UA
RU

Стресостійкість організму залежно від темпераменту 

Редагувати переклад

Екстремальні або стресові ситуації — це сукупність умов і обставин, що виходять за межі звичайних. 

Вони “жадають” від людини мобілізації психічних та фізичних ресурсів. Сигнали загрози призводять до зростання активності людини, і якщо ця активність не приносить очікуваного покращення положення, нас поглинають негативні емоції різної сили.

Роль емоцій у екстремальній ситуації різна. Як правило, на шкірну стресову ситуацію є причина, але її екстремальність у значній мірі визначається певними складовими: 

  1. об'єктивної загрози може і не бути, але ми помилково сприймаємо ситуацію як стресову; 
  2. ми можемо усвідомити стресовість ситуації, але оцінювати її як незначну, що саме по собі вже є трагічною помилкою і може призвести до непередбачених наслідків; 
  3. опинившись у стресовій ситуації і не знаходячи виходу з неї, втративши віру в можливість її вирішення, ми тікаємо від реальності за допомогою активізації механізмів психологічної захисту; 
  4. ситуація може бути об'єктивно екстремальною але наявність знань і досвіду дозволяє нам переборювати її без значної мобілізації власних ресурсів. 

Для психічної напруженості властивий високий рівень активності та вагомі витрати нервно-психічної енергії. Рівні психічної напруженості у людей можуть бути різними, що пов'язано з темпераментом, тому і реакція на екстримальні/стресові ситуації відрізняється.

Стресостійкість організму залежно від темпераменту -Фото 1

холерик 

У холерика реактивність явно переважає над активністю, тому він неприборканий, нестримний, запальний, агресивний. У визначеній екстремальній ситуації холерик або почне влаштовувати паніку, або візьме на себе відповідальність, виявити собі у бурхливій діяльності, що може виявитися як корисною, так і абсолютно марною для навколишніх. Йому буде нелегко впоратися з покладеною на себе відповідальністю, бо холериків відрізняє така властивість темпераменту як ригідність — негнучкість пристосування до зовнішніх умов. У той самий час людина холеричного темпераменту при вдалому збігу обставин здатна виявляти велику силу волі. 

Стресостійкість організму залежно від темпераменту -Фото 2

Сангвінік 

Також відрізняється великою рухливістю, проте людина легше пристосовується до умів життя, що змінюються. Сензитивність у нього незначна, тому відволікаючі фактори діяльності не завжди негативно впливають на її реакцію. Їм властива значна резистентність — можливість чинити опір несприятливим умовам. Здатний швидко зосередитися, дисциплінований, при бажанні може стримувати прояв своїх почуттів та мимовільні реакції. Йому притаманні швидкі рухи, гнучкість розуму, швидкість, швидкий темп мови, швидке включення до нової роботи. У разі стресової ситуації така особа буде в змозі швидко оцінити масштаб і серйозність того, що відбувається, зважити всі «за» і «проти» можливих рішень проблеми і зможе прийняти вірне. Сангвінік швидко реагує на навколишні події, неприємності переживає легко. 

Стресостійкість організму залежно від темпераменту -Фото 3

флегматик 

Такі особи не відрізняються ініціативністю, тому часто потребують керівництва при будь-якому виді діяльності. Вони не спритні, перебудовують навички та звички. Флегматик може стримувати свої імпульси, не відволікатися при впливі подразників. У той же час інертність психічних процесів позначається на недостатній гнучкості у діях. В екстренній ситуації флегматик не стане наводити паніку, істерити. Він буде спостерігати за тим, хто і що робить, обере для себе потрібний варіант і почне діяти. Навіть за великих неприємностей зберігає спокій, відрізняється терплячістю, витримкою, самовладанням. 

Читайте також: Капітуляція та відчай: що означають ці цикли воєнного настрою та як з ними упоратися

Меланхолік 

Це людина з високою чутливістю та малою реактивністю. Підвищена чутливість при великій інертності призводить до того, що незначний привод може викликати у нього сльози. Меланхоліки невпевнені в собі, боязкі, а найменші труднощі змушують їх опускати руки. Вони неенергійні і ненаполегливі, легко утомлюються і мало працюють, болісно реагують на раптове ускладнення ситуації, відчувають сильний страх у небезпечних ситуаціях, часто відчувають собі неспівано. Меланхоліки часто здаються навіть перед несуттєвими проблемами, тому в складній ситуації, що вимагає найшвидшого рішення, вони можуть нічого не робити, і збоку може здаватися, що вони до всього байдужі. 

Автор: Галина Волошина, психологіня

Інформацію взято з Телеграм-каналу https://t.me/psy_support

Фото:unsplash.com

Статті на тему