UA
RU

Світло та простір: як каліфорнійські художники створюють у глядача відчуття парадоксу

Редагувати переклад
Мистецтвознавець Ганна Коршун продовжує знайомити читачів Marie Claire із сучасним мистецтвом.

Світло та простір: як каліфорнійські художники створюють у глядача відчуття парадоксу.

Вікно в небо від Джеймса Таррелла, нескінченність пустелі від Дуга Уілера, картини Мері Корс, що заповнюють простір світлом. Ці творці — одні з піонерів художньої течії «Світло і простір» (Light & Space movement), що виникло в 1960-х у США, Каліфорнії, і відразу перетворилося на культурний феномен. Художники, сміливо експериментуючи з обсягом, масштабом і світлом під час створення своїх творів, дозволили глядачеві зануритися у власні емоції та переживання. Людське сприйняття стало головним фокусом їхнього творчого шляху.

Читайте також: Всесвітній день мистецтва. Відзначаємо його найкращими цитатами

 

Джеймс Таррелл (James Turrell)

Світло та простір: як каліфорнійські художники створюють у глядача відчуття парадоксу.

Світло та простір – саме ці, начебто, прості явища, лежать в основі творчості Джеймса Таррела. Маніпулюючи світлом, як скульптор грає з глиною, він створює унікальні інсталяції, при взаємодії з якими ілюзії стають реальністю.

Те, що на перший погляд виглядає як куб, виявляється лише грамотно спроектованими в простір світловими променями; те, що представляється вікном у небо, — насправді світлова інсталяція. Творчість Джеймса Таррела перебуває на межі наукових досліджень про людське сприйняття навколишнього світу та взаємодії з ним. Роботи художника запевняють: не завжди те, що ми бачимо – об'єктивно, іноді сприйняття грає з нами.

 

Дуг Вілер (Doug Wheeler)

Світло та простір: як каліфорнійські художники створюють у глядача відчуття парадоксу.

Дуг Уілер, насамперед, прославився завдяки іммерсивним інсталяціям, створеним шляхом повної архітектурної модифікації простору. В основі його творчості лежить дослідження того, як глядач сприймає «порожній простір» та взаємодіє з ним.

У своїх роботах художник за допомогою світла (а іноді й звуку) відтворює відчуття нескінченності. Таким чином Уілер перетворює звичайну кімнату на чуттєвий абстрактний простір, в якому світло і звук ніби набувають якоїсь фізичної форми. Наприклад, в одній зі своїх інсталяцій він використовував спеціально розроблену установку, яка в стерильно-білій кімнаті практично повністю поглинала шум, створюючи унікальне імерсійне середовище для глядача, що відтворює оптичне і акустичне відчуття напруженості і нерухомості в Пейнтед-Дезерт, Арізона, що в перекладі розмальована пустеля».

Пристрасть Уілера до величі неосяжних просторів та його сприйняттю виникла завдяки його досвіду польотів із батьком над пустелею в Аризоні у ранньому дитинстві. У цьому він побачив цілий світ можливостей візуального мистецтва і це призвело Уілера до його головної творчої мети. Для нього вона полягає в тому, щоб переосмислити та змінити сприйняття глядачем навколишнього світу.

Читайте також: Способи розуміння сучасного мистецтва: погляд художника

 

Роберт Ірвін (Robert Irwin)

Світло та простір: як каліфорнійські художники створюють у глядача відчуття парадоксу.

Роберт Ірвін - ще один творець, для якого світло, енергія та простір є основними елементами творчості. Метою його творів, швидше, є усунення фокусу на несвідоме сприйняття об'єкта у спеціально створеному просторі, ніж свідоме тлумачення того, що відбувається. Ірвін не дає відповіді, а швидше створює атмосферу, в якій кожен глядач знайде їх. І для кожного вони будуть різні. 

Художник створює різні форми – від простого фарбування стін до створення кімнат за допомогою полотен. У них він розміщує флуоресцентні лампи, покриті кольоровим гелем для пом'якшення їх світла та створення більш інтимної обстановки, що допомагає глядачеві повністю зануритися та прожити індивідуальний досвід. Таким чином Ірвін вміло створює унікальні інсталяції та маніпулює сприйняттям того, хто дивиться. Саме глядач є головним елементом у його роботах, оскільки емоції та відчуття і є справжня форма мистецтва.

 

Ларрі Белл (Larry Bell)

Світло та простір: як каліфорнійські художники створюють у глядача відчуття парадоксу.

Протягом усієї своєї кар'єри Ларрі Белл займався дослідженнями властивостей світла та його взаємодії з предметами та простором, особливо захопившись цим напрямком після зустрічі з Робертом Ірвіном. Експериментуючи з природою предметів, Белл розробив особливий творчий підхід, який вирізняється спонтанністю, інтуїцією та імпровізацією.

На початку своєї кар'єри Белл захопився процесом проходження світла через кубічні скульптури зі спеціальним напиленням усередині. Для нього це була можливість уявити глядачеві суть світла, укладеного у просторі. Завдяки спеціально розробленому покриттю світло відбивалося, проходило наскрізь і поглиналося одночасно. Пізніше художник почав створювати інсталяції, використовуючи великі листи скла, які завдяки особливій техніці практично розчинялися в повітрі та створювали ілюзію невагомих об'єктів.

Белл постійно експериментував із формами та матеріалами. Наприклад, його інсталяція «Легкий вузол» створює у глядача відчуття, що елементи роботи перетікають та зливаються в єдине ціле із простором. Все перебуває в безперервному русі та оживає від найменшої взаємодії з повітрям. Хвилясті скульптури зливаються не тільки з простором, але і з глядачем, який відображається в роботі і стає єдиним з оточенням.

Читайте також: Крихке мистецтво: що станеться, якщо випадково знищити експонат у музеї

 

Мері Корс (Mary Corse)

Світло та простір: як каліфорнійські художники створюють у глядача відчуття парадоксу.

Мері Корс - одна з небагатьох жінок-художниць, пов'язаних із каліфорнійським. Light & Простір руху. Протягом усієї кар'єри Корс експериментувала з різними методами фізичного наповнення світлом своїх картин. Електричне світло, глина, скляні мікросфери — з допомогою цього вона створювала найпростіші геометричні зміни, надають особливу структурність внутрішньому люмінесцентному простору її картин.

Унікальна візуальна мова Корс сформувалася завдяки одночасному захопленню модерністським живописом з її різноманітністю від монохрому до великої кількості колірної палітри, та дослідженнями в галузі квантової фізики та різних «художніх» матеріалів — від флуоресцентного світла, оргскла до металевих пластівців, скляних мікросфер та глини. Завдяки всьому цьому Марі Корс дозволяє глядачеві за допомогою картини відчути те, як світло розсіюється в просторі, який вони займають.

Ганна Коршун (Christie's Education New York, член Tate North American Acquisition Commitee), експертно-комунікаційна група Імпульс і команда Marie Claire Ukraine готують для читачів спеціальну серію публікацій про сучасне мистецтво.

Статті на тему