми все впевненіше говоримо про себе у світі. Українські кінострічки тепер постійно беруть участь у фестивалях класу «А», вже нікого не дивують нагороди та інші успіхи українських кінорежисерів/-рок, деякі фільми дедалі впевненіше приводять глядачів у кінотеатри і так далі. Я дуже пишаюся успіхами колег, радію, що так багато жінок-режисерок дедалі впевненіше відчуваються на професійному полі, — багато різних позитивних зрушень відбулися просто на наших очах за останні роки. 

Який фільм потрібно подивитись, аби зрозуміти сучасну Україну та українців?

Для того, щоб скласти пазл уявлень про сучасну Україну, недостатньо подивитись якусь одну стрічку. Варто дивитися різне українське кіно, ігрове та обов'язково документальне. Кожний з цих фільмів має власну авторську оптику, і з цього багатоголосся суб'єктивних поглядів твориться зрештою щось схоже на загальну картину. І все ж я можу виділити одну стрічку, яка найбільше мене вразила в останні роки, — це «Погані дороги» Наталі Ворожбіт. Надзвичайно талантлива робота, що змальовує нам світ різних людей, аж ніяк не чорно-білих. Вони викликають дуже полярні емоції своїми поступками і судженнями, і ставлення до них часом дуже міняється протягом дії кожної новелії фільму. Наталя майстерно занурює нас у чорний вир повсякденного життя цих людей, ми відчуваємо разом з ними страх, ненависть, мерзотність, але тепло і любов також, ми хитаємось серед різних відчуттів і здогадуємося, що це досить правдиві портрети не тільки тих людей, що живуть нині. на лінії розмежування, а по всій Україні. При цьому авторка любитиме своїх героїв або, точніше буде сказати, приймає їх такими, які вони є. Одна з найсильніших українських кінострічок, знятих за роки Незалежності, рекомендую її до перегляду. 

Ірина Цілік

Хто ваш улюблений автор з сучасних українських авторів?

Як кінорежисерка я цікавлюся різними видами сучасного мистецтва, адже кіно — це синтетичне мистецтво, що об'єднує у собі літературу, театр, музыку, танець, візуальні мистецтва і так далі. Якщо я почну перераховувати всіх цікавих для мене статей у різних сферах, я ризикую перевищити обсяг мого інтерв'ю, або випадково забути котресь із знакових для мене імен і потім кусати собі лікті. Давайте так: нам є ким і чим пишатися без жодних «але», і таких людей багато. Я роздивляюся всі ці 30 років навколо і усвідомлюю, скільки дивовижних творчих українців виросли на цьому нашому грунті хиткої непевності і виснажливих пошуків своєї ідентичності. Часом нам хочеться постраждати, так, все тлін, у людей творчих професій багато проблем, і ніхто не попереджавши, що буде так непросто іноді. І все ж фенікси розправляють крила і гребуть далі, а я ними захоплююсь. Хочу побажати всім тим, у кого вірю, не вигоряти заздалегідь. Саме ви формуєте смисли сьогодення, пам'ятайте про це.

Фото надані прес-службою Arthouse Traffic 

Читайте також: ЧОЛОВІК КАЖЕ: ЛУІ ФРАНК, ФРОНТМЕН 8LIS5

Статті на тему