UA
RU

Стартує проект #поранена_культура, який фіксує злочини, вчинені проти української культури російськими загарбниками

Редагувати переклад

Благодійний фонд «Фонд культурної спадщини України», американський технологічний стартап з українським корінням Aspichi Inc. та ініціатива «Музейний кризовий центр» розпочали спільний проєкт#поранена_культура, що має на меті зафіксувати злочини, вчинені проти української культури російськими загарбниками, задокументувати досвід музейних працівників під час війни та запобігти безповоротним втратам культурної спадщини за допомогою сучасних технологій.

Стартує проект #поранена_культура, який фіксує злочини, вчинені проти української культури російськими загарбниками-Фото 1

За офіційними даними, після 24 лютого було пошкоджено понад 500 культурних об’єктів та культурних інституцій, зокрема більше 30 музеїв. За час роботи з березня 2022 року Музейний кризовий центр, що допомагає фінансово музейним співробітникам, які залишилися в Україні й продовжують свою професійну діяльність під час війни, та музейним інституціям, створив мережу співпраці з понад 150 музеями, значна частина яких є потенційними об’єктами фіксації. Ми маємо peer-to-peer доступ до понад 850 музейників із найбільш уражених війною територій.

Охтирський краєзнавчий музей став пілотним епізодом нового проєкту Благодійної організації «Фонд культурної спадщини України» та американського технологічного стартапу VR-технологій Aspichi — «Поранена культура», в якому є дві складові:

  • діджиталізація культурної спадщини із застосуванням VR-технологій;
  • документація досвіду музейних працівників та самих музеїв як культурних об’єктів через відеоінтерв’ю з головними дійовими особами за методом усної історії.

Будівля Охтирського краєзнавчого музею дуже постраждала в перші дні повномасштабного російського вторгнення — зруйновано дах, вибито двері й вікна, стіни взялися тріщинами, питання можливості відновлення споруди — наразі відкрите. Безповоротно втрачено 84 експонати із фонду, що налічує 16000 одиниць.

Стартує проект #поранена_культура, який фіксує злочини, вчинені проти української культури російськими загарбниками-Фото 2

Під час експедиції до Охтирки команда проєкту #поранена_культура зробила 5 відеоінтерв’ю — із директоркою музею Людмилою Міщенко, головною бухгалтеркою музею, що з перших днів брала активну участь у розборі завалів споруди й евакуації експонатів, та трьома найактивнішими волонтерами-охтирчанами, задіяними у порятунку музею. Їхні розповіді — безцінні для історії української культури та історії загалом. На основі зйомок за допомогою технологій VR та зйомки 360 буде зроблено дві VR-екскурсії:

  • оглядова екскурсія, що передасть масштаб музею, руйнації, обставини, за яких це відбулося;
  • віртуальний тур музеєм із директоркою музею, яка розповідає про найцікавіші експонати з постійної експозиції музею.

Цей проєкт є актом культурного спротиву колоніальним практикам насильницького знищення громадської пам’яті. Він має на меті не лише привернення уваги міжнародної громадськості до культурних втрат в Україні, але й протидію цим втратам за рахунок VR-технологій, що допоможуть зберегти образ музеїв на деокупованих чи загрожених територіях.

«Для нашого Фонду цей проєкт важливий тим, що дає можливість почути голоси музейників, уявити, як це — бути музейником на війні, відданим своїй справі — справі збереження культурної спадщини, яка містить історію всього, що відбувалося на нашій землі. Таким чином, зберігаючи минуле, ми пишемо історію сьогодення для майбутніх поколінь. Тому що ця війна — це війна за нашу пам’ять, за те, що і як ми будемо пам’ятати. Тому використовуючи усі класичні і некласичні методи, ми фіксуємо цей досвід роботи наших колег-музейників, і робитимемо все, щоб розповідати світові, як Росія знищує Україну, знищу наші музеї. А також розповідати про те, як ми боремося та перемагаємо », - каже Ольга Гончар, співзасновниця БТ «Фонд культурної спадщини України».

Ми не можемо повернути розбомблені об’єкти, але можемо зберегти їхні образи та їхню історію для наших нащадків.

Читайте також: В УКРАЇНСЬКОМУ ДОМІ ПОКАЖУТЬ 40 КОСТЮМІВ І 100 ОБРЯДОВИХ МАСОК ЗІ СТРІЧКИ «ПАМФІР» ПРО МАЛАНКУ 

Статті на тему