UA
RU

Співзалежні відносини: чому виникають та як з ними обходитись?

Редагувати переклад

Ця проблема є дуже актуальною для багатьох пар. Також вона може існувати й у відносинах між родичами. Важливо знати, чому так відбувається та що з цим можна зробити. Про природу співзалежних відносин розповість Ігор Погодін — гештальт-терапевт із 27-річним практичним досвідом роботи та засновник Академії практичної психології. 

Співзалежні відносини: чому виникають та як з ними обходитись?-Фото 1

Відносини за певним сценарієм

 

Отже, ми живемо у світі та культурі співзалежності. Можна сказати, що для більшості людей є абсолютною нормою будувати відносини на цьому. Чому так? Наприклад, у наших батьків завжди була головна мета — потурбуватися про дітей та їхнє майбутнє. Ви досить часто могли чути від них, що треба жити заради сина чи доньки. Зробити так, щоб діти мали кращу долю, гарну роботу та стабільну прибуток. 

 

Так, наразі, в сучасному світі, такі думки та сценарії зустрічаються дедалі рідше. Але ми все також залишаємось спадкоємцями подібних концепцій. Живемо в культурі, яка створює всі умови для співзалежних відносин. 

Співзалежні відносини: чому виникають та як з ними обходитись?-Фото 2

Як потрапляють у пастку співзалежності? 

 

Все починається з того, що кожна людина бажає відчувати два прості почуття — кохати та бути коханими. Адже це справді дуже кайфові емоції. Нами править любов та сама вона є нашою первісною природою, яка розчиняє всі звичні знання про себе. 

 

Але існують два аспекти, які відштовхують нас від кохання: 

 

  1. Це почуття є дуже приємним та надихаючим. 

У ньому ми себе гарно та комфортно відчуваємо. Тому бажаємо, щоби любов ніколи не закінчувалася і тривала вічно. 

  1. При цьому кохання може обпалювати. Воно є дуже непередбачуваним та не керованим. Немає жодної гіпотези, яка б пояснювала це відчуття. 

 

Тут і з’являються дві тенденції — ми дуже хочемо втримати кохання, щоб воно не йшло. На цьому етапі й формується прихильність. Це коли всіма можливими способами людина намагається утримати приємні відчуття.     

Але з іншого боку, нам стає страшно знаходитися у коханні. Адже є бажання зробити життя максимально передбачуваним. 

 

Таким чином починаються з'являтися концепції. У тому числі — співзалежність. З кохання висмоктується ціла конструкція, в основі якої лежить контракт на співзалежність. Ми починаємо формувати свої потреби, відчуваємо образу та провину, та при цьому боїмося втратити людину. Чекаємо чогось від партнера, а він у свою чергу також має свої певні сподівання на вас. 

 

Якщо наразі ви переживаєте подібний етап у відносинах, дуже важливо мати знання про те, як правильно поводити себе та комфортно долати кризи. на YouTube-каналі Ігоря Погодіна Ви знайдете велику кількість відео про відносини з конкретними рекомендаціями та інструментами. Ігор має 27-річний практичний досвід роботи та 15 тис. годин терапевтичних консультацій. Тому ви точно знайдете для себе корисну інформацію та відповіді на внутрішні запити.   

Співзалежні відносини: чому виникають та як з ними обходитись?-Фото 3

Що відбувається далі? 

 

Утворюється вина та образа. Як правило, ми вдаємо, що цих почуттів немає. Як наслідок – починаємо звинувачувати та дорікати. У дусі: «ти ніколи мене не любив», «завжди думавши тільки про себе», «діти тебе зовсім не цікавлять». Цими докорами ховаємо образу та провину, не бажаючи їх усвідомлювати. 

Також можуть з'являтися маніпуляції. Наприклад, у людини може трапитися щось зі здоров'ям. У цьому випадку партнер чи родич точно робитиме все, що бажає інший. 

 

Цікаво, що співзалежні відносини є одними з найстабільніших. Ви можете калічити та поранити один одного, але при цьому залишатися разом. Такі відносини є справді складною конструкцією. Вибратися з них не просто, але можливо. 

Співзалежні відносини: чому виникають та як з ними обходитись?-Фото 4

Як ви це робите? 

 

Ви повинні почати бути присутніми у своїй житті. Адже для співзалежності, присутність — це справжня отрута, вона не терпить її. 

Так, процес відновлення ступеня присутності не з легких. Тому в першу чергу, коли ви відчуваєте симптоми співзалежних відносин (наприклад, закиди), усвідомте свої почуття - образ та провину. Наприклад, якщо ви скривджені, подумайте, щоб ви хотіли від партнера такого, що він не робить? Або що робить, але ви б цього не бажали? Коли вам удасться збагнути цю потребу, у вас з'явиться більше простору для присутності. До речі, робити це набагато комфортніше та ефективніше у особистій терапії чи у групах. У Pogodin Academy ви зможете пройти навчання, яке допоможе краще пізнати себе та розібратися у своїх почуттях. 

 

Отже, як тільки ви почнете поселятися у своїх потребах, вони стануть не такими важливими. Енергія почне повертатися біля любові та відчуття, а страх втратити людину просто розсіється. 

 

Статті на тему